72. Koğuş

72. KOĞUŞ

4 Mart 2011’de sinemalarda…

Sanat dünyasının iki önemli ismi Yavuz Bingöl ve Kerem Alışık’ın sahibi olduğu Sasin Film’in yapımcılığında çekilen 72. Koğuş, , 4 Mart 2011’de beyazperdede sinemaseverlerle buluşacak! Orhan Kemal’in unutulmaz eseri olan 72. Koğuş’un Ayfer Tunç’un kaleminden sinemaya uyarlamasında Hülya Avşar, Yavuz Bingöl, Kerem Alışık, Songül Öden, Ahmet Mekin, Civan Canova, Devrim Saltoğlu, Nursel Köse, Ayça Damgacı, Volga Sorgu, Zeynel Karaca ve daha birçok dev isim rol alıyor.

FİLMİN KONUSU: Orhan Kemal’in baş yapıtlarından biri olan 72. Koğuş, insan haysiyetinin düşebileceği en dipsiz kuyunun hikayesidir. 1940’lar, 2. Dünya Savaşı’nın etkisinde kalan Türkiye’nin kıtlık yılları… Cezaevinin 72 nolu koğuşunda çeşitli suçlardan yatan Adembabalar…
Onların sefaleti, acıları, insanlığa çzlemi, hayata dair düşleri, çelişkileri, aşkları ve kavgaları ile bu derin çukura yuvarlanmış, en yakınını üç kuruşa vurabilecek kadar alçalmış insanların dünyası… Bir koğuşun karanlığındaki direniş ve yaşam mücadelesidir… 72. Koğuş, kalın duvarlar arasına kapatılmış insanların duvarların dışındaki akıp giden hayatla çelişkileri ve çatışmalarını yansıtır.
72. Koğuş bir insan hikayesidir ve insanlığın kaybettiği değerleri yüzümüze bir tokat gibi hatırlatmaktadır…

YAPIM ŞİRKETİ : SASİN FİLM YAPIM
YAPIMCI : YAVUZ BİNGÖL- KEREM ALIŞIK
YÖNETMEN : MURAT SARAÇOĞLU
ESER : ORHAN KEMAL
SENARYO : AYFER TUNÇ
GÖRÜNTÜ YÖN.    : DEMİAN BARBA
GENEL KOOR.
: ERDEN DEMİR
SANAT YÖN. : MUSTAFA ZİYA ÜLKENCİLER
MÜZİK : YAVUZ BİNGÖL-FIRAT YÜKSELİR
UYGULAYICI YAP: A. LEVENT ÜNGÖR
SÜRE : 97 DK.
VİZYON TARİHİ : 4 MART 2011
ÇEKİM BAŞ. TAR    : 1 KASIM 2010
ÇEKİM MEKANI
: İSTANBUL  / BEYKOZ
OYUNCULAR    : YAVUZ BİNGÖL ( KAPTAN), KEREM ALIŞIK (BERBAT), HÜLYA AVŞAR (FATMA), SONGÜL ÖDEN (MERYEM),  VOLGA SORGU (TAVUKÇU), FUAT ONAN (LEŞÇİ),  AHMET MEKİN (SÜLEYMAN HOCA), OSMAN ALBAYRAK (BOŞNAK ALİ), BÜLENT ŞAKRAK (BOBİ), NURSEL KÖSE (KURU NEDİME), CENGİZ ÖZKAN (İDAMLIK MAHKUM), DEVRİM SALTOĞLU (SOREZLİ), KEMAL BAŞER(CEZAEVİ MÜDÜRÜ), DENİZ ORAL (BAŞ GARDİYAN), AYÇA DAMGACI (KARA AYŞE), CİVAN CANOVA (KATİL HİLMİ).

Bir yanıt yazın