B Planı

B PLANI

Konu: Dövüş sanatlarında ustalaşmış üç kafadar, arkadaşlarını acımasız bir gangsterin pençesinden kurtarmak için amansız bir hazine avına çıkarlar. Ama kendilerini, Berlin yeraltı dünyasının liderini tahtından edecek karmaşık bir komplonun içinde bulurlar.

B PLANI NEDİR?
B PLANI, Hollywood aksiyon eğlencesinin ve Hong Kong’tan gelen dövüş sanatları filmlerinin altın çağını yaşadığı, Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Jean-Claude van Damme, Steve Seagal ve benzer birçoklarının, dünyadaki aksiyon fanlarının kalplerini çaldığı, Jackie Chan, Jet Li ve Donnie Yen gibi egzotik yıldızların Batılı seyircinin haklı ilgisine mazhar olduğu 1980’ler ve 1990’lara bir saygı duruşu niteliğinde bir aksiyon komedi.
B PLANI’nı özel kılan, hikayesinin geçtiği eşsiz şehir Berlin. Özgün karakteristiği ve hip yapısıyla oldukça popüler ve bilinen bir yer. Bu film, Berlin’de çekilen ilk dövüş sanatları filmi. Özel yapısı, yaşattığı hissi ve türüyle B PLANI, sadece yönetmeninin ilk filmi olmakla kalmıyor, aynı zamanda Almanya’da geçen ilk egzotik film olma ünvanını taşıyor.

AKSİYON STİLİ
B PLANI’nın baştan beri Hong Kong stiliyle çekilmesi planlamıştı. Bu stilde, normal aktörlerle çalışmak zordur. Birçok başka yapım, dövüş tekniğinden yoksun oyuncularının yetenek sınırlarına adapte olmaya çalışıp, el kamerasına ve hızlı kesmelere dayanırken, B PLANI, Reel Deal elemanlarıyla çalıştı. İnanılmaz derecede yetenekli ve çevik sanatçılar, spektaküler bir aksiyon sunarken, izlemesi rahat bir işin ortaya çıkmasına yardımcı oldular. B PLANI, geniş açılar kullanıp, temiz ve sabit kamera açılarıyla sadece ihtiyacı kadar kurgunun yapılmasını sağlamış oldu böylece. Bir taraftan otantik bir yanı varken, diğer yandan ana karakterlerine, kendi dövüş sahnelerini çekmelerine imkan tanıdı.
KURGU
Can Aydın, kendi dövüş sahnelerini kurgularken Hong Kong stilini takip etti. Tipik Hollywood aksiyon kurgu tekniklerinde, bir yumruğun sallanması sırasında sahnenin kesildiğini ya da birbiriyle uyumsuz kesmeler yapıldığını görürsünüz. Bu yüzden yumruk sallama sahnesi ikiye bölünür ve ses efektlerinin etki etmesi beklenir. Can Aydın ise, bazı sahneleri geri sarıp, o sahnelerin ters açılarını alarak sahneleri hem etkili hale getirdi hem de daha açık bir izleme keyfi sundu. Yer yer kullanılan ikili hatta üçlü kesme tekniğiyle seyirci, muhteşem dövüş sahnelerinden daha çok keyif alabilecek.
MÜZİK
Sihirli 80’lere bir saygı duruşu olan B PLANI’nda müziklerin de o dönemin ambiyansını taşıması kaçınılmazdı. Müzisyen, yönetmen ve yapımcı Michael Popescu, 80’lerin özgün müzik stilini filme aktardı. Filmin müziklerini yapmak için alter egosu Michael Knight’a bürünen ve gitarist Richard Blaze ile bir araya geldi ve B PLANI için KnightBlaze müzikleri yaptı.
KUNG FURY ve TURBO KID gibi popüler retrowave müziklere sahip olmasa da daha otantik ve melodik-harmonik bir rock müziğine sahip.
Diğer yandan filmin müziklerinde, 80’lerin müziklerine sinmiş olan ilgi çekici orkestra nüveleri de bulunabilir. Film müziklerinin hastası birçok kişi, tınılarda birçok filme verilen referansları bulabilecekler.
Biraz John Carpenter, biraz Prince… B PLANI’nın müziğine dair size çok şey söyleyebilirler…

Yönetmenler: Ufuk Genç, Michael Popescu
Senarist: Rafael Alberto Garciolo
Oyuncular: Can Aydın, Cha-Lee Yoon, Phong Giang, Eugene Boateng
Yapımcılar: Ufuk Genç, Oliver Thau
Müzik: Michael Popescu
Görüntü Yönetmeni: Tomas Erhart
Kurgu: Levent Çelebi
Aksiyon Tasarım: Reel Deal Action Design
Yapım Tasarım: Patricia Walczak
Kostüm: Dorota Budna
Saç ve Makyaj: Oleg Dimitrov
Post Produksiyon: Cine Chromatrix ve Cine Impuls
Süre: 103 dk
Yapım Yılı: 2016
Ülke: Almanya