Büyük Oyun – A Step Into The Darkness

İstanbul’da 2003 yılında üç ayrı yerde peş peşe gerçekleşen canlı bomba olayları film oldu. Uluslararası San Francisco Tiburon Film Festivali ve Uluslararası Los Angeles Güney Avrupa Film Festivali’nde “En İyi Film” ödüllerini alan yönetmenliğini Atıl İnaç’ın üstlendiği “Büyük Oyun”, 17 Eylül’de gösterime giriyor.
Çekimleri 2009 senesi Kasım ayında Kuzey Irak’ta başlayan TFT Prodüksiyon yapımı film, geçen yaz dünya prömiyerini gerçekleştirdiği Montreal Film Festivali’nde Kebec’lilerin büyük ilgisiyle karşılanmış, ardından Uluslararası Hindistan Kerala Film Festivali’nde açılış filmi olarak izleyiciye sunulmuştu. Atıl İnaç’ın Avni Özgürel’le senaryosunu yazıp yönettiği, Ayfer Özgürel’in yapımcılığını üstlendiği filmde Suzan Genç, Selen Uçer, Serdal Genç, Serkan Genç, Rana Cabbar rol alıyor. Filmde, Irak’ta Amerikan işgali sırasında ailesi Amerikan askerleri tarafından katledilen Cennet adlı bir Türkmen kızının ağabeyini ararken Kerkük’ten İstanbul’a yolculuğu anlatılıyor. Türkmen bir genç kız Cennet’in gözünden Ortadoğu’nun sorunları beyazperdeye yansıyor.

ÇATIŞMANIN ORTASINDA KALDILAR

Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli filmin çekimleri Kuzey Irak’ta Erbil ve Musul çevresinde başlayıp Türkiye’de Urfa ve Adıyaman bölgesinin zorlu doğa şartlarından sonra İstanbul’da tamamlandı. Film ekibi, büyük çoğunluğu kırsal alanda ve kaçakçıların yol güzergahında gerçekleşen çekimler sırasında birçok kez ölüm riskiyle burun buruna geldiler. Filmin Irak’taki gece çekimlerinde ışıkların yakılmasıyla birlikte Amerikan askerleri helikopterle film setini ablukaya aldı. Film ekibi ikinci ölüm tehlikesini Malataya’nın dağlarında yaşadı. Ekip dağlarda mekan araştırması yaptığı esnada, izin alınan jandarmanın alanından çıkıldığı ve diğer bölgenin jandarma komutanlığına izin verilmediği için hedef alındı…
Eylül ayı içinde Mısır Uluslararası Alexandria Mısır Film Festivali’nde, Uluslararası Danimarka Buster Film Festivali’nde ve Adana Altın Koza Film Festivali’nde yarışacak filmin festival yolculuğu devam ediyor.
Filmin Amerika dağıtımını üstlenen Vanguard film dağıtım şirketi, bu yıl En İyi Film, En İyi Yönetmen dalları da dahil altı dalda Oscar ödülü alan “The Hurt Locker” filmine karşıt bir açıdan bakışı yansıttığı spotuyla Amerika ve Kanada sinema izleyicilerine sunuyor.
“Büyük Oyun” 17 Eylül’de 28 kopya ile 11 ilde seyirciyle buluşacak…

SİNOPSİS
ABD’nin Irak’ı işgal sürecinde direnişçileri yakalamak için operasyon yapan askerlerin bastığı köyde bütün ailesini kaybeden Cennet hayatta bir başına kalmıştır. Yaşamı boyunca köyünün dışına adım atmamış bu genç kız çaresizliğin dayattığı cesaretle Kerkük’te berber olarak çalışan ağabeyi Azim’i bulmak için yola çıkar. Ama Kerkük’e vardığında ağabeyinin de bir patlamada yaralandığını ve Türkiye’deki bir hastaneye götürüldüğünü öğrenir. Ağabeyine ulaşmak için Türkiye’ye doğru zorlu bir yolculuğa çıkar. Bu yolculuğu önce kaçakçılarla sonra İslamcı bir örgütün elemanlarıyla sürdürür. Cennet’i bu yolculukta neler beklemektedir? Genç kız ağabeyiyle buluşabilecek midir? Ağabeyini bulma umuduyla çıktığı yolda onu nasıl bir son beklemektedir?

ATIL İNAÇ (YÖNETMEN / SENARİST) KİMDİR?

Senarist bir anne ve hukukçu/yapımcı bir babanın çocuğu olan Atıl İnaç, 1975 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Lise eğitimi için Amerika’ya gitti. Lise eğitimini A.B.D.’de tamamladıktan sonra University of Missouri-Kansas City’de felsefe eğitimine başlayan Atıl İnaç, lisans eğitimini Bogaziçi Üniversitesi’de bitirdi. Daha sonra Claremont Graduate Üniversitesi’nde felsefe doktorasına devam eden İnaç, 1998-2003 yılları arasında Los Angeles Pittard Sullivan Reklam Firması’nda Branding Geliştirme Danışmanlığı ve A.B.D.’de etnik bir yayın kuruluşu olan DFH Network’de yayın müdürlüğü görevlerini yürütmüş, Türkiye’ye döndükten sonra televizyon dizilerinde senarist ve yönetmen olarak görev aldı.
2003-2007 yılları arasında Medyapım, ANS, Ay Yapım ve TFT Yapım ile çalışmalarına devam eden İnaç, 2007 yılında “Zincirbozan” sinema filmini yönetti.
Dünya prömiyerini Montreal Film Festivalinde  gerçekleştiren “Büyük Oyun” yönetmenin ikinci uzun metraj filmidir. “Büyük Oyun”, San Francisco Tiburon Film Festivali ve Los Angeles Guney Avrupa Fılm Festıvalı “En İyi Film” ödüllerine,  Güney Afrika Film Festivali ZİFF özel ödülüne, Ankara Film Festivali’nde en iyi film müziği, en iyi yardımcı kadın oyuncu ve  en iyi umut vadeden kadın oyuncu ödüllerine layık görüldü.
ALDIĞI ÖDÜLLER
Uluslararası  San Francisco Tiburon Film Festivali
EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ
Uluslararası Los Angeles Güney Avrupa Film Festivali
EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ
Doğu  Afrika ZİFF Film Festivali
ÖZEL ÖDÜL
Uluslararası Ankara Film  Festivali
EN İYİ FİLM MÜZİĞİ
EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU
UMUT VAAD EDEN KADIN OYUNCU

KATILDIĞI FESTİVALLER
Uluslararası Montreal Film  Festivali –  Dünya Premieri
Uluslararası Hindistan Kerala Film Festivali – Açılış Filmi
Uluslararası Alexandria Mısır Film Festivali – Yarışma Filmi
Uluslararası Romanya Film Festivali  – Yarışma Filmi
Uluslararası Danimarka  Buster Film Festivali– Yarışma Filmi
Uluslararası Kiev Film Festivali  – Yarışma Filmi
Uluslararası Tokyo  Skip City Digital Sinema Festivali- Yarışma Filmi
Uluslararası Osnabruck  Almanya Fİlm Festivali – Yarışma Filmi
Uluslararası Doğu Afrika Zanzibar Film Festivali – Yarışma Filmi
Uluslararası Adana Altın Koza  Film Festivali  – Yarışma Filmi
Uluslararası Los Angeles Güney Avrupa Film Festivali – Yarışma Filmi
Uluslararası San Fransisco Tiburon Film Festivali – Yarışma Filmi
Uluslararası İrlanda Galler Film Festivali – Yarışma Filmi
Uluslararası İstanbul Film Festivali  – Yarışma Filmi
Uluslararası Ankara Film Festivali  – Yarışma Filmi
Uluslararası Golden Minbal Rusya Film Festivali -Yarışma Filmi
Uluslararası Saraybosana Kış Festivali

Resimler:

Bir yanıt yazın