Benim Varoş Hikayem – My Suburban Stories

Fırıncıyı vurdular mı?
Şimdi kuş nasıl çalınır? Aslan bulsam aslan beslerim.
Vazgeçiyor muyuz, geçmiyoruz, neden, hızlıyız çünkü.

BENİM VAROŞ HİKAYEM

Mahalleleri gibi kendileri de toplumun kenarında kalmış 21 karakter üzerinden yaşamın zorlu koşullarına dair etkileyici bir belgesel/kurgu. Evrensel bir hikayenin yerel örneği. Herhangi bir Güney Amerika veya Akdeniz coğrafyasında aynısını görebileceğiniz, işsizlik ve göç sarmalında çıkış yolu bulmanın çok zor olduğu bir ortamda sıkışıp kalan, toplumun büyük kısmının iletişimden kaçındığı insanların kendileri için sıradan, izleyenleri şaşırtan paylaşımları. İyi ve kötünün yeniden değerlemesi…

Her genç erkeğe hapse girmeyi tavsiye eden kuş çalma üstadı Culluk Yusuf.
Çorap değiştirir gibi takım elbise değiştiren Pele Dayı.
Feminist köy muhtarı, tapılacak kadın Naime.
Vurulan fırıncının akıbeti.
Dört mevsim janti, bar fedaisi Devran.
Zenginden alıp fakire veren Rokko ve Çetesi.

Adana Ceyhan’ın varoş mahalleleri… Karanlık hikâyelerin, küfrün, yoksulluğun ve imkânsızlığın en yalın hali. Çukurova’nın sarı sıcağında western görünümlü sahneler… Kötülüğün kol gezdiği mahallelerin kriminale indirgenmeyecek yansımaları. İnandırıcı olmayacak kadar sert gerçekler. Sınıfsal sorunlara sosyolojik tespitlere sığmayan bir samimiyet.

Bu filmin yönetmeni o mahallede doğdu. Pek çoğumuzun ürktüğü o insanlarla büyüdü. O gerçeklikle her gün yüzleşti. Şimdi o mahalleye borcunu ödüyor. Fransız efsane futbolcu Zidane için ne demişlerdi: “O mahalleden Zidane çıkar ama Zidane’dan o mahalle çıkmaz.”

Yönetmen: Yunus Ozan Korkut
Senaryo: Yunus Ozan Korkut
Yapım: Kalavara Film
Dağıtım: Kurmaca Dağıtım
Süre: 79 Dakika
Dil: Türkçe
Ülke: Türkiye
Vizyon Tarihi: 29.09.2017

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=P5cV2Dnezsg[/embedyt]