Umudunu Kaybetme – The Old Oak

Umudunu Kaybetme – The Old Oak

BAFTA ve Altın Palmiye ödüllü usta yönetmen Ken Loach, önceki filmlerinde olduğu gibi Paul Laverty’nin senaryosunu yazdığı, göçmenlik ve yabancı düşmanlığı konularına odaklanan THE OLD OAK ile gözyaşlarımıza hakim olamayacağımız, güçlü bir dramla yine karşımızda.
Filmin başrolünde ise yönetmenin I, Daniel Blake ve Sorry, We Missed You filmlerinde de birlikte çalıştığı Dave Turner var.

Film Özeti: Ken Loach’un son filmi son derece duygusal olduğu kadar iyimser ve umut dolu. İngiltere’nin kuzeydoğusunda bir maden kasabasında geçen Umudunu Kaybetme, madenin kapanışının ardından sistem tarafından gözardı edilenlerin hikâyesini anlatıyor. Bir zamanlar canlı, cıvıl cıvıl olan kasabayı gençler terk etmiş, geride kalanlar eski âdetlerini gururla korumaya çalışmaktadır. Emlak fiyatları düşünce Suriyeli göçmenler buraya yerleştirilir. İki topluluk arasında bir dostluğun ya da belki bir aşkın doğması mümkün müdür? Kasabada kalan tek pub olan The Old Oak’u neler beklemektedir? Ken Loach, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan Umudunu Kaybetme’nin çektiği son film olacağını söylüyor.

“Umudunu Kaybetme – The Old Oak” yazısını okumaya devam et

Üzgünüz, Size Ulaşamadık – Sorry We Missed You

BEN, DANIEL BLAKE filmiyle ikinci kere Altın Palmiye kazanan ve birçok başyapıta imza atan usta yönetmen Ken Loach, Paul Laverty’nin kaleme aldığı yeni filmi ÜZGÜNÜZ, SİZE ULAŞAMADIK ile yaşadıkları zorluklara rağmen birbirlerine tutunmaya çalışan iki çocuklu bir ailenin hikayesini anlatıyor. Cannes’da yarışma bölümünde prömiyerini yapan film, en son San Sebastian’dan Seyirci Ödülü aldı.

Konu: 2008 Ekonomik Krizi çoğu insanın olduğu gibi Ricky’nin de işini kaybetmesine neden olmuştur. O zamandan beri gittikçe büyüyen borçlarla boğuşan ailesini bu durumdan kurtarmak isteyen Ricky, teslimatlarından kendisinin sorumlu olacağı bir kargo şirketinde işe başlar. Büyük bir fırsat olarak gördüğü bu iş hayatlarını düşündüğü gibi kolaylaştırmaz ve Ricky ailesine artık zaman ayıramaz olur. Aralarındaki bağ çok güçlü olsa da bu zorlu süreç hiçbiri için kolay olmayacaktır.

“Üzgünüz, Size Ulaşamadık – Sorry We Missed You” yazısını okumaya devam et

Özgürlük Dansı – Jimmy’s Hall

ÖZGÜRLÜK DANSI / JIMMY’S HALL

Mart,1932, Leitrim bölgesi. Jimmy Gralton 10 yıl boyunca ABD’de çalıştıktan sonra annesine bakmak üzere memleketi İrlanda’ya geri döner. İrlanda iç savaştan çıkmış ve yeni hükümet çiftçilere, işçilere ve genç insanlara umut olmuştur. Jimmy, insanların tekrar eski günlerdeki gibi özgürce dans etmeleri, müzik, sanat ve edebiyatla iç içe yaşamaları için geçmişte olduğu gibi halk salonunu tekrar kurmaya karar verir. Ancak Katolik Kilisesi ve “ileri gelenler” Jimmy’nin salonu tekrar açmasını istemezler.

Çünkü bu onların egemenliklerini sürdürmeleri için bir tehdittir.. “Özgürlük Dansı – Jimmy’s Hall” yazısını okumaya devam et

Meleklerin Payı – The Angel’s Share

MELEKLERİN PAYI

KEN LOACH’tan eğlenceli bir film “ANGEL’S SHARE/MELEKLERİN PAYI” – 19 Ekim’de vizyonda!

“Özgürlük Rüzgarı”, “Afilli Delikanlı”, “Looking For Eric”, “Bread and Roses” gibi kültleşen filmlerin yönetmeni KEN LOACH, yine senarist Paul Laverty’nin usta kaleminden çıkan bir film olan “ANGEL’S SHARE/MELEKLERİN PAYI” ile karşımızda. Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü alan ve Filmekimi’nde de beğeniyle izlenen, İskoçya’nın en büyük şehri Glasgow’da bir grup genç suçlunun hikayesini eğlenceli bir dille anlatan film, 19 Ekim’de seyirci karşısına çıkıyor.

Konu: Çiçeği burnunda baba Robbie, hapisten kıl payı kurtularak zorunlu kamu hizmetine çarptırılır ve burada Rhino, Albert ve Mo ile tanışır. Robbie’nin sonradan ortaya çıkan viski uzmanlığı ve tadım hassasiyeti sayesinde çetemiz açık hava, İskoç yaylaları ve yaşamlarının en büyük rizikosuyla karşılaşacaktır. “Meleklerin Payı – The Angel’s Share” yazısını okumaya devam et

Tehlikeli Yol – Route Irish

TEHLİKELİ YOL

“Özgürlük Rüzgarı”, “Afilli Delikanlı”, “Looking For Eric”, “Bread and Roses” gibi kültleşen filmlerin yönetmeni KEN LOACH, Cannes Film Festivali Resmi Seçkisi olan son filmi  “ROUTE IRISH / TEHLİKELİ YOL” ile izleyenlere bir kez daha etkisinden çıkamayacakları bir film sunuyor. Senaryosu yine Paul Laverty’nin usta kaleminden çıkan film 17 Haziran 2011 de vizyona giriyor.

Konu:

2004’te terhislerinden sonra çok yüksek bir maaş teklifini reddedemeyen iki arkadaş, Irak’ta özel bir güvenlik firmasında çalışmaya başlar. Frankie 2007’de, savaşta en tehlikeli bölge, Bağdat Havaalanı’nı ABD ve İngiliz ana üslerinin bulunduğu Yeşil Bölge’ye bağlayan “Route Irish” adı verilen yolda öldürülünce Fergus, olayın basit bir tesadüften öte olduğunu düşünür ve hem öfke hem de intikam duygularıyla bu cinayeti araştırmaya başlar. “Tehlikeli Yol – Route Irish” yazısını okumaya devam et