Sonsuz Sır – The Eternal Daughter

SONSUZ SIR – THE ETERNAL DAUGHTER

Joanna Hogg’un hem senaristliğini hem de yönetmenliğini üstlendiği Sonsuz Sır (The Eternal Daughter), gizemle dolu, neredeyse boş bir otel haline gelen eski aile evlerine döndükleri zaman, yıllardır saklı kalan sırlarla yüzleşmek zorunda kalan bir anne ve orta yaşlı kızının hikayesini konu ediniyor. Anne ve kızının eve dönmesiyle birlikte yıllardır gömülü kalan sırlar gün yüzüne çıkar…

Bir sanatçı ve yaşlı annesi, artık bir otele dönüşmüş olan eski aile evlerine döndüklerinde, uzun süredir saklı kalmış sırlarla yüzleşirler. Tilda Swinton’ın muazzam ve derinlikli performansıyla, yapımcı Joanna Hogg’un bu son filmi, ebeveyn ilişkileri ve geride bıraktıklarımıza dair parlak ve büyüleyici bir keşif.

“Sonsuz Sır – The Eternal Daughter” yazısını okumaya devam et

Dragon Ball Super: Super Hero

Dragon Ball Super: Super Hero
Red Ribbon Ordusu uzun zaman önce Son Goku tarafından yok edildi. Ordunun asi ruhunu devam ettiren isimsiz mucitler, son Androidleri, Gamma 1 ve Gamma 2’yi yarattılar. Bu iki Android kendilerine “Süper Kahramanlar” diyor. Piccolo ve Gohan’a saldırmaya başlarlar… Yeni Red Ribbon Ordusu’nun hedefi nedir? Yaklaşmakta olan büyük tehlike karşısında Süper Kahraman’ı harekete geçirmenin zamanı geldi!
Film Hakkında
Dragon Ball’un orijinal yaratıcısı Akira Toriyama tüm zamanını bu projeye ayırdı ve filme dair her detay onun onayından geçti. Filmin orijinal hikâyesinin, senaryosunun ve karakter tasarımının arkasında efsane manga sanatçısının bizzat kendisi var.

Bunun dışında film Tetsuro Kodama tarafından yönetilecek. Filmde Japon seslendirme sanatçıları Masako Nozawa, Son Goku, Son Gohan ve Son Goten’i; Toshio Furukawa, Piccolo’yu; Aya Hisakawa, Bulma’yı; Ryō Horikawa, Vegeta’yı; Mayumi Tanaka, Krillin’i; Takeshi Kusao, Trunks’u; Yūko Minaguchi, Videl’i; Yūko Minaguchi, Pan’ı; MiyuIrino Dr. Hedo’yu; Hiroshi Kamiya, Gamma 1’i; Mamoru Miyano, Gamma 2’yi; Volcano Ota, Magenta’yı ve RyotaTakeuchi, Carmine’i seslendirecek.

“Dragon Ball Super: Super Hero” yazısını okumaya devam et

Memoria

Memoria

Apichatpong Weerasethakul’un Tilda Swinton’la işbirliği, Kolombiya’da bulunan İskoçyalı bir kadının ara ara değişik mekânlarda duyduğu garip, tok bir sesten yola çıkıyor. Bu sesin peşinde bir yolculuğa çıkan Jessica sesin sebebini önce elle tutulur, gözle görülür dünyada arıyor. Ama çok geçmeden anlıyor ki, insanın taşın, kayanın, dağın, ormanın belleğiyle yekvücut olduğu, dahası onu kaydettiği ve ilettiği bir dünya düzlemi de var. Weerasethakul’un uzun bir tefekkürü andıran filminde uzay, sinir sistemimiz, doğa, algılar dünyasının kurcalamadığımız derinlikleri yekpare bir bütün. Bu karmaşık örgüyü çözmenin ya da adlandırmanın yolu yok. Sadece kendimizi ona bırakmalıyız.

Yönetmen: Apichatpong Weerasethakul
Oyuncular: Tilda Swinton, Elkin Díaz, Jeanne Balibar
Tür: Dram
Süre: 136′
Dil: İngilizce, İspanyolca; Türkçe altyazılı
Vizyon Tarihi: 11 Mart 2022

“Memoria” yazısını okumaya devam et

Fransız Postası – The French Dispatch

Fransız Postası: Liberty, Kansas Evening Sun
(The French Dispatch: The Liberty, Kansas Evening Sun)

Özet : 20. yüzyılda hayali bir Fransız kasabasında geçen film, bölgenin popüler dergisi The French Dispatch of the Liberty, Kansas Evening Sun’da yayımlanan farklı farklı hikâyeleri odağına alıyor.

Yönetmen: Wes Anderson
Oyuncular: Benicio del Toro, Adrien Brody, Tilda Swinton, Léa Seydoux, Frances McDormand, Timothée Chalamet, Lyna Khoudri, Jeffrey Wright, Mathieu Amalric, Stephen Park, Bill Murray ve Owen Wilson
Senaryo: Wes Anderson
Yapımcı: Wes Anderson, Steven Rales ve Jeremy Dawson
Klipteki İlüstrasyon: Javi Aznarez
Tip Top karakterini canlandıran Jarvis Cocker tarafından söylenen Christophe’un “Aline” şarkısını (Orijinal Film Müziği) Yazan: Daniel Georges Jacq Bevilacqua

“Fransız Postası – The French Dispatch” yazısını okumaya devam et

David Copperfield’ın Çok Kişisel Hikayesi – The Personal History of David Copperfield

David Copperfield’ın Çok Kişisel Hikayesi – The Personal History of David Copperfield

Özet: Charles Dickens’ın aynı isimli başyapıtından uyarlanan, başrollerini Dev Patel, Hugh Laurie, Tilda Swinton ve Gwendoline Christie’nin paylaştığı zamana yenik düşmeyen bir hikaye. Kahramanımız David Copperfield karmakarışık bir dünyada kendi yerini bulmaya çalışırken başına gelmedik kalmıyor. Mutsuz çocukluğunun ardından, hikaye anlatıcılığı ve yazarlıktaki yeteneğini keşfeden David’in yolculuğu, şamatalı ve trajik ama her zaman hayat dolu ve renkli bir serüvene dönüşüyor.

Yönetmen: Armando Iannucci
Senaryo: Armando Iannucci, Simon Blackwell
Oyuncular: Dev Patel, Hugh Laurie, Tilda Swinton, Peter Capaldi, Ben Whishaw
Tür: Dram, Komedi

“David Copperfield’ın Çok Kişisel Hikayesi – The Personal History of David Copperfield” yazısını okumaya devam et