Diren: Zamanı Geldi – Suffragette

DİREN: ZAMANI GELDİ
(SUFFRAGETTE)

“HER KIZ ÇOCUĞU BU ÖYKÜYÜ BİLMELİ, HER ERKEK ÇOCUĞU BU ÖYKÜYÜ KALBİNE KAZIMALI” – Meryl Streep    

Diren!, entelektüel ve duygusal gücünü, oy hakkının sembolizminden alıyor.
Film, tarihsel bir ders olduğu kadar bir insanlık dramı. – Inkoo Kang, TheWrap
Feminizmin tarihinin kışkırtıcı bir temsili. – Stephen Farber, Hollywood Reporter
Diren!, bugün bile gerçekliğini yitirmeyen ideallerin, izleyenleri içine çeken, duygulandıran portresi. – Ann Hornaday, Washington Post

 bir Sarah Gavron filmi.
Senaryo Abi Morgan

15 OCAK 2016’DA SİNEMALARDA

SÜFRAJET: Kadınlara seçme ve seçilme hakkını kazandırmak için mücadele eden kadınlara verilen ad.
Kısa Sinopsis: Maud (Carey Mulligan), hastalıklara ve yaralanmalara sık sık rastlanan bir çamaşırhanede 7 yaşından beri çalışmaktadır. Aynı çamaşırhanede çalışan George (Ben Whishaw) ile evlenen Maud’un hayatta en büyük dayanağı oğlu Sonny’dir.
Bir paketi teslim etmeye giderken eylem yapan süfrajetlerin arasında kalan Maud, eylemciler arasında kendisiyle aynı çamaşırhanede çalışan Violet’ı (Anne-Marie Duff) görür. Maud’un harekete olan ilgisini fark eden Violet, onu süfrajet hareketine ve oy haklarını savunmaya ikna etmeye çalışır. Tüm risklerin farkında olan Maud, oy hakkı olmadan kadınlar için iyi bir gelecek olmayacağını anladığında, ilham verici bir lider olan kimyager Edith (Helena Bonham Carter) ile tanışır ve hareketin içine daha fazla girer.
Bundan sonra süfrajetlerin içinde hem sözcülük yapması hem de eylemlerde ön plana çıkması nedeniyle göze batan Maud, bir gösterinden sonra tutuklanır ve bir hafta boyunca hapiste kalır. Bu travmatik deneyim boyunca tanıştığı süfrajetlerin adanmışlığı onu hem ürkütür, hem de hayran bırakır. Kendini hareketten ne kadar uzak tutmaya çalışsa da, bu adaletsizliğe karşı duyduğu öfke, onu hareketin içine daha çok çekip hareketin lideri olan Emmeline Pankhurst (Merly Streep) ile tanışmaya dek götürür.
Maud’un süfrajet hareketi içinde kazandığı konum, Müfettiş Steed’in (Brendan Gleeson) de gözünden kaçmaz. Süfrajetlerin eylemlerini ciddi bir tehdit olarak gören hükümet, her yola başvururken, yenilikçi bir aygıt olarak fotoğraf makinesiyle şüphelileri belirlemeye başlar. Müfettiş Steed, bu şekilde takibe aldığı hareketten izole edilen ve ailesinden kopmuş Maud’un kendisi için ajanlık yapacağına inanmaktadır…

FİLMİN KÜNYESİ
Dağıtım: Bir Film
İthalat: Bir Film
Yönetmen: Sarah Gavron
Yapımcılar: Alison Owen, Faye Ward
Senarist: Abi Morgan
Görüntü Yönetimi: Eduard Grau
Müzik: Alexandre Desplat
Süre: 106 dakika
Oyuncular: Carey Mulligan, Helena Bonham Carter, Anne-Marie Duff, Meryl Streep, Brendan Gleeson, Ben Whishaw

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=PLzteJfVx_8[/embedyt]