Çifte Hayatlar – Doubles Vies

ÇİFTE HAYATLAR – DOUBLES VIES
3 Mayıs’ta Sinemalarda!

Çifte Hayatlar, başarılı yayınevi yöneticisi Alain ve ünlü yazar Leonard’ın değişen dünyaya ayak uydurma çabalarını mizahi bir dille anlatıyor. Leonard son kitabını yeni bitirmiştir. Her alanda olduğu gibi dijitalleşme, yayıncılık dünyasını da etkilemiştir. Alain ve Leonard bir yandan bu değişimin edebiyat üzerindeki etkilerine, bir yandan da orta yaşın getirdiklerine ayak uydurmaya çalışırken eşleri de farklı bir şekilde bu denkleme dahil olmuşlardır. Olivier Assayas teknolojinin hayatımızdaki yerini bu kez komediyle sorguluyor.

Modern Fransız sinemasının önemli yönetmenlerinden Olivier Assayas, Kristen Stewart’ın rol aldığı PERSONAL SHOPPER filminden sonra ÇİFTE HAYATLAR (NON-FICTION) ile dijital teknolojiyle değişen dünyanın hayatlarımız üzerindeki etkisini mizahi ve ironik bir bakışla ele alıyor. Juliette Binoche ve Guillaume Canet gibi Fransız sinemasının yıldız isimlerini de bir araya getiriyor. Dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan film, daha sonra Toronto ve New York film festivallerinde de seyirciyle buluştu.

“Çifte Hayatlar – Doubles Vies” yazısını okumaya devam et

Suikastçı – The Assassin’s Code

Suikastçı
(The Assassin’s Code)

Sinopsis: Çaylak Cleveland dedektif Michael Connelly, küçük bir çocukken, bir dedektif departmanı içinde bir uyuşturucu skandalının mahkum merhum babasının gölgesinden kaçmak için umutsuzdur. İlaçların karakolda milyon dolar değerindedir. Gözaltında çalınan ve davayla ilgili dedektif öldüğü zaman, Michael atama ve kendini kanıtlamak ve bir şans için Komiserine yalvarır. Onun soruşturma suç şebekesi doğru noktaları bilir. Michael’ı hayalet benzeri suikastçi gözetimindedir ve kendi gizliliğini korumak durumundadır aynı zamanda. Kedi-fare oyunu başlar.

“Suikastçı – The Assassin’s Code” yazısını okumaya devam et

Şampiyonlar – Campeones

Goya Ödülleri’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan ve İspanya’da 3 milyonu aşkın kişinin izlediği “Şampiyonlar”, seyircilerle ise 3 Mayıs Cuma günü buluşuyor. Zihinsel engelli gençlerin hayatlarının basketbolla nasıl değiştiğini anlatan film, seyircilere duygu dolu anlar yaşatacak.

İçinizi Isıtacak Bir Aile Komedisi:

Zihinsel engelli gençlerin içten, eğlenceli, duygu dolu şampiyonluk hikayesi

“Şampiyonlar”, profesyonel bir basketbol takımın yardımcı koçunun, mahkemenin verdiği 90 günlük zorunlu hizmet cezası süresince, zihinsel engelli oyunculardan oluşan bir basket takımını çalıştırma hikayesini konu ediniyor. Takım oyuncularının bireysel hikâyelerinden yola çıkarak engelli bireylerin aile ilişkilerini, iş hayatına ve sosyal yaşama katılımlarını beyaz perdeye taşıyan “Şampiyonlar” filmi aynı zamanda da toplumun engelli bireylere bakış açısının altını çiziyor. İZEV Vakfı, bu filmle zihinsel veya bedensel engelli olarak tanımlanan bireylerin toplumdaki her birey gibi eşit yaşam hakkına sahip olduklarını hatırlatarak, farkındalık yaratmayı hedefliyor ve “Yıkılmak zorunda olan, zihinlerinizdeki duvarlar” diyor.

“Şampiyonlar – Campeones” yazısını okumaya devam et

HIGH LİFE

HIGH LİFE

SİNOPSİS: 7 numaralı uzay gemisinde bir bebekle birlikte yalnız yaşıyor Monte. Gemi, bir kara deliğe doğru yol alıyor; uzay-zamanın büküldüğü bir noktaya. Robert Pattinson, Juliette Binoche, Mia Goth’lu oyuncu kadrosuyla High Life, Toronto’da prömiyerini yaptı. Çektiği bu ilk bilimkurguda Denis, tüm oyuncularına çekimlerin yapıldığı Köln’deki Avrupa Uzay Ajansı’nda astronot eğitimi aldırdı. Tabii ki yine Denis’nin tüm filmlerinde olduğu gibi Tindersticks’ın has elemanı Stuart A. Staples, müzikleri ve ses tasarımını üstleniyor. Claire Denis’nin sözleriyle High Life, “yalnızca arzulardan ve vücut sıvılarından bahsediyor. (…) Umutsuzluk ve insanın hassasiyeti hakkında bir film bu; her şeye karşın sevgi hakkında…”

“HIGH LİFE” yazısını okumaya devam et

Alem-i Cin 2

DECCAL’İN YÖNETMENİNDEN YENİ FİLM GELİYOR
ALEM-İ CİN 2 GELİYOR

Yönetmen koltuğuna korku sinemasının önemli isimlerinden, Deccal’in yaratıcısı Özgür Bakar’ın oturduğu Alem-i Cin 2, 3 Mayıs’ta vizyona giriyor. İlk filmde Cinler Alemi’ne hapsedilen Yeliz’den hiçbir iz bulamayan polis memuru Yakup, bu filmde suçlu gördüğü Salih hoca ve kendi oğlunun kabusları arasında çok zor bir karar vermek zorunda kalıyor. Yeni filmiyle ilgili açıklamalar yapan Özgür Bakar, “Ülkemizin coğrafi avantajlarından doğan, kültürümüze ait görsel ve mitolojik öğeleri kullanıp uluslararası bir film dili yakalamaya çalıştım. Sert bir coğrafyada sinema yapıyorum. Dolayısıyla dehşet verici olaylara karşı refleksleri zayıflamış bir toplumdayız. Bu yüzden görünen değil görünmeyen tehlikelerin yoğun olduğu bir film yaptım” dedi. Filmde Ali Kaan Serez, Bekir Behrem, Savaş Barutçu, Cihangir Köse gibi başarılı bir çok oyuncu rol alıyor.

“Alem-i Cin 2” yazısını okumaya devam et