Aşırıcılar – Kari-Grashi No Arietti / Borrowers

AŞIRICILAR

Oscarlı film “Spirited Away” (Ruhların Kaçışı), Oscar adayı “Howl’un Yürüyen Şatosu” (Howl’s Moving Castle), “Komşum Totoro” (My Neihgbour Totoro), “Prenses Mononoke”, “Rüzgarlı Vadi” (Nausicaä of the Valley of Wind) filmleriyle animasyonun büyük ustası olarak anılan senarist/yönetmen/yapımcı Hayao MIYAZAKI’nin çizgi animasyon şirketi Stüdyo Ghibli’den çıkan ve senaryosunu da Miyazaki’nin yazdığı son film “BORROWERS (Kari-gurashi no Arietti ) / AŞIRICILAR” Mary Norton’ın çok sevilen fantastik romanı The Borrowers’dan uyarlandı.

Film, 10 cm. boyundaki bir grup ‘küçük insan’ olan Aşırıcılar’ın, normal boyutlardaki sıradan insanların evlerinin yer döşemelerinin altında yaşadakları hayatlarını anlatıyor.

“Ruhların Kaçışı”, “Yürüyen Şato” ve “Küçük Deniz Kızı Ponyo” gibi Ghibli filmlerinde çalışmış olan yönetmen Hiromasa Yonebayashi’nin ilk filmi AŞIRICILAR 22 Temmuz 2011 de vizyona giriyor.

Konu:

Film, Borrower adı verilen, sadece 10 cm boyunda olan ve normal boyutlardaki sıradan insan evlerinin yer döşemelerinin altında yaşayan bir grup ufak insan etrafında şekilleniyor. Olaylar, 12 yaşındaki Sho’nun, annesinin çocukluğunu geçirdiği eve gelmesiyle başlıyor. Sho arabadan inerken bir kedinin çalıların arasındaki bir şeye saldırmaya çalıştığını fark ediyor. Kısa bir süre sonra, kendisi de bir karga tarafından saldırıya uğrayan kedi kaçıyor. Merak içindeki Sho çalılığa gidip kedinin neyin peşinde olduğuna bakarken 14 yaşında bir Borrower olan Arrietty’i görüyor. Aynı gece, Arrietty’nin babası Pod, kızına nasıl şeker aldıklarını öğretmek için onu döşemenin üstüne çıkarıyor. Bu sırada Arrietty, Sho’nun uyanık olduğunu fark edip elindeki küp şekeri düşürüyor. Sho her ne kadar korkmalarına gerek olmadığını söylese de, Pod yine de taşınmaları gerektiğine karar veriyor.

Yönetmen: Hiromasa Yonebayashi
Senarist : Mary Norton (roman “The Borrowers”), Hayao Miyazaki (senaryo), Keiko Niwa
Yapımcı: Toshio Suzuki
Prodüksiyon Şirketi: Studio Ghibli
Müzik: Cecile Corbel
Animasyon: Akihiko Yamashita, Megumi Kagawa
Süre: 94 dk.

İthalat: Bir Film

Dağıtım: Tiglon

Yönetmen Hakkında  Hiromasa Yonebayashi

1973 yılında Japonya’da dünyaya gelen Hiromasa Yonebayashi 1996 yılında Studio Ghibli’ye katıldı ve o zamandan beri Ruhların Kaçışı (2001), Yürüyen Şato (2004) ve Küçük Deniz Kızı Ponyo (2008) da dahil olmak üzere birçok anime filmin yapımında animatör olarak çalıştı.

Aşırıcılar yönetmenin ilk filmi.

http://www.karigurashi.jp/index.html

Resimler:

Bir yanıt yazın