Black Panther

Black Panther

Marvel Stüdyoları “Black Panther” filmini sunar, bir Süper Kahramanın pelerinini ve onunla birlikte gelen asırlar süren bir geleneği üstüne alan genç Afrikalı kral T’Challa’nın hikayesi.

Uzun zamandır devrim niteliğinde yaratıcı vizyonuyla tanınan Marvel Comics seyricilerine 1939 yılından beri çeşitli Süper Kahramanlar sundu, özellikle ilk çıkışını 1966 yılında “Fantastic Four Vol. 1” dergisinin 52. sayısıyla yapan çığır açan Black Panther karakteri.

2016 yılında, Marvel Sinematik Evreni welcomed T’Challa/Black Panther’e hoş geldin dedi ve onu, Yenilmezler’i karşı karşıya getiren ve rekor kıran hit filmi “Captain America: Civil War” vasıtasıyla büyük hayran kitlesine sundu.
Marvel Stüdyoları başkanı ve “Black Panther” yapımcısı Kevin Feige “Marvel Sinematik Evreni’ndeki çeşitlilik Marvel çizgi romanlarına dayanıyor. Hep dediğim gibi biz sadece çizgi romanların yıllardır çok iyi yaptığının aynısını yapmaya çalışıyoruz ve bunlardan biri de toplumu olduğu gibi temsil etmek. Black Panther 60’lı yıllarda çıktığında Marvel’den Stan Lee ve Jack Kirby için diğer kahramanlarımızın çoğundan daha akıllı ve güçlü bu yeni karakteri, Afrikalı bir karakteri sunmak cesur bir hamleydi. Elli yıl sonra bunu beyaz ekrana taşımak bizim için heyecan verici.” diyor.

Marvel Stüdyoları’nın “Black Panther” filminde T’Challa Wakanda Kralı olan babasının ölümünden sonra tahta geçmek ve kral olarak hakkı olan yerini almak için eve döner, izole, teknolojik olarak ileri Afrika ulusuna. Ama güçlü bir eski düşman ortaya çıkınca, Wakanda’nın ve tüm dünyanın geleceğini tehlikeye atacak bir çatışmanın içine çekilince T’Challa’ın ve Black Panther’in kral olarak azmi test edilir. İhanet ve tehlikeyle karşı karşıya kalınca, genç kral tüm müttefiklerini toplamalı ve düşmanlarını yenmek ve halkının ve yaşam tarzlarının güvenliğini emniyete almak için Black Panther’in tüm gücünü ortaya koymalıdır.

“Black Panther” başrollerinde Chadwick Boseman (“Captain America: Civil War,” “Get on Up”), Michael B. Jordan (“Creed,” “Fruitvale Station”), Oscar ödüllü Lupita Nyong’o (“Star Wars: The Force Awakens,” “12 Years a Slave”), Danai Gurira (“The Walking Dead,” “All Eyez on Me”), Martin Freeman (“Hobbit” trilogy, “Sherlock”), Daniel Kaluuya (“Get Out,” “Sicario”), Letitia Wright (“Urban Hymn,” “Glasgow Girls”), Winston Duke (“Person of Interest, “Modern Family”), Oscar adayı olmuş Angela Bassett (“American Horror Story,” “London Has Fallen”), Oscar ödüllü Forest Whitaker (“Rogue One: A Star Wars Story,” Lee Daniels’ “The Butler”) ve Andy Serkis (“Avengers: Age of Ultron,” “Star Wars: The Force Awakens”).

Yönetmen Ryan Coogler (“Creed,” “Fruitvale Station”) senaryoyu Joe Robert Cole (“The People v. O.J. Simpson: American Crime Story”) ile birlikte yazdı. Yapımcılar Kevin Feige, Louis D’Esposito, Victoria Alonso, Nate Moore ve Jeffrey Chernov, ayrıca Stan Lee baş yapımcı.

“Black Panther” yaratıcı danışman grubunda Coogler’ın her zamanki iş ortakları var: görüntü yönetmeni Rachel Morrison, ASC (“Dope,” “Fruitvale Station”), yapım tasarımcısı Hannah Beachler (“Creed,” “Fruitvale Station”) ve editör Michael P. Shawver (“Creed,” “Fruitvale Station”); ile birlikte editör Debbie Berman (“Spider-Man: Homecoming,” “Timeless”), ksotüm tasarımcısı Ruth E. Carter (“Selma,” Lee Daniels’ “The Butler”), Oscar ödüllü makyaj tasarımcısı Joel Harlow (“Star Trek Beyond,” “Black Mass”) ve yedi Oscar adaylığı olan özel efekt uzmanı Dan Sudick (“Captain America: Civil War,” “Marvel’s The Avengers”).

Marvel Stüdyoları’nın “Black Panther” filmi 16 Şubat 2018 tarihinde vizyona girecek.