Hayatın Cilvesi – Strange Way of Life

Hayatın Cilvesi – Strange Way of Life

Şerifi, silahlı kovboyları, tozlu çölü ve parlak renkleriyle Almodóvar usulü kuir bir western, gözalıcı bir kısa sürpriz… 1910 yılında geçen filmde bir adam çölü aşarak yirmi beş yıldır görmediği eski dostunu ziyaret eder. Geceyi birlikte geçirseler de ikisinin de asıl amacı farklıdır. Cannes’da özel bir gösterimde dünya prömiyerini yapan Strange Way of Life‘ın ortak yapımcılarından biri Saint Laurent ve renkli kostüm tasarımlarının esin kaynakları da James Stewart’tan Kirk Douglas’a erkek oyuncuların Hollywood filmlerinde giydikleri. Amalia Rodrigues’in filmle aynı adı taşıyan fadosundan esinlenen Almodóvar’ın yıldız oyuncu kadrosuyla da ayrıca parlayan yeni filminin çekimleri, Sergio Leone’nin meşhur spagetti western’lerini çektiği İspanya’daki Tabernas de Almería çölünde yapıldı.

“Hayatın Cilvesi – Strange Way of Life” yazısını okumaya devam et

Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar – Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar

Özet: Televizyon yapımlarında dublaj yapan Pepa Marcos, kısa bir süre önce sevgilisi Iván tarafından terk edilir ve depresyona girer. Uyku ilaçları alarak yaşayabilen kadın yalnız başına acısını çekme fırsatı bulamayacaktır. Çevresindeki yakınları nedeniyle kendisini curcuna dolu olaylar silsilesinin içerisinde bulan kadın, sinir krizinin eşiğine adım adım yaklaşmaktadır…
‘Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar’, İspanyol sinemasının en önemli yönetmenlerinden biri olan Pedro Almodovar imzalı. 1988 yılında Akademi Ödülleri’nde ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ kategorisinde Oscar ödülüne aday gösterilen film, yönetmenin dünya çapında tanınmasını sağlamıştır.

Orijinal adı: Mujeres al borde de un ataque de nervios

Yönetmen Pedro Almodóvar
Senarist Pedro Almodóvar, Jean Cocteau
Oyuncular: Carmen Maura, Antonio Banderas, Julieta Serrano
Vizyon Tarihi: 12 Ağustos 2022
Süre: 1s 35dk
Tür: Dram Komedi

Kötü Alışkanlıklar – Entre Tinieblas

Kötü Alışkanlıklar – Entre Tinieblas

Yolanda köhne bir gece kulübünde şarkıcılık yapmaktadır. Erkek arkadaşı yüksek doz uyuşturucudan ölünce polislerin peşine düşmesinden korkar ve kadınları sokaklardan kurtaran bir manastıra sığınır. Manastır sakinleri, baş rahibenin doğum gününü kutlamak ve varlıklı patronlarını kendilerini terk etmemelerine ikna etmek için Yolanda’nın başrolde olduğu çılgın bir gece düzenlemeye karar verirler.

Yönetmen: Pedro Almodóvar
Oyuncular: Cristina Sánchez Pascual, Will More, Laura Cepeda
Ülke: İspanya
Tür: Dram – Komedi
Süre: 114′
Dil: İspanyolca; Türkçe altyazılı
Vizyon Tarihi: 15 Temmuz 2022
Yapım Yılı: 1983
Yapım: Luis Calvo
İthalat: Bir Film
Dağıtım: Başka Sinema Dağıtım

“Kötü Alışkanlıklar – Entre Tinieblas” yazısını okumaya devam et

Bunu Hak Edecek Ne Yaptım? – ¿Qué he hecho yo para merecer esto!

Bunu Hak Edecek Ne Yaptım? – ¿Qué he hecho yo para merecer esto!

Ev hanımı Gloria, Madrid’de küçük bir apartman dairesinde taksici kocası, hafif deli kayınvalidesi, biri uyuşturucu satıcısı ve diğeri gay olan çocukları ile birlikte yaşamaktadır. En yakın arkadaşı bir telekız olan Cristal’dır. Gloria temizlikçilik yaparak para biriktirmeye çalışmaktadır. Kocası Antonio eski bir Alman şarkıcıya takıntılıdır. Gloria, Antonio ile yaşadığı bir tartışmada kafasına odun ile vurup ölümüne sebep olur ve hayatı arapsaçına döner.

Yönetmen: Pedro Almodóvar
Oyuncular: Carmen Maura, Gonzalo Suárez, Luis Hostalot
Ülke: İspanya
Tür: Dram – Komedi

“Bunu Hak Edecek Ne Yaptım? – ¿Qué he hecho yo para merecer esto!” yazısını okumaya devam et

Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar – Mujeres al borde de un ataque de nervios

Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar – Mujeres al borde de un ataque de nervios

Pepa sevgilisi Ivan tarafından terk edilir ve neden terk ettiğini öğrenmek için tekrar iletişime geçmeye çalışır. Arayışında Ivan’ın karısı ve çocuğu ile karşılaşır, onlar da Pepa kadar her şeyden bihaberlerdir. Bu sırada, arkadaşı Candela, terörist olan eski sevgilisi sebebiyle polisin kendisinin peşinde olabileceğinden korkmaktadır. Hikâye ilerledikçe herkesin hayatının birbiriyle ne kadar iç içe geçmiş olduğu ortaya çıkar.

Yönetmen: Pedro Almodóvar
Oyuncular: Carmen Maura, Antonio Banderas, Julieta Serrano
Ülke: İspanya
Tür: Dram – Komedi
Süre: 89′

“Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar – Mujeres al borde de un ataque de nervios” yazısını okumaya devam et