Bir Türk Masalı

Bir Türk Masalı

Mutluluk Ülkesi’nde geçen fantastik bir masal.
Büyüklerimizin anlattığı, küçüklerimizin kahramanı olduğu bir “Aile Filmi”.
Evvel zaman içinde geçen, Yiğit’in Peri Kız’a aşkı için, Aydınlık ve Karanlık’ın oyununa “Varım” dediği,
Sıcak, içten, fantastik, sürükleyici, trajikomik, eğlenceli, farklı ve evrensel

“Bir varmış bir yokmuş”la başlar ya bütün masallar, bu masal da öyle bir masal… Her kahramanın kendi masalının peşinden gittiğini, kaderini değiştirmenin nasıl mümkün olduğunu anlatan, izleyicisine çok tanıdık gelen, bizden bir masal. Adı üzerinde: Bir Türk Masalı.

Unesco dünya kültür mirası listesindeki Dalyan deltasının eşsiz coğrafyasında üç çocuklu, fakir ama mutlu bir aile yaşamaktadır. Günlerden bir gün çocuklardan en küçük olanı Yiğit’in karşısına ailesinin kaderini değiştirmek için bir fırsat çıkar. Aydınlık ile Karanlık, Yiğit’in yiğitliğini test etmek için onu, bin yıllardır oynanan bir oyuna davet eder. Masal bu ya, Yiğit bu oyunu onu, rüyalarında gördüğü prensese götüreceğini bilmeden kabul eder.

29 Temmuz 2022 tarihinde vizyona gösterime girecek olan Bir Türk Masalı filmi cinsellik, küfür ve şiddet barındırmıyor.
Film; yeniden uyarlama bir masal değil, tamamen sıfırdan yazılan ve yazılırken Anadolu Coğrafyasının öğelerini işin merkezine alan bir masal. Yeşilçam sinemasının en son masalını yaklaşık 50 sene önce çektiği ve dünya sinemasının bile büyük bütçelerle Anadolu hikayelerine yöneldiği düşünüldüğünde filmin önemi bir kat daha artıyor.
Mutluluk ülkesinde geçen fantastik bir masal olarak nitelendirilen film, büyüklerimizin anlattığı, küçüklerimizin kahramanı olduğu bir “Aile Filmi”. Evvel zaman içinde geçen, Yiğit’in Peri Kız’a aşkı için, Aydınlık ve Karanlık’ın oyununa “Varım” dediği, sıcak, içten, fantastik, sürükleyici, trajikomik, eğlenceli, farklı ve evrensel bir masal.
Filmde yeni nesil birçok yıldızla birlikte Yeşilçam Sinemasının çok değerli isimleri de var. Ahmet Mekin, Suna Selen, İzzet Günay, Kayhan Yıldızoğlu ve Füsun Erbulak filmin kadrosunda. Bu isimlerle birlikte; Toprak Sergen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı filmin başrollerini; Burak Sergen, Cemal Hünal, Amine Gülşe, İclal Aydın, Doruk Sarıduman, Orçun İynemli, Ege Aydan, Caner Kadayıfçı, Aslı İnandık, Işıl Sergen, Ali Davutoğlu, Hakan Ateş, Rüştü Asyalı, Roz Noori, Bilge Bilge, Poyraz Demirci, Leya Kırşan, Muhittin Oymakçıer ve Adnan Efe Yavuz paylaşıyor.
Filmde ayrıca Erkin Koray ve Barış Manço gibi ustaların eserleri yorumlanırken, filmin soundtracki başrol oyuncularından Amine Gülşenin sesinden bir klip haline de getirildi.
Yönetmen: Toprak Sergen
Oyuncular: Cemal Hünal, Amine Gülşe, Doruk Sarıduman, Burak Sergen, İclal Aydın, Toprak Sergen, Ege Aydan, Aslı İnandık, Orçun İynemli, Işıl Sergen, Caner Kadayıfçı, Ahmet Mekin, Suna Selen, Kayhan Yıldızoğlu, İzzet Günay, Füsun Erbulak, Hakan Ateş, Rüştü Asyalı, Poyraz Demirci, Leya Kırşan, Bilge Bilge, Roz Noori, Muhittin Oymakçıer, Adnan Efe Yavuz, İstanbul Devlet Balesi Dansçıları
Filmin Türü: Komedi- Animasyon- Aile- Fantastik
Gösterim Tarihi: 29 Temmuz 2022
Dağıtım: CGV Mars Dağıtım

Facebook: https://www.facebook.com/birturkmasalifilmi/
Instagram: https://www.instagram.com/birturkmasalifilmi/
Twitter: https://twitter.com/birturkmasali