Çoğunluk

“ÇOĞUNLUK” 15 EKİM’DE SİNEMALARDA!

Yönetmenliğini Seren Yüce’nin yaptığı, Venedik Film Festivali’nde Geleceğin Aslanı (Lion of the Future) ödülünü alan Yeni Sinemacılar’ın yeni filmi Çoğunluk 15 Ekim 2010 Cuma günü sinemaseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Özen Film dağıtımıyla vizyona girecek film İstanbul’la beraber Ankara, Bursa, İzmir, Konya, Malatya ve Diyarbakır’da izleyici ile buluşacak.
Dünya prömiyerini Geleceğin Aslanı ödülüyle döndüğü 67. Uluslararası Venedik Film Festivali’nde, “Venice Days” bölümünde yapan, hemen ardından 35. Uluslararası Toronto Film Festivali’nde “City to City: Spotlight to Istanbul” bölümünde gösterilen Çoğunluk sinemalarda gösterime girmeden hemen önce 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Ulusal Yarışma’da Altın Portakal için yarışacak.
İstanbul’lu orta sınıf bir ailenin oğlu Mertkan’ın hayatına odaklanan filmin başrollerini Bartu Küçükçağlayan, Settar Tanrıöğen, Esme Madra ve Nihal Koldaş paylaşıyor. Daha önce Yeşim Ustaoğlu (Pandora’nın Kutusu), Fatih Akın (Yaşamın Kıyısında) ve Özer Kızıltan (Takva) ile birinci asistan olarak çalışan Seren Yüce’nin ilk filmi Çoğunluk’un görüntü yönetmenliğini Barış Özbiçer üstlenirken, yapımcılığını Yeni Sinemacılar’dan Sevil Demirci, Önder Çakar ve Seren Yüce yapıyor.

Sinopsis:

Mertkan, babasının inşaatlarının getir götür işlerine bakar, arkadaşlarıyla alışveriş merkezlerinde sağı solu keser, arabayla turlar. Ne zaman ki Gül ile tanışır, boşluğu ve basitliği değerlendirmek için bir fırsat çıkar karşısına. Ne var ki babası Gül’ün kökeni konusunda şüphecidir. Ayrımcılıkla karşılaştığı ilk anda ona teslim olan Mertkan, çoğunluğa uyar, babasının kendisi için çizdiği yolda hayatına bir anlam bulur.

Resimler:

Bir yanıt yazın