Centilmen – The American

THE AMERICAN

SİNOPSİS

Oscarlı* oyuncu George Clooney, ilk filmi “Control” ile haklı bir saygınlık kazanmış yönetmen Anton Corbijn’in ikinci filminde başrolde karşımıza çıkıyor.

Kiralık katiller arasında Jack (G. Clooney) yıllar içinde usta mertebesine yükselmiş, acımasızlığıyla tanınan biridir. İsveç’deki işi beklediğinden farklı bir şekilde sonuçlanır. Sıradaki işi onun son işi olacaktır. Her görevden sonra yaptığı gibi küçük bir İtalyan kasabasında kendine yarattığı “vaha”da inzivaya çekilir. Bu kasabada “ölüm”den bir süreliğine de olsa uzaklaşmaktadır. Kasabanın rahibi Peder Benedetto’yla (İtalyan sinema ve tiyatrosunun usta aktörü Paolo Bonacelli) bir dostluk kurar. Aynı sırada, kasabada tanıştığı Clara (Violante Placido) isimli genç kadınla da yakınlaşır. Yeni görevini ona Belçikalı bir kadın (Thekla Reuten) bildirecektir. Jack, Clara’yla başlayan ilişkisi yüzünden konsantrasyonunu kaybetmektedir ve bir tetikçi için en tehlikeli şey açık vermektir.

YAPIM NOTLARI

•    THE AMERICAN-CENTİLMEN Martin Booth imzalı “A Very Private Gentleman” adlı romandan sinemaya uyarlandı. Kitap Amerika’da Picador Yayınları tarafından, “The American” ismiyle tekrar basıldı.

•    Film, George Clooney’nin geçen yıl rol aldığı “Up in the Air” ve “The Man Who Stare at Goats”un ardından 2010 tarihli tek filmi.

•    Film, 1 Eylül 2010 da Focus Features dağıtımıyla ABD’de vizona girdi.

•    Anton Corbijn filmine başlarken müzik olarak aklında Ennio Morricone tarzı temalar varmış. Filmin müzikleri piyano ağırlıklı ve filmin tarzını çok güzel yansıtıyor.

•    Filmin uyarlandığı kitaptaki karakter İngiliz ve olaylar kelebekleriyle ünlü Abruzzo’da geçiyor. İngiliz kiralık katil asıl mesleğini ele vermemek için kendini ressam olarak tanıtıyor ve sürekli kelebek resimleri yapıyor. Filmdeyse, öncelikle İngiliz karakter Amerikalı’ya dönüşüyor. Kelebek resimleriyse Jack’in (Clooney) vücudundaki dövmeye dönüşüyor.

•    The American, İsveç ve İtalya’da çekildi. İtalya’nın Abruzzo bölgesinde Sulmona ve Castel del Monte kasabaları filmin ana mekanları. Roma filmin bir diğer mekanı. Filmin ayrıca bazı sahneleri İsveç’in başkenti Stockholm’de geçiyor. Filmin bir başka lokasyonu da yine İsveç’de bulunan Östersund.

•    Filmde Peder Benedetto rolünde karşımıza çıkan İtalyan sinema ve tiyatrosunun usta aktörü Paolo Bonacelli bir başka Amerikan filminde, Mission: Impossible III’de de din adamı rolünde yer almıştı.

•    Filmde Belçikalı bir kadın tetikçi olarak karşımıza çıkan Thekla Reuten, Hollanda Sineması’nın genç yeteneklerinden. 1975 doğumlu Thekla, Oscar adayı olan “Two Sisters”’daki rolüyle dikkat çekti. 5 Avrupa dilini (Flemenkçe, İngilizce, İtalyanca, Almanca ve Fransızca) ana dili gibi konuşan Thekla, George Clooney’yle birlikte iyi bir ikili oluşturuyor. Genç yıldız, İngilizce’yi “Shark Tale: Gettin’ Fishy with it” adlı çizgi filmde seslendirme yapacak kalitede aksansız konuşuyor.
OYUNCULAR HAKKINDA

GEORGE CLOONEY

•    1961 doğumlu George Clooney günümüz sinemasının en yakışıklı, yakışıklı olduğu kadar da başarılı oyuncularından biri
•    1980’lerin başında başlayan kariyerine 50’den fazla TV dizisi ve film sığdırdı.
•    Erkek Oyuncu, Yardımcı Erkek Oyuncu, Yönetmen ve Senarist olarak 5 kez Oscar adayı olan Clooney, 2006 yılında “Syriana” filmindeki rolüyle tek ödülüne ulaştı.
•    TV dizisi E/R’daki Dr. Doug Ross rolüyle 90’lı yıllara damgasını vuran Clooney, bu rolüyle 2 kez Emmy adayı oldu..
•    George Clooney 2002 yılında ilk kez yönetmen olarak kameranın arkasına geçti. “Confessions of a Dangerous Mind” usta aktörün ilk yönetmenlik denemesiydi. 3 yıl sonra, bu kez kendisine hem senarist hem de yönetmen olarak Oscar adaylığı getiren “Good Night and Good Luck”ı çekti. 2008 tarihli “Leatherheads” Clooney’nin şimdilik son yönetmenliği.
•    Cloney’nin en seksi erkek oyuncu People Magazine 1997 ve 2006), en iyi giyimli erkek oyuncu gibi sinema dışında da birçok ödülü bulunuyor.
•    İtalya’da Como’da yaşıyor.
•    Ailesinin ikinci Oscar’lı üyesi. Amcası, ünlü aktör Jose Ferrer de Oscar sahibi.
VIOLANTE PLACIDO
•    1976 Roma doğumlu Placido İtalya’nın tanınan yüzlerinden.
•    Sinema dışında müzikle de uğraşan Placido’nun söz ve müzikleri kendisine ait olan parçalardan oluşan bir de albümü var.
•    2002 tarihli filmi “Soul Mate” Venedik Film Festivali’nde ödül aldı.
YÖNETMEN HAKKINDA

ANTON CORBIJN
Anton Corbijn, 35 yıllık profesyonel geçmişinde 80’den fazla müzik klibine imza atmış, kısa filmler çekmiş, tiyatro eserleri sahneye koymuş, fotoğraf ve grafik sanatlarıyla uğraşmış komple bir sanatçı.  Fotoğraflarını yıllar içinde 10 kitapta topladı. 2007 tarihli “Controll” sanatçının ilk uzun metrajlı filmi. Cannes film Festivali ve BAFTA Ödülleri başta olmak üzere birçok festivalde aday olan, çeşitli ödüller kazanan bu ilk film yönetmenin en iyi referansı.
FOCUS FEATURES sunar bir THIS IS THAT/GREENLIT/SMOKEHOUSE yapımı
bir ANTON CORBIJN filmi GEORGE CLOONEY “THE AMERICAN”
VIOLANTE PLACIDO THEKLA REUTEN PAOLO BONACELLI
kast BEATRICE KRUGER kostüm tasarımı SUTTIRAT ANNE LARLARB
müzik HERBERT GRÖNEMEYER kurgu ANDREW HULME
yapım tasarımı MARK DIGBY görüntü yönetmeni MARTIN RUHE
uygulayıcı yapımcı ENZO SISTI
yapımcılar ANNE CAREY JILL GREEN ANN WINGATE
GRANT HESLOV GEORGE CLOONEY
MARTIN BOOTH’un “A VERY PRIVATE GENTLEMAN” kitabından uyarlanmıştır
senaryo ROWAN JOFFE yönetmen ANTON CORBIJN

Bir yanıt yazın