Almanya’ya Hoşgeldiniz – Almanya: Willkommen in Deutschland

MEDYAVİZYON
Sunar

ALMANYA’YA HOŞGELDİNİZ (Almanya: Willkommen in Deutscland)

Kısa Sinopsis: Almanya’da “Gastarbeiter” yani “misafir işçi” olarak 45 yıl çalışan Hüseyin Yılmaz, ailesine Türkiye’de bir ev satın aldığını ve tüm aile üyelerinin evi onarmak üzere kendisiyle Türkiye’ye dönmesini istediğini açıklar. Aile bu fikre sıcak bakmaz ve ateşli bir tartışma patlak verir. Ailenin torunu Canan’ın ailenin varlığından haberinin bile olmadığı İngiliz erkek arkadaşından hamile kaldığının ortaya çıkması tansiyonu iyice yükseltir. Canan, okuldaki ilk gününde ‘yabancı’ olduğu için diğer çocukların aşağıladığı ve hor gördüğü, altı yaşındaki kuzeni Cenk’i rahatlatmak için Alman olmadıkları halde nasıl ve neden Almanya’ya geldiklerine dair muhteşem hikayeyi anlatarak onu neşelendirmeye çalışır.

Birlikte küçük bir Türk ailesinin domuz eti yiyen, dev sarışınların yaşadığı bir memleketi keşfettiği, tasma takılmış, büyük sıçanların yürüyüşe çıkarıldığı, suya Coca-Cola denilen, insanların haç üstündeki ahşap bir figüre taptıkları, herkesin ‘Tarzanca’ konuştuğu, Almanya denilen, harika bir yerde zamanda geri dönerler.

Film Hakkında

Almanya, Hüseyin Yılmaz’ın ve ailesinin memleketleri Türkiye’den 1960’ların ortalarında ayrılarak, Almancada ‘Gastarbeiter’, Türkçede ‘misafir işçi’ olarak Almanya’nın ekonomik canlanmasına katkıda bulunmak amacıyla Almanya’ya taşınmasını konu alan, eğlenceli ve duygu dolu bir öykü. Samdereli kız kardeşlerin yazdığı bu samimi film, kısmen kız kardeşlerin kendi tecrübelerine dayanmaktadır, Doğu ile Batı arasında asılı kalan bir dünyayı resmederken kültürler ve nesilleri aşan, büyük bir aile hikâyesine değinmektedir. Yasemin Samdereli’nin daha önceki başarıları arasında 2002 yılında çektiği, çokkültürlü romantik komedi Alles Getürkt ve senaryosuna katkıda bulunduğu, ödüllü televizyon dizisi Turkish for Beginners bulunmaktadır. Nesrin Samdereli Turkish for Beginners dizisinin birçok bölümünün yanında Alles Getürkt (2002) filminin de senaryosunu yazdı. Almanya kız kardeşlerin ilk sinema filmi olma özelliğini taşıyor.

Fahri Yardım (Men in the City), Vedat Erincin (Evet, Ich Will), Turkish for Beginners dizisiyle adını duyuran Lilay Huser, Denis Moschitto (1½ Knights-In Search of the Ravishing Princess Herzelinde) ve Petra Schmidt-Schaller (Runaway Horse) gibi usta oyuncuların yanında, Samdereli kız kardeşler görüntü yönetmeni Ngo the Chau (Phantom Pain), set tasarımcısı Alexander Manasse (Koş Lola Koş), kostüm tasarımcısı Steffi Bruhn (Grave Decisions) ve besteci Gerd Baumann (Grave Decisions) gibi güçlü bir yapım ekibini de bir araya getirdi.

Gösterim Tarihi: 04 Kasım 2011
Dağıtım: Medyavizyon Film
Yönetmen: Yasemin Samdereli
Senarist: Yasemin Samdereli, Nesrin Samdereli
Yapımcılar:
Roxy Film, Andreas Richter, Ursula Woerner, Annie Brunner
Ortak yapımcılar: INFA FILM, Concorde Filmverleih
Oyuncular
Hüseyin (yetişkinliği) Vedat Erincin
Hüseyin (gençliği) Fahri Yardım
Fatma (yetişkinliği) Lilay Huser
Fatma (gençliği) Demet Gül
Canan Aylin Tezel
Ali Denis Moschitto
Gabi Petra Schmidt-Schaller
Alman polis memuru  Axel Milberg
Dükkandaki adam  Walter Sittler
Otobüsteki kadın Katharina Thalbach
Ekip
Yönetmen Yasemin Samdereli
Senaryo Yasemin Samdereli
Nesrin Samdereli
Yapımcılar Andreas Richter
Ursula Woerner
Annie Brunner
Görüntü yönetmeni Ngo the Chau
Işık Benjamin Dreythaller
Set tasarımı Alexander Manasse
Makyaj Tatjana Krauskopf
Constanze Madlindl
Kostüm tasarımcısı Steffi Bruhn
Müzik Gerd Baumann

Resimler:

Bir yanıt yazın