Denizin Ortasında – In the Heart of Sea

DENİZİN ORTASINDA
“In The Heart Of The Sea”

Oscar ödüllü Ron Howard’ın (“A Beautiful Mind”) yönettiği aksiyon macera “In the Heart of the Sea/Denizin Ortasında”, Essex’in dramatik gerçek yolculuğunu konu alan, Nathaniel Philbrick’in en çok satan kitabına dayanıyor.
1820 kışında, New England balina gemisi Essex kimsenin inanamayacağı bir şeyin saldırısına uğradı: Neredeyse insanlara özgü bir intikam dürtüsüne sahip, dev cüsseli bir balina. Gerçek bir deniz felaketi olan olay Herman Melville’in Moby-Dick’ine ilham kaynağı olacaktı. Ama roman hikayenin yalnızca yarısını anlattı. “In the Heart of the Sea/Denizin Ortasında” bu karşılaşmayı takip eden dehşet verici olayları konu alıyor: Geminin sağ kalan mürettebatının sınırlarını sonuna kadar zorlayan, onları akla gelemeyecek şeyler yapmaya mecbur bırakan olayları. Sarsıcı fırtınalar, açlık, panik ve umutsuzluk karşısında bu adamlar, hayatlarının değerinden yaptıkları işin ahlakına kadar, en derin inançlarını sorgulayacaklardı.
“In the Heart of the Sea/Denizin Ortasında”nın başrollerini paylaşan isimler ve üstlendikleri roller şöyle: Geminin deneyimli ikinci kaptanı Owen Chase rolünde Chris Hemsworth (“The Avengers”, “Rush”); deneyimsiz Kaptan George Pollard rolünde Benjamin Walker (“Abraham Lincoln: Vampire Hunter”); üçüncü kaptan Matthew Joy rolünde Cillian Murphy (“The Dark Knight Rises”); ve araştırmaları sayesinde otuz yıl sonra olayların gün ışığına çıkmasına yardım eden romancı Herman Melville rolünde Ben Whishaw (“Spectre”, “The Danish Girl”). Ayrıca, Tom Holland (“The Impossible”) filmde denizci Tom Nickerson’ın gençliğini, Brendan Gleeson (“Edge of Tomorrow”, “Suffragette”) ise Nickerson’ın 30 yıl sonraki halini canlandırdı.
Howard’ın yönettiği filmin senaryosu Charles Leavitt’e (“Blood Diamond”), hikayesi Charles Leavitt, Rick Jaffa ve Amanda Silver’a (“Jurassic World”) ait. Film, Kurgu Olmayan Roman dalında 2000 Ulusal Kitap Ödülü almış olan, Nathaniel Philbrick imzalı In the Heart of the Sea: The Tragedy of the Whaleship Essex adlı kitaba dayanıyor.
Filmin yapımcılığını Joe Roth (“Oz the Great and Powerful”), Paula Weinstein (“Blood Diamond”, “This is Where I Leave You”), Will Ward, Oscar ödüllü Brian Grazer (“A Beautiful Mind”) ve Ron Howard; yönetici yapımcılığını Bruce Berman, Sarah Bradshaw, Palak Patel, Erica Huggins ve David Bergstein; ortak yapımcılığını ise William M. Connor gerçekleştirdi.
“In the Heart of the Sea/Denizin Ortasında”nın kamera arkası ekibi görüntü yönetiminde Oscar ödüllü Anthony Dod Mantle (“Slumdog Millionaire”, “Rush”), yapım tasarımında Mark Tildesley (“The Fifth Estate”), kurguda Oscar ödüllü Mike Hill ve Dan Hanley (her ikisi de “Apollo 13”de görev aldı); kostüm tasarımında ise Julian Day’den (“Rush”) oluşuyor. Filmin müziği Roque Baños’un (“Evil Dead”) imzasını taşıyor.
Warner Bros. Pictures ve Village Roadshow Pictures, bir COTT Productions-Enelmar Productions yapımı ve A.I.E. ortak yapımı olan, Roth Films/Spring Creek/Imagine Entertainment ile Kia Jam işbirliğiyle gerçekleştirilmiş Ron Howard filmi “In the Heart of the Sea/Denizin Ortasında”yı sunar.
Film 2 ve 3 boyutlu olarak seçilmiş sinemalarda ve IMAX sinemalarında bir Warner Bros. Entertainment kuruluşu olan Warner Bros. Pictures tarafından, seçilmiş bölgelerde ise Village Roadshow Pictures tarafından gerçekleştirilecek.

Yönetmen: Ron Howard
Oyuncular: Chris Hemsworth, Benjamin Walker, Cillian Murphy, Tom Holland
Gösterim Tarihi: 01 Ocak 2016
Dağıtım: Warner Bros

www.denizinortasinda.com