Alacakaranlık / Twilight

SUMMIT ENTERTAINMENT ve MAVERICK FILMS Sunar
STEPHENIE MEYER’in çok satan kitabından uyarlamadır.
ALACAKARANLIK  bir genç kız ile, içgüdüleriyle savaşmak pahasına onu kötü vampirlerden koruyan iyi vampirin aşkını konu alan aksiyon dolu bir modern aşk hikayesidir. Bella Swan (Kristen Stewart) her zaman için diğerlerinden farklı olmuştur; Phoenix kolejindeki moda meraklısı yaşıtlarından biri gibi olmaya çalışmamıştır. Annesi yeniden evlenip Bella’yı babasının yanında yaşaması için Washigton’daki Forks kasabasına gönderdiğinde de pek bir şeyin değişeceğinden umutlu değildir. Uzun süre geçmeden gizemli ve göz kamaştırıcı yakışıklılıkta olan ve daha önce tanıdığı erkeklere hiç benzemeyen Edward Cullen (Robert Pattinson) ile tanışır. Aklı ve zekasıyla kızın ruhunu okur adeta. Çok geçmeden Bella ve Edward, tutkulu ve alışılmışın dışında bir romantizme kapılırlar. Edward dağ keçisinden bile hızlı koşup, gitmekte olan bir arabayı çıplak lleriyle durdurabilm gibi yeteneklere sahiptir ve 1918’den beri azıcık bile yaşlanmamıştır. Tüm vampirler gibi o da ölümsüzdür. Fakat ne kurt gibi sivri dişleri vardır ne de insane kanı içer; Edward ve ailesi yaşam tarzlarındaki seçimleriyle vampirler arasında eşi görülmemiş bir ailedir. Edward için Bella 90 yıldır beklediği o ruh eşidir. Fakat aralarındaki yakınlaşma arttıkça, Edward’I kontrolden çıkarabilecek o eski koku güdüsüyle savaşmak daha zor bir hal alacaktır. Peki ya James (Cam Gigandet), Laurent (Edi Gathegi) ve Victoria (Rachelle Lefevre) – Cullens’ların ölümcül vampire düşmanları  – kasabaya Bella’yı bulmak için geldiklerinde neler olacak?
Oyuncular KRISTEN STEWART (PANIC ROOM), ROBERT PATTINSON (HARRY POTTER AND THE GOBLET OF FIRE), ELIZABETH REASER (THE FAMILY STONE), NIKKI REED (THIRTEEN), PETER FACINELLI ( THE SCORPION KING), JACKSON RATHBONE (HURT), CAM GIGANDET (NEVER BACK DOWN), BILLY BURKE (UNTRACEABLE), ASHLEY GREENE (SHARK)
Yapımcılar MARK MORGAN, GREG MOORADIAN ve KAREN ROSENFELT
Yönetmen CATHERINE HARDWICKE (THIRTEEN, LORDS OF DOGTOWN)
Senaryo MELISSA ROSENBERG (STEP UP, Fox – THE O.C., Showtime – DEXTER)

“ALACAKARANLIK” HAKKINDA
New York Times’ın En Çok Satanlar listesinde halen bir numarada bulunan (30 hafta boyunca) ve 5.5 milyonun üzerinde satışa ulaşan Stephanie Meyer kitabı ALACAKARANLIK bir fenomen  haline gelmişti ve hayranları sabırsızlıkla bu filmi beklemektelerdi.  100’den fazla fan sitesi bulunan Alacakaranlık 20 dile çevrilmiş ve New York Times – Editör’ün Seçimi, Publisher’ın “Yılın En İyi Kitabı”, Amazon’un “Son 10 Yılın En İyi Kitabı”, Teen People’ın “Hot List” Seçimi, Amerikan Kütüphaneler Birliği’nin “Gençler Yetişkinler İçin En İyi 10 Kitap” Listesi ve “Gönülsüz Okuyucular için En İyi 10 Kitap” listelerine girmişti. Eleştirmenlerden tam not alan yönetmen Catherine Hardwicke bu modern, görsel ve duygulara dayanan  ve kesinlikle yasaklanan Romeo&Juliet vari aşk hikayeine bir vampirle ölümlü arasında yeniden hayat kazandırıyor.
OYUNCULAR
KRISTEN STEWART (Bella Swan), dünya çapında izleyici karşısına ilk kez “Panic Room(Panik Odası)”da Jodie Foster ile beraber rol aldığı performansıyla çıkmıştı.  Son olarak da Sean Penn’in yönettiği Paramount Vantage filmi “Into The Wild”da yer aldı.
En son olarak da ALACAKARANLIK’taki Bella Swan rolünü tamamladı. Sonraki projesinde Universal’ın Greg Mottola yönetmenliğindeki “Adventureland” filminde Ryan Reynolds ve Jesse Eisenberg ile rol alacak. Ayrıca bağımsız bir film olan ve Mary Stuart Masterson’ın yönettiği “The Cake Eaters”da başrol ve yine bağımsız bir film olan “Yellow Handkerchief”te William Hurt ve Maria Bello ile oynayacak. Robert De Niro ve Sean Penn’in oynayıp, Barry Levinson’un yönettiği “What Just Happened” filminde de yan rolde yer alacak.
Stewart’ın diğer filmleri de şöyle; “In The Land of Women,” “The Messengers,”  “Zathura,” “Speak,” “Fierce People,” “Catch That Kid,” “Undertow,” “Cold Creek Manor,” ve “The Safety of Objects.”  Stewart halen Los Angeles’da ikamet ediyor
ROBERT PATTINSON (Edward Cullen), 19 yaşında Mike Newell‘ın “Harry Potter & Goblet of Fire,” oyuncu seçmelerine katıldığında dikkatleri üzerine çekmiş ve “Harry Potter and the Order of the Phoenix,”te aynı rolün flashbackini canlandırmıştı.
Şimdi 22 yaşında olan Pattinson profesyonel olarak kariyerine Uli Edel’in “Sword of Xanten” filminde Sam West ve Benno Furmann ile oynayarak başladı.
ALACAKARANLIK’ta Bella’nın kalbini çalan vampir Edward Cullen rolünü oynamadan önce Oliver Iring’in yönettiği ve Slamdance Özel Onur Ödülü’nü alan “How To Be” ve Paul Morrison’ın “Little Ashes” filminde Salvador Dali’yi canlandırdığı başrol oynadı.
Daha da öncesinde Barnes Theatre Group’ta yer alan Pattinson Thornton Wilder’ın “Our Town”ında George Gibbs’I oynamıştı. Cole Porter’ın “Anything Goes,”ında Lord Evelyn Oakleigh’i ve “Tess of the D’Urbevilles.”de Alec’i oynamıştı. Yakın zamanda OSO Arts Centre’da (Malcolm)  “Macbeth” oynadı.
BBC’de “The Haunted Airman”de yer aldı.
Pattinson Londra’da yaşamaktadır.

BILLY BURKE (Charlie Swan),
ALACAKARANLIK’ta Bella’nın babasını oynayan başarılı genç aktör, son zamanlarda Gregor Hoblit’in filmi “Untraceable”da Diane Lane ile ve öncesinde de Robert Bentonîn “Feast Of Love” filminde Morgan Freeman ve Greg Kinnear ile rol almıştı.
“Fracture” Burke’ın yönetmen Gregory Hoblit ile çalıştığı ilk film olmuş ve Anthony Hopkinsle rol alma şansını bulmuştu. Bağımsız filmler olan “The Grift”te John Savage ile ve “Forfeit”ta – bu filmle Montana Film Festivali En İyi Oyuncu ödülünü almıştır  – başrol oynadı.
Burke ayrıca “Ladder 49”da Joaquin Phoenix ve John Travolta ile ve “Along Came A Spider”da Morgan Freeman, “w”ithout Limits”te yazar yönetmen Robert Tıwne ile çalışmış ve “Mafia!”daki sıra dışı komedi performansını Lloyd Bridges ile sergilemiştir. Slamdance Film Festivali’nde prömiyeri yapılan ve Nashville Film Festivali’nde İzleyici Ödülü kazana kült bir kalsik olan “Dill Scallion”da da başrol oyuncusu olarak yer almıştır.
TV kariyerinde Fox’un “24” serisi, Tom Fontana’nın “The Jury”si ve Peter Berg’in eleştirmenlerce onaylanan ABC dizisi “Wonderland” de yer almıştır.

ASHLEY GREENE (Alice Cullen), 21 yaşındaki aktris kariyerine Fenk Junk, Vision NYC, Stop Staring! Clothing and Sutra modeli olarak, fotoğrafçılığını Carlos Armando’nun yaptığı kampanyalarla başladı.
Aslında Floridalı olan oyuncu film ve televizyonda oyunculuk yapabilmek için Los Angeles’a yerleşti.
Uzun metraj film “King Of California”da yer alan oyuncu TV’de “Shark,” “Desire” and “Crossing Jordan.”de yer aldı.

NIKKI REED (Rosalie Cullen), Catherine Hardwick’in “Thirteen,” filminde tam not alan Reed, filmed Holly Hunter ile beraber rol almasının yanısıra henüz 14 yaşında olmasına rağmen senaryoya yardımcı yazar olarak katkıda bulunmuştur.
“Saw” filmininin de yapımcılığını üstlenen Twisted Pictures’ın yapımı olan Deon Taylor’ın “Chain Letter” filminde de yer aldı.
Fox’un ünlü TV dizisi “The O.C”de de Ryan’ın sevgilisini oynadı.
2006’da Alec Baldwin ile “Mini’s First Time”da hayatın sınırlarını test eden, isyankar bir genci oynadı. Filmdeki diğer oyuncular Luke Wilson, Jeff Goldblum ve Carrie Anne Moss idi.
Daha öncesinde Reed, Sony dağıtımındaki “Lords Of Dogtown”da Emile Hirch ve Heath Ledger ile rol aldı. Reed’in “Thirtenn”den tanıdığı yönetmen Catherine Hardwick ile yeniden buluşmasını sağlayan film Kaliforniya’da 1970’lerde canlanan kaykay ve sörf modasından yola çıkıyor.

JACKSON RATHBONE (Jasper Cullen), Singapur doğumlu oyuncu sonraları Endonezya, Londra, Connecituct, Kaliforniya, Norveç ve Teksas’ta yaşamıştır. The Pickwick Players tiyatro grubuna henüz kabul görülmüştür.  Oyunculuk dışında bir diğer tutkusu da müziktir.
Prestijli bir okul olan Interlochen Arts Academy’ye katılan Rathbone bu sure zarfında outhwest Shakespeare Festival’da “Fırtına” oyununda Ferdinand’I oynamıştır. Buradan mezun olunca Los Angeles’s gidip şansını filmlerde denemek isteyen oyuncu “Disney 411¨de Disney Chanel yıldızları ile röportaj yapma şansı yakalamış ve “Close To Home”, “The O.C.” “The War At Home” ve “Molding Clay”de küçük rollerde yer almış ve sonunda bağımsız bir gerilim olan “Pray For Morning”de oynamıştır. Düzenli olarak rol aldığı ABC Family kanalı için çekilen “Beautiful People” dizisi olmuştur.
Başrollerinin yanı sıra karakter canlandırdığı “Big Stan” ve “Senior Skip Day” filmlerinden de memnun kalmıştır.
Sonunda kendi yapım şirketini kuran Rathbone, yönetmenli hayaliyle işe koyulmuştur.

KELLAN LUTZ (Emmett Cullen) “The Comeback” adlı dizi sonrasında “Stick It” adlı filmed BMX kullanan bir bisikletçiyi ve Universal’in “Accepted” filminde “Molson İkizleri”nden birini oynadı.
Nisan 2008’de Britaany Snow ile yer aldığı, sadist bir katilin kolejde bir gece geçen kurmaca gerilim hikayesini anlatan “Prom Night” filminde yer aldı.
HBO’nun Afrika’da çekilen mini dizisi “Generation Kill”de de oynadı.
Michael Madsen’le bağımsız bir film olan “Deep Winter”da oynadı. Filmin yapımcısı aslında Hollywood kökenli olan Gigantic Films ve yönetmeni de Mickey Hibb. Alaska’da bir tepeden kaymak isteyen çocukluk arkadaşları üzerine kurulu bir hikaye. Bir diğer bağımsız filmi de Costa Rico’da geçen “The Tribe”.
Film dışında “Heroes” dizisinde yer alan oyuncu PAX TV show, “Model Citizens”, “Summerland” ve bir diğer ünlü dizi “CSI:New York”tad a oynuyor.
North Dakota doğumlu oyuncu “hayat bir kez yaşanır, herşeyi bir kere denemelisin” düşüncesiyle motordan rafting kadar geniş yelpazede tutkuya sahip.
Oyunculuk dışında modellik de yapan Lutz, “Abercrombie & Fitch’s 2004 Yaz Kataloğu.”nda Levi’s Jean reklamlarında rol aldı.

PETER FACINELLI’s (Dr. Carlisle Cullen), eklektik ve etkileyici performanslarıyla Hollywood’un aranan isimleri haline geldi. “Finding Amanda”da Matthew Broderick ve Brittany Snow ile beraber oynayacak oyuncu, son olarak “Damages”da Glenn Close ile akıllarda kalır bir performans sergilemişti.
Diğer projeleri arasında bağımsız bir film” The Lather Effect” ile Columbia Pictures’ın “Hollow Man 2”si var. Everest Dağı’na tırmanan ilk kör olan Erik Weihenmayer’I konu alan “Touch The Top Of The World”de de oynadı.
FOX’un bir saatlik seksi draması “Fastlane”de becerisi gözler önüne serildi. Ödüllü dizi “Six Feet Under”da Lauren Ambrose’un canlandırdığı karakterin sanatçı sevgilisi rolüyle de ekranlarda göründü.
Oyunculuk kabiliyetini sergilediği diğer filmler; Ethan Embry ve Scott Fole ile oynadığı “Stealing Time”, niversal filmi – Dwayne ‘The Rock’ Johnson ile – “The Scorpion King”, Sony’nin “Riding Cars with Boys” u – Drew Barrymore ve yönetmen Penny Marshall ile – ve bir çok eleştiri aldığı, Kevin Spacey ve Danny De Vito ile beraber rol aldığı “The Big Kahuna” filmleri.
Diğer filmleri; “Tempted” (Bill Bennet), “Supernova”(Walter Hills), “Honest”, “Dancer”, “Can’t Hardly Wait (Jennifer Love Hewitt ile), “Foxfire” (Angelina Jolie ile), “Texas Pop  81” (Breckin Meyer ile),  “Blue Ridge Fall”, “Telling You”, “Touch Me”, “Angela” (Sundance Film Festivali – Filmmaker!s Trophy Ödülü)
New York’ta doğup büyüyen oyuncu, NYU’s Tisch School of the Arts’ta eğitimini tamamlayıp “After Jimmy” filmi için geldiği Los Angeles’ta yaşamaya başladı.

CAM GIGANDET (James/ Göçebe Vampir), yetenekli ve başarılı oyuncu son olarak “Never Back Down“ adlı yeraltı dünyasındaki dövüş klüplerinde geçen bir filmed yer aldı.
Son dönemlerinde Gary Oldman ve Odette Yustman ile David Goyer’in yönettiği “The Unborn” filminde yer aldı. Bruce Wills, Channing Tatum ve Woody Harrelson ile çekilen Oliver Stone filmi “Pinkville”de de rol alması bekleniyor.
Rapçilerden bir kesit sunan “Who’s Your Cuddy” v ebağımsız bir film olan “Mistaken”dad a rol almıştır.
“Never Back Down”daki rolüyle MTV Film Ödülleri “En İyi Kavga” dalında ödül aldı.
Fox’un sevilen dizisi “The O.C.”deki kötü çocuk “Volchok” rolüyle öne çıkmıştır. “Jack and Bobby” filminde de küçük bir rolü vardır.
Karatede  kahverengi kemere sahip oyuncu boş zamanlarını spora vermekten zevk alıyor.

TAYLOR LAUTNER
(Jacob), 1992 Michigan doğumlu oyuncu, 6 yaşında karateye başlamış ve bir sene sonrasında ödülleri toplamaya başlamıştır. Bir sure sonra 7 kere dünya karate şampiyonu olan Mike Chat’en eğitim almak üzere davet edilmiş ve 8 yaşında geldiğinde, 12 yaş gubundakilerle ülkeyi temsl etmesi istenmiş ve Dünya Karate Birliği’nden 3 altın madalya kazanmıştır. Dövüş sporlarına devam etmiş ve 11 yaındayken NASKA Siyah Kuşak Açık Formları, Musical Weapons, Traditional Weapons ve Traditional Forms listelerinde bir numaraya oturmuş; 12 yaşına geldiğinde de siyah kuşakta 3 ade Küçükler Dünya Şampiyonası kazanmıştır.
Karateye olan sevgisi devam ederken, dövüş sporları hocasının Burger King reklamında oynaması teklifiyle oyunculuğa ilk adımlarını atar. 10 yaşındayken, ailesinin zorla aldığı karar sonucu, oyuncu seçimlerine daha rahat katılabileceği Los Angeles’a yerleştiler. Arkadaşları ve ailesini geride bırakmak ne kadar zor olsa da, bu seçim sonucunda futbol ve beyzbolda da iyi bir noktaya gelme şansı yakalamış oldu.
Los Angeles’a taşınmasıyla “My Wife and Kids”te rol aldı. Ayrıca “Summerland,” “The Bernie Mac Show” ve “The Nick and Jessica Variety Hour”da da oynadı. Oyunculuk dışında dublajda da başarı gösteren Lautner, “Danny Phantom,” “What’s New Scooby-Doo?” ve “Charlie Brown”da sesiyle yer aldı.
Sesini duyurması asıl olarak 2005’te, 13 yaşında iken oynadığı Robert Rodrigues filmi “The Adventures of Sharkboy and Lavagirl 3-D”deki “Shark Boy” rolü ile gerçekleşti. Birkaç ay sonrasında da “Cheaper By The Dozen 2”da Eliot rolünü başarı ile üstlendi.
İleriki yaşlarında da oyunculuk yapmayı düşünen Lautner, senaryo yazarlığı ve yönetmenliğe de sıcak bakıyor.

ANNA KENDRICK (Jessica), birçok ödül ve adaylığa sahip Anna , son olarak Jeffrey Blitz filmi “Rocket Science”da yer aldı.Kolejli bir öğrenciyi oynadığı bu rolle kendini kanıtladı ve film 2007 Sundance Film Festivali’nde Büyük Juri Ödülü adayı oldu.
Yan rol olarak göründüğü “The Mark Pease Experience”da Ben Stiller & Jason Schwartzman ile ve gerilim filmi “Elsewhere”de oynadı. Hugh Jackman’ın prodüktörlüğünü yaptığı “Viva Lauhlin”de de oynayacak.
Oynadığı ilk uzun metraj film “Camp”, 2003 Sundance Film Festivali’nde göze çarpanlar arasındaydı. Bu kült filmdeki rolü ona bir Independent Spirit Award adaylığı ve Annual Chlotrudis Awards’da En İyi Yardıcı Kadın Oyncu adaylığı getirdi.Aynı yıl Adam Sandler’ın yapımcı olduğu “The Mayor”de de yer aldı.
Kökeini tiyatroya dayanan oyuncu 1997 Broadway Muzikali “High Society”de oynamış ve Tony Ödülleri Adaylığı almıştı. 12 yaşında aldığı bu adaylık ona ikinci en genç Tony adayı ünvanını da getirmiş oldu.
Tiyatro çalışmaları içerisinde  New York City Opera’nın “A Little Night Music” ve Jeremy Irons’ın da oynadığı  “My Favorite Broadway/The Leading Ladies: Live at Carnegie Hall,” de var.

MICHAEL WELCH (Mike Newton), Jenerasyonunun en üretken oyuncularından olan Welch, 20 yaşına kadar 15 uzun metraj film ve yaklaşık 100 TV projesinde yer aldı. 2 adet  Young Artist Award sahibi oyuncu, 10 yaşındayken “Star Trek: Insurrection(Uzay Yolu:İsyan),”da –  ilk filmi  – ve CBS TV de iki sezon boyunca gösterilen “Joan Of Arcadia”da oynamıştı.
Çocukluk döneminde “Delivering Milo”, “United States Of Lealand” (bu filmdeki otistik çocuk rolü dikkatleri üzerine çekmiştir) filmlerinde oynamış; son üç yılda da “All the Boys Love Mandy Lane”   ve Sundance’de favorilerden olan “An American Crime”da ve “Lost Dream”, “The Thacker Case”de yer aldı.
Çoğu Emmy Award sahibi TV dizileri  “The Riches,” “CSI: Miami,” “Numb3rs,” “ Law & Order: SVU,” “Crossing Jordan,” “NCIS,” “Cold Case,” ve “Without a Trace”de oynamıştır. Daha erken yaşlarında ise “Stargate SG-1,” “Judging Amy,” “The District,” “Touched by an Angel,” “Malcolm in the Middle,” “The X-Files,” “The Pretender,” “7th Heaven,” “Chicago Hope,” ve “Frasier” gibi önemli dizilerde rol almıştır.
Beyazperdenin yanısıra tiyatro ve dublaj çalışmalarına da devam etmektedir.

JUSTIN CHON (Eric), yakın zamanda vizyona girecek “Crossing Over”da Harrison Ford, Sean Penn, Ray Liotta ve Ashley Judd ile oynayan Chon, yakın zamanda Sean William Scott ve Randy Quaid’in de yer aldığı “Balss Out” adlı komedide de başrol oynadı.
Bir diğer gerilim komedisi de Danica McKeller ve William Forsythe ile oynadığı “Hack” filmidir.
TV’de de Nickelodeon dizisi “Just Jordan”dan tanınan oyuncu, Disney’in televizyon filmi “Wendy Wu: Homecoming Warrior” ile de akıllara gelir.

CHRISTIAN SERRATOS (Angela), Güney Kaliforniya doğumlu Serratos küçükülüğünden bu yana aktris olmak istemiştir. Profesyonel kariyerine Ford modeli olarak başlamış ve ilk uzun metraj filmi “Mrs.Marshall”da yer almıştır. TV projesi olarak “Ned’s Declassified School of Survival Guide,” “Hanna Montana,” “7th Heaven,” “Cow Belles” ve “Zoe 101”de oynamıştır.

GIL BIRMINGHAM (Billy Black), “Indian Country Today”de yakın zamanda yayınlanan bir makale Gil’in yaratıcılık konusundaki dehası ve eğlence dünyasındaki başarılarından bahseder.
USC’de İşletme okuyan oyuncu ABC’de “Dreamkeepers” ve PAX TV’de “Body and Soul” dizilerinde oynamıştır.
2009 yılında “Love Ranch”te izleyeceğimiz aktörün diğer filmleri; “California Indian,” “Tukor: Son of Stone,” “Cosmic Radio,” “Ten Canoes,” “End of the Spear,” “Skins,” “The Doe Boy,” “Jaguar, Le” ve“House II: The Second Story”
TV’de oynadığı diziler ise; “Veronica Mars,” “Charmed,” “Love’s Long Journey,” “Into the West,” “Medical Investigation,” “DreamKeeper” ve “The Lone Ranger.”

ELIZABETH REASER (Esme Cullen), doğal yeteneği ve inanılmaz enerjisyle Hollywood’un gelecek vaad eden oyuncuları arasında sıralanan Reaser, “Sweet Land”deki rolü ile 2007 Independent Spirit Adaylığı’nı En İyi Oyuncu dalında almıştır. “Ava”daki konuk oyuncu ve “Grey’s Anatomy” dizilerindeki rolleriyle de Emmy adaylığı kazanmıştır.
Son olarak Paul Callahan’ın “Against The Current” filminde Joseph Fiennes ve Justin Kirk ile oynamıştır.
Los Angeles Tines ve Variety tarafından yüksek kredi verilen “Sweetland”deki rolüyle de öbgüler almıştır.
200d Sundance Film Festivaline seçilen “Puccini For Beginners”; Debra Messing ve Selma Blair ile rol aldığı “Purple Violets”; “The Family Stone,” Marc Forster’ın“Stay,” filmi;  “The Believer”; “Mind the Gap,” “Shut up and Sing” ve “13 Conversations About One Thing” de filmografisindeki diğer filmlerdir.
TV’de  “Saved” ( Tom Everett Scott ile), “Law and Order: Criminal Intent” ve “The Sopranos”da oynamıştır.

EDI GATHEGI (Laurent/Nomad Vampire), bu genç yetenek Fox’un TV dizisi   “House”da “Dr. Cole” rolündedir. Ben Affleck’in yönetip Ed Harris ve Morgan Freeman’ın oynadığı “Gone Baby Gone”dad a oynamıştır. Death Sentence” filminde Kevin Bacon ile oynayan Edi,  TV projesi “Lincoln Heights”tad a yer alır.
Diğer filmleri ; “The Fifth Patient” ve “Crank.”
Tiyatro sahnelerinde kendisini gördüğümüz oyunlar arasında; “Two Trains Running” ( Old Globe Tiyatrosu –  San Diego),  “King Hedley II,” “Blues for an Alabama Sky,” “Golden Boy,” “As You Like It,” “Twelfth Night,” “The Crucible,” “Fade,”ve “A Maiden’s Prayer” (Santa Barbara Independent Award), “A Raisin in the Sun,” “Othello,” “A Midsummer Night’s Dream,” “Cyrano” ve “Dutchman”  bulunmaktadır.

RACHELLE LEFEVRE (Victoria/Nomad Vampire), “Fugitive Pieces,”de  Stephen Dillane ve Rosamund Pike ile oynamıştır ve film 2007 Toronto Film Festivali’nin açılış filmi olmuştur.
BBC’nin ünlü “Life On Mars’ında başrol oynayan oyuncu “The Summit”de de yer almıştır.
TV’de “What About Brian” , “CSI: NY”,  “How I Met Your Mother” , “The Closer”( Kyra Sedgewick ile) “Boston Legal” , “Life on a Stick” “Pool Guys”, “Bones.”(David Boreanaz ve Emily Deschanel ile), ve bir  Alan Cumming filmi olan “Suffering Man’s Charity,”de Anne Heche ile oynamıştır.
Sinema filmleri arasında Ed Burns ile rol aldığı “The River King”; “Hatley High”, “Confessions of a Dangerous Mind,”, “Stardom,” “Pure” ve festivallerden ödülle dönen kısa film “The Big Thing,” vardır.
En profesyonel İlk çalışması olarak görülen filmi “Vanities” idir.
SARAH CLARKE (Rene), ödül sahibi VW Jetta reklamı “Synchronicity”den de tanıdığımı oyuncu, ilk olarak bir kısa film olan Pas de Deux (2000/1)de yer almış ve buradaki performansıyla Brooklyn Film Festival’inden ödül ile dönmüştür.
Eşinin rol aldığı 24¨(2001), ve “Air Force One” (1997)da konuk oyuncu olarak görülmüştür.
Diğer TV ve sinema filmleri; “Level Seven,” “Life,” “The Colony,” “The Lather Effect,” “Commander in Chief,” “A House Divided,” “Las Vegas,” “E-Ring,” “House” ve “Happy Ending”dir.

GREGORY TYREE BOYCE (TYLER), 19 yaşındaki oyuncu babasının Los Angeles’taki en ünlü yardımcı yönetmenlerden biri haline gelmesiyle sektörden etkilenmiş ve ilk filmi olan “ALACAKARANLIK” ile kendisine çok yakışan Tyler rolünde izleyici karşısına çıkmaktadır.

NED BELLAMY (Waylon Forge), Tim Robbins’in yönettiği tiyatro oyunu “Mephisto”da yer alan oyuncu sayısız film ve TV projesinde yer almıştır. Bunlardan bazıları; “War, Inc.,” “Wind Chill,” “Skills Like This,” “Tenacious D: in The Pick of Destiny,” “One Way,” “The Contract,” “Two Tickets to Paradise,” “The Ice Harvest,” “Lords of Dogtown,” “Anchorman,” “Saw,” “Runaway Jury,” “Charlie’s Angels,(Charlie’nin Melekleri)” “Cradle Will Rock,” Con Air,” “Ed Wood,” “The Shawshank Redemption(Esaretin Bedeli)” ve “Universal Soldier”dır.
TV’de ise  “Brothers and Sisters,” “The Unit,” “Jerico,” “Scrubs,” “Law & Order: SVU,” “Boston Legal,” “ER,” “The Closer,” “CSI: Miami” ve “Seinfeld,”gibi önemli projelerde yer almıştır.

MATT BUSHNELL (Phil), filmleri; “Leatherheads,” “Dark Reel,” “Somebody Else,” “Headhunter” ve “The Seventh Man.”
Yer aldığı TV dizileri; “CSI: Miami,” “Notes From the Underbelly,” “Criminal Minds,” “Heroes,” “The Unit,” “Navy NCIS: Naval Criminal Investigative Service,” “CSI: NY,” “NYPD Blues,” “24,” “Cold Case,” “Angel” ve “The Jamie Kennedy Experiment.”

JOSE ZUNIGA (Mr. Molina), 1999’da “Sins of the City” ile ALMA Ödülleri adaylığı kazanan oyuncunun filmografisi; “Next,”“Tortilla Heaven,”“Undoing,” “Mission Impossible III,” “Lies & Alibis,” “Constantine,” “The Hunted,” “The Crew,” “Happy Accident,” “Next Stop Wonderland,” “Con Air,” “Ransom,” “Striptease,” “Money Train,”“Smoke,” “Alive” ve “Riding the Rails.”
TV’de yer aldığı projeler; CSI: Miami,” “Ghost Whisperers,” “Saving Grace,” “NCIS: Naval Crime Investigative Service,” “The O.C.,” “Numb3rs,” “Prison Break,” “Law & Order,” “Dexter,” “24,” “Alias,” “The Shield,” ER” ve “Crossing Jordan.”
FİLM EKİBİ
CATHERINE HARDWICKE (Yönetmen), Düşünsel anlamda provoke edici ve tartışmalı materyal seçimiyle elle sayılabilecek kadar az kadın yönetmenler arasında yer alan ve film yapımı konusunda     “auteur” sayılan bir yönetmendir. Filmleri popüler kültürü yeniden tanımlamada, geçmişten gelen bir takım figürleri öne sürmede ve önemli sosyal konulara ışık tutmada yardımcı nitelikte olmuştur. Hardwicke’in hikaye anlatımı ve detaylara olan ilgisi ve tutkusu, filmlerini zengin bir görsellik ve derin içerikle sunmasını sağlamıştır.
En son olarak çektiği tarihi dram “The Nativity Story” ile kendine özgü görsel tarzını ortaya koyar.
Bundan önceki filmi “Lords Of Dogtown”da 70lerde devrimci nitelikte sayılabilecek kayak kayan 3 çocuğun hikayesi üzerine gitmiştir. Heath Ledger, Emile Hirsch, Victor Rasuk ve John Robinson’ın oynadığı film, yönetmenin “memleketi” olan Venice, Kaliforniya’ya gönül borcu niteliğinde olmuştur.
Eleştirmenlerce beğeni kazanan “Thirteen”i de yöneten Hardwicke, seks, uyuşturucu ve suçu keşfeden gençlerden bir kesit sunmuştur. Bu filmle 2003 Sundance Film Festival’inde Yönetmen Ödülü almış ve sonrasında Deauville, Locarno, Nantucket film festivallerinden ödüller takip etmiş, ve oyuncular da yine bu filmle Independent Spirit Award (Reed), Altın Küre adaylıkları (Hunter ve Wood) ve Hunter’a Oscar Akademi Ödülleri adaylığı getirmiştir.
Thirteen’deki başarısını daha once çalıştığı yönetmenler Cameron Crowe (on “Vanilla Sky”), David O. Russell ( “Three Kings”), Costa Gavras ( “Mad City”), Lisa Cholodenko ( “Laurel Canyon”), ve Richard Linklater (“Suburbia” and “The Newton Boys”) ile olan çalışmasına bağlıdır.
Texaslı yönetmen Meksika’da University of Texas’dan mimarlıktan mezun olmuş ve bir sure mesleğini yapmıştır. Daha sonra UCLA’s Film OKulu’nu bitirmiş ve bu sırada ilk kısa filmini çekmiştir. Bu kısa filmle Nissan Focus Ödülü almış ve sonrasında 20den fazla uzun metraj filmin prodüksiyon amirliğini yapmıştır.
Gelecek projeleri arasında Edward Abbey’in eko-aktivist romanına dayanan “The Monkey Wrench Gang,” ve kendi yazdığı bir komedi olan “Swerve” (aşk ve nefret ilişkilerine dayalı, tüketim ve tüketimin gezegenemizi ve ruhlarımızı ne yönde değiştirdiğine dair bir senaryo) vardır.
GORDON W. GODFREY (Yapımcı), ( WYCK GODFREY olarak da bilinir) kariyerine New Line Cinema’da yaratıcı yürütücü yapımcı olarak başlayan Godfrey Princeton Uni. Mezunudur. Bu dönemde hit filmler ”Maske”, “Salak ile Avanak”, “House Party”, “Elm Sokağı’nda Kabus”ta çalıştı. 1995’te Horizon Pictures’a geçti ve prodüksiyon müdürü olarak 20th Century Fox ile olan gelişmeler ön ayak oldu.
2 yıl sonra Davis Entertainmet’a geçti ve John Moore’un yönettiği “Behind Enemy Lines”ın yapımcılığını üstlendi. Revolution Studios için “Daddy Day Care”I geliştirdi (Eddi Murphy başrolde). 2003 yazının büyük filmi “I Robot”u ve “Flight of the Phoenix”(yönetmen John Moore ile) in yapımcılığını üstlendi. “Alien vs Predator,”de yürütücü yapımcılık yaptı ve son olarak da  Screen Gems’in “When A Stranger Calls” u ve 20th Century-Fox’un  çok satan kitap uyarlaması “Eragon” da yapımcı olarak yer aldı.
Daha sonra kendi şirketini kuran Godfrey,  “The Nativity Story, “Management,” ve Temple Hill’in son filmi Oregon’da yapımcı olarak bulundu.
MARK MORGAN (Yapımcı), kariyerine Ridley Scott için Yaratıcı Yapımcı olarak “Thelma/Louise” gibi filmlerle başladı. 1995’te New Rgency’ye katıldı ve “Under Siege II,” “Free Willy,(Özgür Willy)” “The Client,” ve“A Time To Kill” gibi filmlerin hikaye departmanlaryla ilgilendi.
1996’da Orion Pictures’a geçti ve bir yıl sonra Genel Başkan seçildi. Burada “Salak ile Avanak”, “Beverly Hills Ninja,” ve “Kingpin.” Filmlerinin prodüktörlüğünü yaptı.
Yapımcılığını yaptığı diğer filmler; “Beautiful,” (Minnie Driver) “The Wedding Planner,” (Jennifer Lopez ve Matthew McConaughey ile).
MGM’de “Agent Cody Banks” “Agent Cody Banks II,” “30 Days Until I’m Famous,” “Chasing Christmas,” “Cruel World,” ve “Material Girls” filmlerinin yapımcılığını üstlendi.
Son oalrak Sony için “The Setpfather” ve Summit Entertainment için “ALACAKARANLIK” filmlerinde yapımcı oldu. 2008’de ayrıca Percy Jackson and the Lightning Thief” te de yer aldı. Oscar sahibi yönetmen Chris McQuarrie’ın yeni filmi “The Stanford Prison Experiment,”  ın da yapımcısıdır.

GREG MOORADIAN (Producer), 1991’de başladığı kariyerinde “Falling Down,” “The Fugitive,” ve “Seven” gibi filmlerde çalıştı.
1995’te Wendy Finerman Productions’a geçti ve “The Fan,” “Fairytale: A True Story” ve “Stepmom”da yardımcı yapımcılığı üstlendi.  1999da şirketin başkanı oldu ve “Sugar and Spice” ve “Drumline”ın yapımcılığını yaptı.
2004’te kendi şirketi  Greg Mooradian Production’I kurdu ve “Stepfather” ile ALACAKARANLIK”ın yapımcılığını üstlendi. Bu yılın sonlarında Fox 2000 için Chris Columbus’un yönettiği “The Lightning Thief,”te de yapımcılardan biri olacak.

KAREN ROSENFELT (Executive Producer), Twentieth Century-Fox kökenli Rosenfelt, “The Devil Wears Prada”, “Alvin and the Chipmunks” ve “Marley & Me”de yürütücü yapımcılık yaptı.
Önceki çalışmaları; “The First Wives Club,” “Indecent Proposal,” “Runaway Bride,(Kaçak Gelin)” ”Save the Last Dance,” “Coach Carter”,  “Mean Girls” ve Nickelodeon filmleri olan “Rugrats” ve “Sponge Bob Kare Pantalon”   ile çocuk romanı uyarlaması olan “Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events”  var.

MELISSA ROSENBERG (Senaryo), kariyerinde ağırlıklı olarak televizyon dramlarında senaristlik yaptı. Summit Netertainment tarafından dağıtılan ilk uzun metraj filmi “Step Up” oldukça başarılı bulundu.
Hit dizi haline gelen “Dexter”da yardımcı yürütüvü yaoımcı olarak çalışmasına devam ediyor. Diğer film ve dizileri; Fox’un “The O.C.,” “Boston Public,” “Ally McBeal” ve “Party of Five,”I CBS’nin  “The Agency,” “Love Monkey,” “Birds of Prey,” “The Magnificent Seven,” Dark Skies,” “Dr. Quinn: Medicine Woman” ve “Class of ‘96”ı.

ELLIOT DAVIS (Görüntü Yönetmeni), Hollywood’ın önde gelen isimlerinden Davis, “Underneath” ve “Equinox ”  ile  Independent Spirit Awards – En İyi Görüntü Yönetmeni adayı olmuştu.
Kendisi gibi mimar kökenli olan Catherine Hardwicke’in filmi “Thirteen”de de yer aldı.
Diğer çalışmaları; “Personal Effects,” “Surfer Dude,” “The Nativity Story,” “Lords of Dogtown,” “Thirteen,” “White Oleander” ve “Out of Sight.”
TV çalışmaları ise; “Nightjohn,” Cruel Doubt,” “Memphis,” “Tales from the Crypt,” The Secret,” “Mayflower Madam” ve “The Tenth Month.”
Ayrıca iki kısa filmde de oynamıştır; “The Making of ‘Lords of Dogtown” and “Becoming Sam.”

WENDY CHUCK (Kostüm), Avustralya doğumlu Chuck, tiyato , bale ve filmlerde çalışarak deneyim kazanmıştır.
Çalıştığı filmler arasında Jane Campion filmi “Portrait of a Lady,” “Country Life”(kendisine AFI ödülü adaylığı getirmiştir), Alexander Payne’in ödüllü filmleri “Election,” “About Schmidt” ve “Sideways” vardır.
2003’te Kosüm Tasarımcıları Ödülü – En iyi Kostüm ödülünü almıştır.
İçinde “Bad Santa,” “Saved” and “Henry Poole Is Here”ın da bulunduğu 16 filmde bulunmuştur.

NANCY RICHARDSON (Kurgu), Berkeley’den sonra masterını UCLA film okulunda tamamlayan Richardson’ın Summit Entertainment ile çalıştığı son filmi “Step Up” 2006’ın sürpriz hit filmlerinden olmuştur. Daha sonra “Surfer Dude,” (oyuncu Matthew McConaughey),  “American Inquisition,”
Catherine Hardwicke’ filmleri olan  “Lords of Dogtown” ve “Thirteen”in kurgusu da ona aittir.
Kurgusunu yaptığı diğer filmler; “Stand and Deliver,” “Roadside Prophets,” “White Man’s Burden”; Charles Burnett in yönetiği 3 film: “To Sleep With Anger,” “Selma Lord Selma,” ve “Annihilation of Fish”; Gregory Nava’nın 3 filmi: “Mi Familia,” “Selina,”ve“Why Do Fools Fall In Love.” Ayrıca Maya Angelou’nun ilk filmi, “Down in the Delta”ve  Leon Ichaso ‘nun “Hendrix,”filminin de kurgusunu yaptı ve bu filmle Emmy adaylığı kazandı.
Amerikan Sinema Editörleri üyesi olan Richardson aynı zamanda UCLA’da post-prodüksiyon başkanı ve profesör olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yanıt yazın