Aşk Dersi – An Education

BBC FILMS & ENDGAME ENTERTAINMENT

BİR FİLM ve TİGLON sunar

3 dalda Oscar adayı olan (En İyi Film,En İyi Senaryo ve En İyi Kadın Oyuncu); Altın Küre En İyi Kadın Oyuncu adaylığı yanısıra Sundance ve birçok festivalden de ödülle dönen “AN EDUCATION/AŞK DERSİ” 19 Şubat’ta sinemalarda.

Genç bir kızın yetişkinliğe geçme sürecini, 1960’ların savaş sonrası İngiltere’sinin mutaassıplıktan özgür ruhlu bir sürece geçtiği zaman dilimine paralel olarak izleyeceğimiz AN EDUCATION/AŞK DERSİ, ödüllü Dan yönetmen Lone Scherfig (Wilbur Wants to Kill Himself, Italian for Beginners/”Yeni Başlayanlar İçin İtalyanca”) tarafından beyazperdeye aktarıldı. Filmin hikayesi gazeteci Lynn Barber’ın kaleme aldığı ve aslı Granta Dergisi’nde çıkmış olan biyografiden uyarlanmıştır. Senaryo ise ABOUT A BOY ve HIGH FIDELITY’nin yazarı NICK HORNBY’ye aittir.

Konu:

Yıl 1961; savaş sonrası, Beatles öncesi dönemde Londra…16 yaşında zeki ve çekici bir genç kız olan kadınlığa geçişin eşiğinde olan Jenny (Carey Mulligan); Londra’nın banliyölerinden Twickenham’daki odasında Juliette Greco şarkıları söyleyip daha özgür ve Gauloise kokulu bir hayatın hayallerini kurmaktadır. Yağmurlu bir Londra sabahında Jenny’nin rutin hayatı “uygunsuz” bir aşık olan 30 yaşlarındaki David (Peter Sarsgaard)’in gelişyle alaşağı olur. Parlak bir öğrenci olan Jenny, Oxford’da okuma hakkı kazanmakla, karizmatik ve kendinden yaşça geçkin bir adamın çekici teklifi ve hayatı arasında gidip gelmektedir.

Türkçe Adı: “AŞK DERSİ ”
Yönetmen: LONE SCHERFIG
Senaryo: NICK HORNBY
Oyuncular: PETER SARSGAARD,  OLIVIA WILLIAMS,  CAREY MULLIGAN, EMMA THOMPSON
ALFRED MOLINA, CARA SEYMOUR,  DOMINIC COOPER
Vizyon Tarihi: 19 Şubat 2010
Süre: 95 dk.
İthalat: Bir Film
Dağıtım: Tiglon
A SONY PICTURES CLASSICS RELEASE
Yapımcılar FINOLA DWYER ve AMANDA POSEY
Bir FINOLA DWYER PRODUCTIONS / WILDGAZE FILMS filmi
Senaryo NICK HORNBY
Lynn Barber’ın yazdığı biyograifden uyarlanmıştır.
* 67. Altın Küre Ödülleri, EN İYİ KADIN OYUNCU ADAYI – Carey MULLIGAN
*2009 Sundance Film Festivali Özel Seçkisi *Seyirci Ödülü
*2009 Sundance Film Festivali En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü

FİLM HAKKINDA

Genç bir kızın yetişkinliğe geçme sürecini, 1960’ların savaş sonrası İngiltere’sinin mutaassıplıktan özgür ruhlu bir sürece geçtiği zaman dilimine paralel olarak izleyeceğimiz AN EDUCATION/AŞK DERSİ, ödüllü Dan yönetmen Lone Scherfig (Wilbur Wants to Kill Himself, Italian for Beginners/”Yeni Başlayanlar İçin İtalyanca”) tarafından beyazperdeye aktarıldı. Filmin hikayesi gazeteci Lynn Barber’ın kaleme aldığı ve aslı Granta Dergisi’nde çıkmış olan biyografiden uyarlanmıştır.
Filmin oyucuları; Peter Sarsgaard (Boys Don’t Cry, Kinsey, Shattered Glass), Carey Mulligan (Pride & Prejudice), Alfred Molina (Spiderman 2, Frida), Dominic Cooper (Mamma Mia!, The History Boys), Rosamund Pike (Fracture, Die Another Day), Cara Seymour (American Psycho, Gangs of New York), Olivia Williams (Rushmore, The Sixth Sense), Sally Hawkins (Happy-Go-Lucky (Altın Küre sahibi)), ve Emma Thompson (Last Chance Harvey, Primary Colors, Sense and Sensibility).
2008 ilkbaharında Londra, Oxford ve Paris’te çekilen filmin stüdyo çekimleri Twickenham Studios’ta tamamlanmıştır.
Filmin kamera arkasındaki yaratıcıları ise görüntü yönetmeni John de Borman (Last Chance Harvey,The Full Monty); prodüksiyon amiri Andrew McAlpine (The Beach, The Piano) ve kostüm tasarımcısı Odile Dicks-Mireaux (The Constant Gardener, Dirty Pretty Things)’dir.
Yapımcıları Finola Dwyer ve Amanda Posey olan AŞK DERSİ filminin proje aşaması BBC Films tarafından yürütülmüş, finansmanı Endgame Entertainment ve BBC Films tarafından sağlanmıştır. Yürütücü yapımcılar Endgame Entertainment’dan James D. Stern, Douglas E. Hansen ve Wendy Japhet ile BBC Films’den David M. Thompson, Jamie Laurenson ve Nick Hornby’dir..
SYNOPSIS
Savaş sonrası, Beatles öncesi dönem Londra’sında parlak bir öğrenci olan
Jenny, Oxford’da okuma hakkı kazanmakla, karizmatik ve kendinden yaşça geçkin bir adamın çekici teklifi arasında gidip gelmektedir.
KONU
Yıl 1961…16 yaşında zeki ve çekici bir genç kız olan kadınlığa geçişin eşiğinde olan Jenny (Carey Mulligan); Londra’nın banliyölerinden Twickenham’daki odasında Juliette Greco şarkıları söyleyip daha özgür ve Gauloise kokulu bir hayatın hayallerini kurmaktadır.
Ergenliğin sıkıntılarında bunalmış her genç gibi Jenny de yetişkinliğe adım atmak için can atmaktadır. Okulunda oldukça başarılı bu genç kız, başaramadığı tek ders olan Latince’yi de sökerse babasının da öngördüğü gibi Oxford Üniversitesi’nde okuma hayallerini gerçekleştirecektir.
Yağmurlu bir Londra sabahında Jenny’nin rutin hayatı uygunsuz bir aşık olan 30 yaşlarındaki David (Peter Sarsgaard)’in gelişyle alaşağı olur. Şehirli ve zarif David, Jenny’nin okuldan kekeme flörtü Graham (Matthew Beard)’ı gözden düşürmekte ısrarlıdır. Kızın aşikar beğenisinden güven alarak Jenny’nin tutucu ailesi Jack (Alfred Molina) ve Marjorie (Cara Seymour)’ü de baştan çıkarır ve yaşça büyük ve Yahudi oluşu gibi dezavantajlarını görünmez hale getirmeyi başarır.

Kısa bir zaman içinde David Jenny’yi klasik konserler, arkadaş ve iş kontaktlarıyla geç yenen şık yemekler; arkadaşı Danny (Dominic Cooper) ve onun güzel ama aptal kızarkadaşı Helen (Rosamund Pike)’in de dahil olduğu ışıltılı yaşama sürükler.
David, Jenny’nin aldığı klasik eğitimi kendi anladığı şekliyle uyarlar ve onu havalı arabasıyla okulundan alıp sanat müzayedelerine, klüplere götürür.

C.S. Lewis ile tanıştırmak üzere, David, Jenny’yi Danny ve Helen ile beraber Oxford’a götürür.  Biraz kompliman ve yalan sayesinde Jenny’nin ailesini de 17 yaşındaki biricik kızlarını doğumgününde Paris’e götürmek üzere ikna eder. David, “Helen Teyzesi”nin bir kez daha şaperon rolünü üstlenmesine ikna eder. Kızın ailesi Jenny’nin bekaretini kaybetmek için bu yer ve zamanı seçtiğinden haberdar değilllerdir elbette.
Paris tam da Jenny’nin hayal ettiği gibidir, ve David’le sevişmek de..Twickenham’a dönüşte, Jenny’nin okuldan arkadaşları onun yeni sofistike halleri karşısında büyülenir fakat okul müdiresi  (Emma Thompson) şaşkına dönmüş, İngilizce öğretmeni Bayan Stubbs (Olivia Williams) ise derin bir hayal kırıklığına uğramış ve Jenny’nin gün gibi açık yeteneklerinin ve yüksek eğitim şansının harcanmış olduğunu anlamışlardır.
Ebeveynlerinin uzun zamandır gerçekleşmesini bekledikleri Oxford hayallerinden uzak olarak yeni bir hayata sürüklenmiştir. David Jenny’yi baştan mı yaratacaktır yoksa onun geleceğini mi mahvedecektir?

http://www.sonyclassics.com/aneducation/

Resimler:

Bir yanıt yazın