Sefiller – Les Miserables

Oscar Adayı SEFİLLER (Les Miserables) Bu Cuma Sinemalarda!

La Haine (Protesto) ve City of God (Tanrıkent) kült filmlerine bir saygı duruşu niteliğinde…

Bu sene 34.sü düzenlenen İspanya’nın Oscar ödülü Goya Ödülleri’nde En İyi Avrupa Filmi Ödülü’nü kazanan SEFİLLER (LES MISÉRABLES), prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nde Jüri Ödülü’nü kazandı ve dakikalarca ayakta alkışlandı. Film, 2020 Altın Küre Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film adayı ve En İyi Uluslararası Film dalında Oscar adayı oldu. Victor Hugo’nun ölümsüz eseri “Sefiller”i yazdığı Paris banliyösüne giden yönetmen, filmde o dönemden bugüne geçen 150 yılda gençlerin öfkesinde hiçbir değişiklik olmadığını gösteriyor.

“Sefiller – Les Miserables” yazısını okumaya devam et

Masumiyetin Dayanılmaz Çekiciliği – Pure as Snow

Masumiyetin Dayanılmaz Çekiciliği / Pure As Snow

Aşk – komedi türündeki film ünlü Fransız yönetmen Anne Fontaine, Grimm Kardeşler’in dünya çapında bilinen Pamuk Prenses masalını modernize ederek beyazperdeye uyarladı.

Claire, genç, oldukça güzel ve dikkat çekici bir kadındır. Üvey annesi onu, babasından kalan otelde tıpkı bir hizmetçi gibi çalıştırmaktadır. Bir süre sonra Maud’un genç sevgilisi, güzelleri güzeli Claire’e aşık olur. Artık kıskançlık sınırlarını aşan ve üvey kızına tahammülü kalmayan Maud, ondan kurtulmaya karar verir. Üvey annesi Maud’un baskılarından ve kıskançlığından kurtulmak için kendine çiftlikte bir barınak bulan Claire, burada 7 “prens”le karşılaşır ve asıl macera başlar.

“Masumiyetin Dayanılmaz Çekiciliği – Pure as Snow” yazısını okumaya devam et

Seninle Başım Dertte – The Trouble with You

Yönetmeni Pierre Salvadori’nin 1980’lerin Something Wild ve Married to the Mob / Babanın Metresi gibi renkli ve hareketli komedilerinden esinlendiği Seninle Başım Dertte, aksiyonu, kahkahası bol bir romantik komedi. Fransa’nın güneyinde bir sahil kasabasında geçen filmin başrolünde İlk Dövüşte Aşk ve Meçhul Kız’dan tanıdığımız Adèle Haenel yer alıyor. Yvonne, herkesin gözünde kahraman olan komiser eşinin ölümünden sonra onun aslında yoz bir polis olduğunu öğrenir. Dahası, Antoine adlı masum birinin 8 yıl hapis cezası almasına neden olmuştur. Yvonne, hapisten salıverilen Antoine’a kendini eskort olarak tanıtır ve bir şekilde hayatı mahvolmuş, biraz da ruhsal dengesini kaybetmiş bu adama yardımcı olmayı kendine görev edinir.

*15 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir. Şiddet ve olumsuz örnek unsurları içerir.

yazısını okumaya devam et