Gökdelen – Skyscraper

GÖKDELEN
Legendary’nin Gökdelen filminde başrolde dünya çapında bir ikon olan Dwayne Johnson, artık gökdelenlerin güvenliğini değerlendiren eski bir FBI Rehine Kurtarma Ekibi Lideri ve ABD savaş gazisi olan Will Ford’u canlandırıyor. Çin’deki görevi sırasında dünyanın en yüksek ve en güvenli binasının bir anda yandığını görür ve bu yüzden suçlanır. Aranan bir kaçak olan Will’in olayın sorumlularını bulması, adını temize çıkarması ve binanın içinde, yangın emniyet hattının yukarısında mahsur kalan ailesini kurtarması gerekmektedir.
Rawson Marshall Thurber (Central Intelligence, We’re the Millers) tarafından yazılan ve yönetilen Gökdelen’de yer alan diğer oyuncular; yetenekli Donama cerrahı, Will’in kurtarıcısı ve artık eşi olan Dr. Sarah Lawyer rolünde NEVE CAMPBELL (Netflix’te House of Cards), Pearl’ü hayal eden vizyoner, atılımcı milyarder, Zhao MingZhi rolünde CHIN HAN (The Dark Knight), ölümcül, intikam dolu Kores Botha rolünde ROLAND MØLLER (Atomic Blonde), küçümsenen sigortacı ve birçok sırrı taşıyan Bay Pierce rolünde NOAH TAYLOR (HBO’s Game of Thrones).
Filmde ayrıca Will ve Sarah’nın ikizleri Georgia ve Henry rolünde yeni oyuncular MCKENNA ROBERTS ve NOAH COTTRELL yer almaktadır. Global kadroda ayrıca Hong Kong polisinin en üst düzey görevlisi Dedektif Wu rolünde BYRON MANN (Arrow, Rush Hour), Will’in FBI’dan eski özel ajan dostu ve anlaşmayı yapmasına yardımcı olan Ben rolünde PABLO SCHREIBER (The Great Wall, 13 Hours), Uzak Doğu’nun en ölümcül suikastçısı Xia rolünde HANNAH QUINLIVAN (Moon River) ve Zhao’nun kişisel güvenliğinin başındaki Ajani Okeke rolünde ADRIAN HOLMES (TV’de Arrow) yer alıyor.
3D aksiyon gerilimi orijinal senaryodan yöneten Thurber’in ekibinde yapımcılar BEAU FLYNN (San Andreas, Baywatch), Johnson, Thurber ve HIRAM GARCIA (San Andreas, Central Intelligence) bulunuyor.
Thurber’ın yetenekli yaratıcı ekibinde ayrıca Oscar ödüllü görüntü yönetmeni ROBERT ELSWIT (There Will Be Blood, Mission: Impossible—Rogue Nation), yapım tasarımcı JIM BISSELL (Jack Reacher, Mission: Impossible—Ghost Protocol), editörler MIKE SALE (Bridesmaids, Central Intelligence) ve JULIAN CLARKE (Deadpool, District 9), kostüm tasarımcı ANN FOLEY (Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D., Star Trek Into Darkness), müzik süpervizörleri PETER AFTERMAN (Kong: Skull Island) ve MARGARET YEN (Kong: Skull Island) ve besteci STEVE JABLONSKY (Transformers serisi, Lone Survivor) bulunuyor.
Gökdelen’in idari yapımcıları DANY GARCIA (Baywatch, Jumanji: Welcome to the Jungle), WENDY JACOBSON (San Andreas, Rampage), ERIC MCLEOD (Kong: Skull Island, Pirates of the Caribbean serisi) ve ERIC HEDAYAT (The Great Wall, Real Steel).
Filmin dağıtımı tüm dünyada Universal Pictures tarafından gerçekleştirilmektedir.

Tür: Aksiyon-Gerilim
Oyuncular: Dwayne Johnson, Neve Campbell, Pablo Schreiber, Byron Mann, Hannah Quinlivan, Noah Taylor, Roland Møller ve Chin Han
Yazan ve Yöneten: Rawson Marshall Thurber
Yapımcılar: Beau Flynn, Dwayne Johnson, Rawson Marshall Thurber, Hiram Garcia
İdari Yapımcılar: Dany Garcia, Wendy Jacobson, Eric Hedayat, Eric McLeod

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=-cLD-8iAtpg[/embedyt]