Cin – Djinn

Cin (Djinn)

Konu: Hollywood’un efsane yönetmeni Tobe Hooper’dan bir “Cin” filmi … Yakın gelecekte genç bir Arap çift Amerika’dan anavatanlarına dönerler. Taşındıkları yeni yer Birleşik Arap Emirliklerinin göz bebeği binalardan biri olan Ras al-Khaimah’tır. Fakat yeni komşularının kim olduğunu kısa zamanda öğreneceklerdir.

Yönetmenliğini Tobe Hooper’ın senaryosunu David Tully’nin yazdığı proje çekimleri Abu Dhabi’de yapıldı. Arap Emirlikleri asıllı yardımcı yönetmen Nayla Al Khaja ekibe kültürel danışman olarak hizmet verdi. Film Arapça ve İnilizce çekildi. Usta yönetmen Hooper daha önce The Texas Chain Saw Massacre (1974) ve Poltergeist (1982) gibi korku filmleri ile Dünya çapında tanınmaktadır.

5 milyon dolarlık yapım bütçesi ile filmin çekimleri Birleşik Arap Emirliklerinde gerçekleştirildi. Dubai’deki bir çok lokasyon set olarak kullanıldı. Yerel inanışlara karşı gelmemek adına çekimler boyunca oyuncular Cin kelimesini kullanamamışlar ve filmin çekimlerinden sonra oldukça uzun bir müddet filmin vizyonu gerçekleştirilemedi.

Fortissimo Film tarafından satın alınan dağıtım hakları Dubai Uluslararası Film Festivali’nde premiere yapılmak üzere programlanmış fakat festival filmin gösterimini yapmamıştır. Filmin vizyonu aradan 2 yıl geçtikten sonra 63. Berlin Film Festivali’nde gerçekleştirildi.

Gösterim Tarihi: 23 Mayıs 2014
Dağıtım: Özen Film
Yönetmen: Tobe Hooper
Oyuncular: Aiysha Hart, Ahd, Razane Jammal, Paul Luebke, Khalid Laith

Bir yanıt yazın