Ailem İçin – At Any Price

AT ANY PRICE – AİLEM İÇİN

SİNOPSİS

Modern tarımın rekabet dolu ortamında, Henry Whipple (Dennis Quaid; Any Given Sunday, The Day After Tomowrrow, Traffic) imparatorluğunu güçlendirirken oğlu Dean’in de (Zac Efron; High School Musical, The Lucky One) kendisine yardım etmesini ister; ancak Dean’in gelecek planları çok daha farklıdır. Profesyonel bir araba yarışçısı olmak tek hayalidir. Çiftlik hakkında soruşturma açıldığında baba-oğul kendilerini hiç beklemedikleri bir krizin içinde bulacaklardır.
Whipple çiftliği, üç jenerasyondur Iowa’da bir numaralı çiftliktir. Henry Whipple, tarım imparatorluğunu büyütmekten başka bir şey düşünmüyorken, karısı Irene de (Kim Dickens; The Blind Side, Thank You for Smoking) rahat ve lüks bir çiftlik hayatı için gerekli ortamı yaratmaya çalışmaktadır. İki kardeş olan Grant (Patrick Stevens) ve Dean (Zac Efron) ise birbirlerinden çok farklıdırlar. Grant, eyalette tanınmış ve başarılı bir futbol oyuncusu ve babası tarafından hep desteklenen bir çocuk olarak büyütülmüşken; Dean araba yarışçısı olma hayalleriyle yaşamış ve hep ikinci plana atılarak büyütülmüştür. El üstünde tutulan Grant, dünyayı gezmek için evi terkettiğinde, Henry’nin hırslarıyla başa çıkmak için Dean tek başına kalmıştır. ARCA ve NASCAR gibi yarışlarda kendini göstermeyi planlayan Dean, çok geçmeden aile işini yapmak zorunda olduğu gerçeğiyle yüzleşecektir.
Henry, tüm eyalette birinci olmak için çabalarken, rakip şirketlerden birinin sahibi Jim Johnson da (Clancy Brown; Shawshank Redemption) Henry’nin elinde olan bir bölgeyi satın alır. Bu olay Henry’nin kendisini küçük düşmüş hissetmesine sebep olur. Evlilik dışı ilişkisi olan Meredith (Heather Graham; Hangover 1, From Hell, Boogie Nights) onu avutmaya çalışır.
Henry topraklarını genişletmek uğruna çalışırken, Dean bütün bunlardan uzak, ailesine karşı asi tavırlar sergileyen bir genç haline gelmiştir. Sevgilisi Cadence (Maika Monroe; The Bling Ring) ile takılıp, yarışlara hazırlanmaktadır. Dean katıldığı yarışı kazanır; ancak Jim Johnson’ın oğlu Brad Johnson’da (Ben Marte; Amarican Virgin, Dead Awake) rakiplerinden biridir ve yarışma sırasında Dean’le yaşadığı rekabet sonucu bir kaza geçirir. Bu son olay iki aile arasındaki gerginliği iyice arttırır.
“Ailem İçin” hırs, rekabet ve komplo içinde bir ailenin birbirine kenetlenip, ayakta kalma çabasının anlatıldığı bir film…

YAPIM NOTLARI
“Ailem İçin” tarım sektörünün rekabet dolu dünyasını izleyiciyle buluştururken, aynı zamanda bir baba-oğulun hikayesini gözler önüne seriyor. Hırs, başkaldırı, ahlaki değerler ve kazanma gibi duyguların hepsinin işlendiği bir film çıkıyor ortaya. Yönetmen Ramin Bahrani’ye göre çiftçilerle yaptığı görüşmeler sonucu ortaya bir çok gerçek hikaye çıkmış ve bu karmaşık duyguların hepsini içinde barındırıyormuş. Goodbye Solo (2008), Chop Shop (2007), Man Push Cart (2005) gibi filmlerden sonra Ramin Bahrani, yeni uzun metrajı “Ailem İçin”de geniş bir saha araştırması yapıp, gerçeğe dayalı bir hikaye ortaya çıkarmış. Bahrani, çiftçilerin Müşteri Minnet Günü kutladığını öğrendiğinde, hikayesi için bunun iyi bir çıkış noktasına olacağına karar vermiş. Sadece bu kutlamaları yakından seyredebilmek için bile bir sürü yolculuk yapmış.
Bahrani senaryo aşamasında Hallie Elizabeth Newton’la işbirliği yapmış. İkisinin de ortaya çıkarmak istediği hikaye, çiftçiliğin değerlerini gösterip aslında ne kadar insafsız bir meslek olduğunu yansıtabilmekmiş. Çiftçi rolüne hayat verip yönetmenin hayalini ekranlara yansıtmayı başaran oyuncu ise Henry Whipple rolüyle izlediğimiz Dennis Quaid, aynı zamanda filmdeki performansıyla Toronto Film Festivali’nde Hayat Boyu Onur ödülünün sahibi oldu.
Yönetmen ve ekip hazırlık aşamasında vakitlerinin büyük bir çoğunluğunu çiftçilerle geçirmişler. Onlarla birlikte yemek yemiş, onlarla birlikte arazide çalışmışlar. Onlar sayesinde karnımızı doyurduğumuz çiftçilerin hikayesini yaşayarak öğrenmeye çalışmışlar.
OYUNCULAR HAKKINDA
DENNIS QUAID (HENRY WHIPPLE); Houston Üniversitesi’nde oyunculuk eğitimi aldıktan sonra, Hollywood’ta şansını denedi ve “Breaking Away” isimli filmde rol kapmayı başardı. İsmini duyurmasını sağlayan diğer filmleri şöyle; Playing For Keepers, Legion, The Special Relationship, Far From Heaven.
ZAC EFRON (DEAN WHIPPLE); Kariyerine kısa sürede başarılı yapımlar eklemeyi başarmış ve bir çok ödül sığdırmış bir oyuncu olarak son rolleriyle dikkatleri üzerine çekmiştir. Efron, ilk olarak High School Musical filmiyle büyük bir hayran kitlesine sahip olmuştur hatta gençler için bir fenomene dönüşmeyi başarmıştır. Sonraki yıllarda daha zorlayıcı rollerin de altından kalkmayı başaran Efron, Paperboy ve “Ailem İçin” filmleriyle bunu kanıtlamıştır. Özellikle “Ailem İçin” filminin Toronto ve Venedik Film Festivaller’indeki gösterimlerinde eleştirmenlerden tam not almıştır. Rol tercihlerinde komediden dramaya geniş bir alana yayılan genç oyuncu The Lucky One filmiyle de sıkça adından söz ettirmeyi başarmıştır.
HEATHER GRAHAM (MEREDITH CROWN); Gus Van Sant’in filmi “Drugstore Cowboy” filmiyle dikkatleri üzerine çekmiştir ve bu filmle birçok ödüle aday gösterilmiştir. 1997 yılında “Boogie Nights” filmindeki rolüyle kariyerinin tepe noktasına ulaşmıştır. Kariyerine aynı zamanda yapımcı ve tiyatro oyuncusu olarak da devam etmektedir.

TÜRKİYE VİZYON TARİHİ:16.08.2013
İTHALATÇI: D YAPIM / DAĞITIMCI: PİNEMART
SONY PICTURES sunar BLACK BEAR PICTURES ve TREEHOUSE PICTURES işbirliğiyle bir
KILLER FILMS/NORUZ FILMS yapımı CINERIC işbirliğiyle Bir RAMIN BAHRANI filmi
DENNIS QUAID ZAC EFRON “AT ANY PRICE” KIM DICKENS HEATHER GRAHAM CLANCY BROWN kast DOUG AIBEL yapım tasarım CHAD KEITH kurgu AFFONSO GONÇALVES müzik DICKON HINCHLIFFE
görüntü yönetmeni MICHAEL SIMMONDS yardımcı yapımcı DECLAN BALDWIN
yürütücü yapımcı RON CURTIS MOHAMMED AL TURKI ERIC NYARI BRIAN YOUNG
yapımcı CHRISTINE VACHON TEDDY SCHWARZMAN JUSTIN NAPPI KEVIN TUREN PAMELA KOFFLER
RAMIN BAHRANI yazan HALLIE ELIZABETH NEWTON ve RAMIN BAHRANI
yönetmen RAMIN BAHRANI

Bir yanıt yazın