Jumanji: Yeni Seviye – Jumanji: The Next Level

Yeni yılın gelmesine az kalan günlerde, Jumanji: Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level filminin 13 Aralık 2019 tarihinde sinemalara gelmesi ile oyun tekrar başlıyor.
Jumanji:Yeni Seviye/Jumanji:The Next Level bir önceki film olan Jumanji: Vahşi Orman/Jumanji:Welcome to the Jungle filminde geçen maceralarının ardından hayatta kalmayı başarmış dört genci bir araya getiriyor. Bu dört genç tatil döneminde üniversitelerinden New Hampshire Brantford’daki evlerine dönerler. Şimdi artık üniversiteli olan bu gençler kendi hayatlarında da yeni bir döneme girmeye çalışırlar. Spencer’in oyuna tekrar girmek zorunda kalmasının ardından Martha, Fridge ve Bethany yeniden bir araya gelirler ve Spencer’ı eve geri döndürebilmek için bir kurtarma görevi için Jumanji dünyasına girmek zorunda kalırlar.

“Jumanji: Yeni Seviye – Jumanji: The Next Level” yazısını okumaya devam et

Hızlı ve Öfkeli: Hobbs ve Shaw – Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Hızlı ve Öfkeli serisi, tüm dünyada neredeyse 5 milyon dolar hasılat yapan sekiz filmden sonra şimdi de Dwayne Johnson ve Jason Statham’ın, Luke Hobbs ve Deckard Shaw rollerini yeniden canlandırdığı, seriden bağımsız ilk filmleri olan Hızlı ve Öfkeli: Hobbs ve Shaw’u sunuyor.

Amerika’nın Diplomatik Güvenlik Hizmetlerinin sadık bir ajanı olan iri kıyım kanun adamı Hobbs ile eski bir İngiliz askeri elit ajanı olan ve kanunları hiçe sayan serseri Shaw (Statham), 2015 yılındaki Hızlı ve Öfkeli 7’deki ilk karşılaşmalarından beri şiddetli kavgalar ve ağız dalaşlarıyla birbirlerini yenmeye çalışmışlardır.

Ama siber genetik ile güçlendirilmiş anarşist Brixton (Idris Elba) insanlığı sonsuza dek değiştirebilecek kötü bir biyolojik tehdidin kontrolünü ele geçirdiğinde; aynı zamanda Shaw’un kız kardeşi olan korkusuz bir hain MI6 ajanıyla (The Crown’dan Vanessa Kirby) birlik olduğunda bu iki ezeli düşmanın kendilerinden daha kötü olabilecek tek adamı yenmek için birlikte çalışmaları gerekecektir.

“Hızlı ve Öfkeli: Hobbs ve Shaw – Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw” yazısını okumaya devam et

Gökdelen – Skyscraper

GÖKDELEN
Legendary’nin Gökdelen filminde başrolde dünya çapında bir ikon olan Dwayne Johnson, artık gökdelenlerin güvenliğini değerlendiren eski bir FBI Rehine Kurtarma Ekibi Lideri ve ABD savaş gazisi olan Will Ford’u canlandırıyor. Çin’deki görevi sırasında dünyanın en yüksek ve en güvenli binasının bir anda yandığını görür ve bu yüzden suçlanır. Aranan bir kaçak olan Will’in olayın sorumlularını bulması, adını temize çıkarması ve binanın içinde, yangın emniyet hattının yukarısında mahsur kalan ailesini kurtarması gerekmektedir.
Rawson Marshall Thurber (Central Intelligence, We’re the Millers) tarafından yazılan ve yönetilen Gökdelen’de yer alan diğer oyuncular; yetenekli Donama cerrahı, Will’in kurtarıcısı ve artık eşi olan Dr. Sarah Lawyer rolünde NEVE CAMPBELL (Netflix’te House of Cards), Pearl’ü hayal eden vizyoner, atılımcı milyarder, Zhao MingZhi rolünde CHIN HAN (The Dark Knight), ölümcül, intikam dolu Kores Botha rolünde ROLAND MØLLER (Atomic Blonde), küçümsenen sigortacı ve birçok sırrı taşıyan Bay Pierce rolünde NOAH TAYLOR (HBO’s Game of Thrones). “Gökdelen – Skyscraper” yazısını okumaya devam et

Rampage: Büyük Yıkım – Rampage

RAMPAGE: BÜYÜK YIKIM
1993 yılında, CRISPR adında çığır açan yeni bir teknoloji
bilim adamlarının tedavi edilemez hastalıkları
genetik düzeltme yöntemiyle iyileştirmelerinin yolunu açar.

2016’ya gelindiğinde, söz konusu teknolojinin potansiyel olarak kötüye kullanımı yüzünden, ABD İstihbarat Topluluğu genetik düzeltmeyi
“Bir Toplu Yıkım ve Yıkımı Yaygınlaştırma Silahı” ilan eder.

Dünya çapında ikonlaşmış bir isim olan Dwayne Johnson, Brad Peyton’ın yönettiği aksiyon macera “Rampage: Büyük Yıkım”ın başrolünü üstleniyor.
Johnson’ın canlandırdığı primatolog Davis Okoye insanlarla arasına mesafe koyan biridir. Ancak, kaçak avcılardan daha yavruyken kurtardığı, olağanüstü zeki ve nadir bir gümüşsırtlı albino goril olan George’la sarsılmaz bir bağı vardır. Ne yazık ki, gizlice yapılan genetik bir deney kötü sonuçlanarak, bu nazik hayvanı devasa boyutlu, yıkıcı bir primata dönüştürür. “Rampage: Büyük Yıkım – Rampage” yazısını okumaya devam et

Jumanji: Vahşi Orman – Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji
YAPIM BİLGİLERİ

Yepyeni macera Jumanji: Vahşi Orman’da, dört alışılmadık arkadaş Jumanji dünyasının içine çekilirler ve roller değişir. Bu dört ergen bir video oyun konsolu bulurlar. Konsolun içinde daha önce adını duymadıkları bir oyun vardır. Oynamaya karar verirler ve anında kendilerini avatarlarının (Dwayne Johnson, Jack Black, Kevin Hart ve Karen Gillan) bedenleri içinde, oyunun vahşi orman ortamında bulurlar. Böylece kendilerinin Jumanji’yle oynadığı gibi, Jumanji’nin de onlarla oynadığını keşfederler. Hayatlarının en tehlikeli macerasını yaşamak zorundadırlar, yoksa sonsuza dek Jumanji’ye hapsolacaktırlar…

Columbia Pictures bir Matt Tolmach-Seven Bucks yapımı olan Jumanji: Vahşi Orman’ı sunar. Başrollerini Dwayne Johnson, Jack Black, Kevin Hart, Karen Gillan, Nick Jonas ve Bobby Cannavale’nin paylaştığı filmi Jake Kasdan yönetti. Filmin yapımcılığını Matt Tolmach ve William Teitler, yönetici yapımcılığını ise David Householter, Jake Kasdan, Dwayne Johnson, Dany Garcia, Ted Field ve Mike Weber üstlendi. Chris McKenna ile Erik Sommers ve Scott Rosenberg ile Jeff Pinkner’ın kaleme aldığı senaryonun hikayesi Chris McKenna’ya ait. Film Chris Van Allsburg imzalı Jumanji adlı kitaba dayanıyor. Jumanji: Vahşi Orman’ın görüntü yönetimini HSC’den Gyula Pados, yapım tasarımını Owen Paterson, kurgusunu ACE’den Mark Helfrich ve Steve Edwards, kostüm tasarımını Laura Jean Shannon, görsel efektler amirliğini Jerome Chen, müzik amirliğini ise Manish Raval ve Tom Wolfe gerçekleştirdi. Filmin müziğini Henry Jackman besteledi.

YAPIM HAKKINDA
“Jumanji ruhu hikayenin devamında da varlığını sürdürüyor” diyor Dwayne Johnson. Filmde aktör ve yönetici yapımcı olarak yer alan Johnson için olduğu kadar, onun neslindeki pek çok insan için de, orijinal Jumanji filmi yeni filmin omurgasını oluşturan bir hayalgücüne sahipti. “Merak, korkuları yenme ve kim olduğunu keşfetme ruhunu bu filmde de katmak istedik. Bunların hepsi beraberce Jumanji: Vahşi Orman’ın dokusunu oluşturdu. Zaman zaman karşınıza öyle bir film çıkar ki içinizde bir yerlerde onun özel olduğunu bilirsiniz” diyor aktör. Johnson için bunu başarmanın anahtarlarından biri yeni filme bir devam filmi olarak yaklaşmaktı; diğer bir deyişle, ilk filmle aynı evrende geçen yeni bir Jumanji macerası yaratmaktı: “Hepimiz ilk filme muazzam sevgi ve saygı duyuyoruz. Robin Williams’ın her zaman çok büyük bir hayranı oldum. Kendisinin o filmdeki performansı o dönemde ben ve ailem için çok şey ifade etti. İlk filmde orman bizim dünyamıza gelmişti, bu filmde biz Jumanji’ye gidiyoruz.”

Yapımcı Matt Tolmach de hem orijinal filmin hem de seriye ilham kaynağı olan, Chris Van Allsburg’un aynı adlı fantastik çocuk kitabının uzun süreli bir hayranı. Tolmach 1995 yapımı filme yeni bir açıdan baktığını söylüyor ve, “Anlatılacak başka Jumanji hikayeleri, olduğunu hemen hissettim. Aklıma gelen ilk düşünce şuydu: ‘Bu hikayenin bir sonraki bölümü ne? Bir sonraki Jumanji macerası ne?’ Yirmi küsur yıl önce başlayan şeyi devam ettirmek doğal bir adımdı” diyor.

Tolmach ve yazar Chris McKenna, Jumanji için yeni bir yön gördüler: Konsepti tersyüz edeceklerdi. Jumanji: Vahşi Orman vahşi ormanı bizim dünyamıza getirmek yerine, oyuncuları vahşi ormana götürecekti. Fikirleri bununla da sınırlı değildi. “Oyun evrim geçirip, oyun tahtasından video konsoluna geçiyor; oyun oynanmak için ne gerekiyorsa yapacak” diyen Tolmach, açıklamasını şöyle sürdürüyor. “Video oyunları Jumanji dünyasına mükemmel uyuyor: Başka biri –bir maceraperest, bir doktor, bir kahraman– olurken kendi dünyanızı geride bırakıyorsunuz. Bu, zamana meydan okuyan klasik temaları –bir yandan kendiniz olup kimliğinizi sahiplenirken, bir yandan mümkün olduğunu asla düşünmediğiniz şeyleri yapmak için kendinize meydan okumak gibi– işlemek için harika bir yoldu. Oraya gidip olduklarını sandıkları kişiden tamamen farklıymış gibi görünen biri olmak zorundalar ama aslında belki de o kadar farklı değiller. Görünüşte bambaşka biri olan o karakter olmanız bir tesadüf değil; neleri yapabileceğinizi anlamak için bu yolculuğa çıkmanız gerekiyor sadece. O aslında her zaman sizin içinizdeydi.”

Jake Kasdan ise, “Baş karakterlerimiz aslında yetişkin aktör ve aktrisler tarafından oynanan birer ergenler” diyor. Tolmach daha önce çeşitli filmlerde Kasdan’la çalışmış olduğu için onun bu film için mükemmel olacağını düşündü. “Ergenler için bu bir kendini keşfetme yolculuğu ama bu yolculuk fantastik bir bağlamda gerçekleşiyor. Dolayısıyla, gerçek hayatta kim olduklarını çözerken, kendilerini aniden bu oyunda başka insanların bedenlerini işgal ederken buluyorlar; bunlar görünüşte kendilerine hiç benzemeyen insanlar. Bunun gerçekten komik ama bir o kadar da ilginç bir fikir olduğunu düşündüm. Başka bir kimsenin bedeninde bir gün geçirebilseydiniz, kendiniz hakkında ne keşfederdiniz?”

Yine de, içinde bol miktarda sağlam aksiyon barındıran bir komedi. “Böyle filmleri seviyorum; her zaman büyük bir macera filmi yapmak istemiştim” diyor Kasdan ve ekliyor: “Bu film Hawai’de çekilmiş, büyük aksiyon sekansları ve bol miktarda görsel efekti olan bir ergenlikten çıkış komedisi.” Tolmach ise şunu ekliyor: “Gerçekten büyük tehlikeleri olan klasik bir aksiyon macera filmi yaratmak istedik. Söz konusu tehlikeler çok gerçek; Jumanji’de ölebilirsiniz. Filmde çok bol miktarda komedi olacağını biliyorduk. Ama biz bu komediyi doğal ve heyecan verici aksiyonla harmanlamak istedik.”