Othello

Othello

Shakespeare’in en ünlü metinlerinden biri olan Othello Clint Dyer’ın yönetmenliğinde muhteşem bir kadro ile tekrar hayat buluyor. Sınır tanımayan bir aşk hikayesi, sosyal duvarların ve dış güçlerin etkisi ile bir trajediye dönüşüyor. Akıllı ve dik başlı biri olan senatörün kızı zümresi nedeniyle el üstünde tutulurken aynı zamanda beklentiler arasında sıkışıp kalmıştır. Diğer tarafta kölelikten kaçan bir sığınmacı olan bir adam beyazların dünyasında en tepeye yükselmiştir ancak ırklar arası bir aşkın bedelleri olduğunu öğrenir. Gizlice evlenen Desdemona ve Othello beraber yeni bir hayatın hayalini kurar ancak çok geçmeden farkına varırlar ki geleceklerinin nasıl şekilleneceği onların elinde değildir.

Yönetmen: Clint Dyer
Oyuncular: Giles Terera, Rosy McEwen, Paul Hilton, Tanya Franks
Ülke: Birleşik Krallık
Tür: Dram
Dil: İngilizce; Türkçe altyazılı

“Othello” yazısını okumaya devam et

Earwig

Earwig

Earwig daha açılış jeneriğinden izleyiciyi bir tür transa, rüyaya, kâbusa ya da bir hipnoz ışığını takip etmeye çağırıyor. 20. yüzyılın ortalarında Avrupa’da bir yerde, Albert, buzdan dişleri olan Mia’nın bakımından sorumludur. Mia, kepenklerin her zaman kapalı olduğu dairelerini asla terk etmez. Düzenli olarak telefon açan Efendi, Albert’ten Mia’nın sağlık durumunu öğrenir. Sonra bir gün, Efendi Albert’e çocuğu yolculuğa hazırlaması talimatını verir. Heykeltıraş, şair ve romancı Brian Catling’in kitabından uyarlanan Earwig, Lucile Hadzihalilovic’in gizemli ve düşsel dünyasından uzun süre saklanmış sırlara ve yeniden uyanan anılara dair büyüleyici bir masal: “Kâbuslarımızı alt edebileceğimizi sanmıyorum, ama belki sinema onları büyütebilir, arıtabilir ve onlardan zevk almamıza yardımcı olabilir.”

“Earwig” yazısını okumaya devam et

Lady Macbeth

Lady Macbeth

İngiltere’nin önemli genç kuşak oyun yazarlarından Alice Birch ile tiyatro yönetmeni William Oldroyd, Nikolai Leskov’un novellası Mtsensk İlçesi’nin Lady Macbeth’i’ni modern bir yaklaşımla sinemaya uyarlıyor. Bu soğukkanlı ve erotik gerilim filmi, Shakespeare’in tragedyasıyla doğrudan bağlantısı olmayan bir hikâye anlatıyor. Katherine, ailesi tarafından kendisinden yaşça büyük ve zengin bir adamla evlendirilir. Kocasının aşağılayıcı davranışlarına katlanmaya çalışırken, çiftlikteki işçilerden Sebastian ile tutkulu bir ilişki yaşamaya başlar. “Lady Macbeth” yazısını okumaya devam et