Avengers: Endgame

“Kaybettik, hepimiz. Arkadaşlarımızı kaybettik. Ailelerimizi kaybettik. Bir parçamızı kaybettik. Bu hayatımızın savaşı.” —Steve Rogers/Captain America

Marvel Stüdyoları’ndan Marvel Sinematik Evreni’nin en çok beklenen filmi “Avengers: Endgame” geliyor, Marvel Stüdyoları’nın şimdiye kadar çekilen 22. filmi ve 2018 yılının en çok kazandıran filmi “Avengers: Sonsuzluk Savaşı”nda gerçekleşen sarsıcı olayların doruk noktası niteliğindeki sonu.

Avengers filmleri, Marvel Sinematik Evreni’nde 11 yıl süren ve birkaç galaksiyi kapsayan benzersiz bir maceraya sahip. Şimdi “Avengers: Endgame” en yeni film olarak Avengers ve evrenin en güçlü ve ölümcül kötü karakteri Thanos arasındaki en büyük tehlikeleri ve en ölümcül hesaplaşmayı beyaz perdeye taşıyor.

“Avengers: Endgame” filmi Avengers ekibinin Thanos’a yenilgisiyle başlar. Thanos, Sonsuzluk Taşları’nın altısını birden topladıktan sonra, insanlık için tasarladığı kötü niyeti hayata geçirir ve dünya nüfusunun yarısını rastgele yok eder, Avengers ekibinden de birçok kişi dâhil. Bu yıkım sonrasında, Avengers ekibinin geri kalanı hayatlarının en zor mücadelesiyle karşı karşıya kalır; ya pes edecekler ya da Thanos’u kesin olarak yenmenin bir yolunu bulacaklar.

Marvel Stüdyoları’nın “Avengers: Endgame” filmi tüm zamanların en sabırsızlıkla beklenen filmi ve Iron Man rolünde Robert Downey Jr., Captain America rolünde Chris Evans, Bruce Banner rolünde Mark Ruffalo, Thor rolünde Chris Hemsworth, Black Widow rolünde Scarlett Johansson, Hawkeye rolünde Jeremy Renner, Captain Marvel rolünde Brie Larson, Ant-Man rolünde Paul Rudd, War Machine rolünde Don Cheadle, Nebula rolünde Karen Gillan, Okoye rolünde Danai Gurira ve Rocket rolünde Bradley Cooper var.

Gwyneth Paltrow da Pepper Potts rolüyle tekrar karşımızda, ayrıca Happy Hogan rolünde Jon Favreau, Wong rolünde Benedict Wong ve Valkyrie rolünde Tessa Thompson var. Josh Brolin filmin meşhur kötü adamı Thanos ile tekrar karşımızda.

Marvel Stüdyoları’nın “Avengers: Endgame” filminin yönetmenleri Emmy ödüllü Anthony ve Joe Russo, senaryo Christopher Markus & Stephen McFeely’e ait. Kevin Feige filmin yapımcısı, ayrıca Louis D’Esposito, Victoria Alonso, Michael Grillo, Trinh Tran, Jon Favreau, James Gunn ve Stan Lee ise başyapımcılar.

Yönetmenler Anthony ve Joe Russo’nun yaratıcı ekibinde ayrıca görüntü yönetmeni Trent Opaloch (“Avengers: Sonsuzluk Savaşı,” “Captain America: Kahramanların Savaşı”); yapım tasarımcısı Charles Wood (“Avengers: Sonsuzluk Savaşı,” “Matrix”); kurgu uzmanları Jeffrey Ford, ACE (“Avengers: Sonsuzluk Savaşı,” “Captain America: Kahramanların Savaşı”), ve Matthew Schmidt (“Avengers: Sonsuzluk Savaşı,” “Captain America: Kış Askeri”); üç kez Oscar adayı olan kostüm tasarımcısı Judianna Makovsky (“Avengers: Sonsuzluk Savaşı,” “Captain America: Kahramanların Savaşı”); Oscar adaylığı bulunan görsel efekt uzmanı Dan DeLeeuw (“Avengers: Sonsuzluk Savaşı,” “Captain America: Kahramanların Savaşı”); altı kez Oscar adayı olan özel efekt uzmanı Dan Sudick (“Avengers: Sonsuzluk Savaşı,” “Black Panther”); ve dublör koordinatörü Monique Ganderton (“Avengers: Sonsuzluk Savaşı,” “Sarışın Bomba”).

İlki 1963 yılında yayınlanan Marvel çizgi romanlara dayanan “Avengers: Endgame” beyazperdenin efsanevi maceralarını konu alan serinin devamı; bu filmler sırasıyla “Iron Man,” “The Incredible Hulk,” “Iron Man 2,” “Thor,” “İlk Yenilmez: Captain America,” “Avengers,” “Iron Man 3,” “Thor: Karanlık Dünya,” “Captain America: Kış Askeri,” “Galaksinin Koruyucuları,” “Avengers: Ultron Çağı,” “Ant-Man,” “Captain America: Kahramanların Savaşı,” “Doctor Strange,” “Galaksinin Koruyucuları 2,” “Spider Man: Homecoming,” “Thor: Ragnarok,” “Black Panther,” “Ant-Man ve Wasp,” “Avengers: Sonsuzluk Savaşı,” “Captain Marvel” ve 5 Temmuz 2019’da gösterime girecek olan “Spider Man: Evden Uzakta.”

“Avengers: Endgame” 25 Nisan’da sinemalarda.