Acil arama – The Call

ACİL ARAMA
THE CALL

SİNOPSİS
Jordan (Halle Berry), 911 acil yardım hattında santral görevlisi olarak çalışan bir kadındır. Bir gün merkezi arayan genç bir kız, evine zorla giren biri olduğunu ve hayatının tehlikede olduğunu söyler. Jordan (Halle Berry) ve ekipler evi tespit edip, kızı kurtarıncaya kadar, telefonda katili oyalamaya ve ikan etmeye çalışan Jordan başarısız olur. Genç kız ölür; dahası birbirini takip eden olayların bir seri katil işi olduğu ortaya çıkar. Bu arada Jordan’ın psikolojisi de altüst olur. Aradan zaman geçer ve 911’e “Kaçırıldım, lütfen beni kurtarın!” diyen başka bir yardım çağrısı gelir. Çağrıyı devralan Jordan, kızı (Abigail Breslin) sağ salim kurtarmak için elinden gelen her şeyi yapmaya kararlıdır..

PRODUKSİYON HAKKINDA
Filmin senaristi Richard D’Ovidio, karısının 911 acil aramaları ile ilgili NPR’dan (National Public Radio) dinlediği haberden etkilenerek “Acil Arama” senaryosunu oluşturmaya karar vermiş. 911 acil aramaları ile ilgili bir sinema filmi ya da bir TV programına rastlamadığını belirten senarist, halkın gerçek hayatta yaşanandan az şey bildiğini düşünüyor. D’Ovidio, senaryoyu oluşturma sürecinde Los Angeles’ta bulunan acil arama merkezinde bir süre operatörleri izlemiştir. Senaryonun gerçek hayattan izler taşıdığını belirten D’Ovidio, acil arama merkezinde senaryosunda ki kızın başına gelenlerin aynısının yaşandığını da öğrenir.
Yapımcı Robert Stein, senaryoyu okuduktan sonra gerçek bir gerilim olduğunu ve ilk projeleri için aradıkları senaryonun bu olduğunu düşünmüş. Stein’ın yardımcı yapımcısı Michael Helfant’da Stein ile aynı fikirde olup, anlatılan hikaye de kendisi gibi izleyicinin de 911 operatörlerinin nasıl kahramanca çalıştıklarını görebileceklerini düşünmüş.

OYUNCULAR VE EKİP
Yapımcılar Bradley Gallo
Jeffrey Graup
Michael A. Helfant
Michael Luisi
Robert Stein
Yürütücü Yapımcı Philip M. Cohen
William Gallo II
Guy J. Louthan
Dale Rosenbloom
Yapım Tasarımı Franco-Giacomo Carbone
Senaryo Richard D’Ovidio
Yönetmen Brad Anderson
Kasting Sheila Jaffe
Kostüm Tasarımı Magali Guidasci
Müzik Jon Aschalew
Clay Duncan
Chris Fogel
David A. Helfant
Oyuncular Halle Berry (Jordan Turner)
Abigail Breslin (Casey Welson)
Morris Chestnut (Paul Phillips)
Michael Eklund (Michael Foster)
David Otunga (Jake Devans)
Michael Imperioli (Alan Denado)

Tür Gerilim
Süre 95 dk.
Yapım Yeri ve Yılı ABD, 2013
Dili İngilizce
İthalat ve Dağıtım Pinema
Resmi Site: http://www.call-movie.com/

Bir yanıt yazın