Afetname

Afetname

Konu: “Oyuncu olma sevdasıyla dikiş tutturamamış bir kadın oyunculuk ajansı açarsa?”

“Namı diğer Afet dikiş tutturamadığı oyunculuk piyasasında sinir krizi geçirip bir ajans açar Afetname Casting Agency”…

“Eline erkek eli bile değmemiş evde kalmış Afet unutamadığı lise aşkıyla karşılaşırsa, Üç liseden arkadaş taaa on sekiz yıl sonra Afetname Casting Ajansı’nda buluşursa…”

Afet, babası ve üç kız kardeşiyle birlikte yaşamaktaydı. Küçüklüğünden beri iyi bir oyuncu ve star olmak hedefi vardı. Ama bu hayalini henüz gerçekleştiremedi. Yaşı da giderek ilerliyordu. Dizilere filmlere ya figüran olarak gidiyor ya da figüran gönderiyordu. Bu durum evde kız kardeşlerinin en büyük eğlencesi ve alay konusuydu… Afet hem hayalleri uğruna, hem de annesinden sonra yük onun omuzlarına kaldığı için gönül işlerini de erteledikçe ertelemişti. Eski yeşilcam film yönetmeni babalarının bile genç bir sevgilisi vardı.

Afetin “Afetname” adında bir Cast ajansı vardı. Burası ayrıca bir nevi okul gibi oyunculuk ve sahne sanatları üzerine ders de veriyordu. Afet’in Selçuk adında bir ortağı vardı. Selçuk’un gönlü Afet’teydi. Ama şimdilik bundan Afet’in haberi yoktu. Keza kendisi Selçuk’u bir dost olarak görüyordu. Ajan içinde kemgözler de vardı. Afet’in yumuşak başlı olmasından ajans ödemelerini alamıyordur. Ödemelerini yapamıyor, borçlarını kapatamıyordu. Bu durumu fırsat bilen kemgözler Selçuk’u Afete karşı doldurup ortaklıktan çıkarmasını hatta gerekire tek başına kendi bir ajans açmasını öneriyorlardı. Her şeye rağmen Selçuk Afetin yanında kalacaktı. Çünkü onu seviyordu. Ve birkaç gün sonra da sürpriz bir evlenme teklifi yapacaktı.

Afet bu yaşına kadar dizilerde istediği şansı bulamayınca kendi şansını kendi yaratmaya karar vermişti. Kendi başrol oynayacağı bir demo bölüm çekip kanala götürecekti. Kendisine de partner olacak yeni bir yüz arıyordur. İlanlar verilmiş seçmeler yapılacaktır. Ama Afet nerden bilebilirdi ki kaderin cilvesiyle karşısına lise aşkı Umut’un çıkacağını.

Liseden sonra hayat Umut’a pek iyi davranmamıştı. Özünde iyi bir çocuktu ama şimdilerde zengin kızları tavlayıp sahte evlilikle dolandırıyordu. İllegal insanlara çok borcu vardı. Son yaptığı sahte evlilik işinde patlamıştı. Ortağı Oğuz’la en kısa zamanda para bulabilmek için varlıklı bir ailenin Toprak Can adında 4 yaşındaki erkek oğlunu kaçırırlar. Çocuk birkaç gün Oğuz’da kalacaktı. Sonra da fidye isteyeceklerdi. Ama Oğuz panik olmuş çocuğu Afet’lerin kapısına bırakmıştı. Yıllardır çocuk özlemi duyan Afet bu tatlı yumurcağı çok sevmişti. Ailesi ortaya çıkana kadar da bakmaya karar vermişti.

Olayı öğrenen Umut küplere binmişti. Oğuz’la beraber sahte polis kılığına girip Afetin evine gelecekler ve çocuğu alacaklardı. Ama bir anda kendilerini o gece denk geldikleri polisiye olayların içinde bulurlar. Sahte polis kılığındaki iki suçlumuz, sabaha kadar suçlu yakalarlar.

Umut ertesi gün borçlu olduğu adamlara denk gelmişti. Kaçma kovalamaca sırasında Umut bir apartman binasında bir ofise canını atmıştı. Geldiği yer “Afetname Casting”in oyuncu seçmeleriydi. Umut o can havliyle yardım ister. Deneme çekimlerini yapan yönetmen Teo, Umut’un oyunculuk yaptığını sanır. Çok sahici oynuyordu çünkü. Umut şaşırmıştı. Hele de sonrasında karşısında Afet’i görünce daha şok olmuştu. Çocuğun Afet’te olduğunu öğrenen Umut bir şekilde onu almalıydı.

O gece Selçuk kaldığı otele Afet’i davet etmişti. Afet’e evlenme teklifi edecekti. Afet, Selçuk’un odasına çocukla beraber gelmişti. Çocuk anca kendi kucağındayken susuyordu. Umut ve Oğuz da planlarını devreye koyacak çocuğu odadan kaçıracaklardı. Ancak bilmedikleri şey yan odada Umut’un daha önce sahte evlilikle dolandırdığı kızın Nihal’in oda da olmasıydı. Nihal yeniden evlenmiş ve balayı kutluyordu. Ayrıca otele de teftiş için bakanlıktan müfettiş gelmişti.

Velhasıl olaylar çığırından çıkıp komik durumlar yaratacak her şey ortaya çıkacaktı. Afet’in hayalleri bir kez daha yıkılmıştı. Umut ve Oğuz tutuklanıp hapse atılmıştı. Ama hapse girdikleri gün de firara denk gelmişlerdi. Sonrasında yeni filmde Afet’i yeni maceralar bekleyecekti.

Yönetmen: Ahmet Yaşar Gümüş
Oyuncular: Derya Şen Akbacak, Umut Özkan, Özlem Savaş, Sevil Uyar (Yalan Dünya, Çılgın Dersane Kampta, Servet Avcısı, Aşk Oyunu), Ebru Kocaağa (Kurtlar Vadisi: Pusu, Acı Hayat, N’apcaz Şimdi), Naci Taşdöğen, Ferdi Atuner, İlhan Karamanoğulları, Tolga Öz, Ömer Duran, Gülfem Eğilmez, Batuhan Soncul, Hasan Ballıktaş, Deniz İrem Morkoç, Toprak Can Akbacak, Ayvaz Akbacak, Ecem Arıkan (Behzat Ç: Bir Ankara Polisiyesi / Behzat Ç’nin kızı rolünde)
Yapım: Mert Yapım Medya
Yapımcı: Mert Ozan Düz
Hikâye: Derya Şen Akbacak
Senaryo: Şeyda Delibaşı
Tür: Komedi
Gösterim Tarihi: 29 Temmuz 2022
Dağıtım: Özen Film