Aşk-ı Sûzan

Aşk-ı Suzan

“Sinopsis”: Yusuf (Yasef), 19 yaşında, ketum, bir o kadar aksi, kendisiyle ve hayatla bir türlü barışamayan, çevresini sürekli sorgulayan ve bu sorgulama neticesinde Tanrı inancını da yitirmiş üniversite öğrenimi gören bir gençtir. Hırçın, olmadık yerde parlayan Yusuf, Jacklin’in de oğludur. Onu ailesine ve çevresine hırçın yapan tek sebep ise bu zamana kadar babasız büyümesidir… Annesi Jacklin babasızlığını bunca yıl Yusuf’a hissettirmemeye çalışsa da, Yusuf’un babasız büyümesi, Yusuf’un içinde hep bir kanayan yara olarak kalmış ve Yusuf bir şekilde babasızlığın vermiş olduğu acıları hep kendinde hissetmiştir. Annesi Jacklin babasının öldüğünü söylese de, Yusuf bilinçlendiğinde ölmediğini anlamış ve kendisini bu zamana kadar hiç arayıp sormayan babasını hiç affetmemiş, bir fotoğrafı bile olmayan babasına bu yaşına kadar hep hınç beslemiştir. “Aşk-ı Sûzan” yazısını okumaya devam et

Çanakkale 1915

“Çanakkale 1915”

FİLM ÖZETİ: Yıl 1912, Balkan Savaşı Osmanlı için çok büyük bir yenilgi olmuş, Rumeli baştan başa elden çıkmıştır. Vatan kaybetmenin tarifsiz acıları içindeki Rumeli göçmenleri evlerini terketmiş, yenik, bozguna uğramış ordu ile birlikte İstanbul’a, Anadolu’ya göçmektedirler.

Bu utanç verici yenilgi tüm Türkiye’yi sallar, silkeler, her şeyi yeniden düşünmeye zorlar. Özü yurtseverlik olan bir milli coşku başlar. Bu çoşku ile birlikte orduda birlik sağlanarak, eğitim çağdaşlaştırılır.

1.Dünya Savaşı ile birlikte verilen seferberlik emri ile tüm Anadolu’dan gençler askere yazılmaya başlar. Bunların arasında filmin kahramanlarından Veli, Mehmet ve Ali de vardır. Kahramanlarımız bir süre sonra Maydos (Eceabat)’a tayin edilecek, sonrasında Conk Bayırı’nda İngiliz kuvvetlerine karşı görülmemiş bir inanç ve cesaretle savaşarak, tarihin en büyük kahramanlık sahnelerinin sergilendiği Tekirdağ’da yeni kurulan, başına da Mustafa Kemal’in getirildiği 19. Tümen’e çıkarlar.

Bu sırada Çanakkale Boğazı’nın savunmasını komuta eden Cevat Paşa ise hem tabyaları güçlendirmeye çalışmakta hem de mayın hatlarını en doğru şekilde nasıl arttıracağının hesaplarını yapmaktadır.

18 Mart 1915 günü 600’den fazla topa sahip 18 zırhlı, Dünya Savaş Tarihi’nin en büyük mücadelelerinden birini başlatmak için Boğaz’a giriş yaparlar. “Çanakkale 1915” yazısını okumaya devam et