Dora ve Kayıp Altın Şehri – Dora and the Lost City of Gold

Paramount Pictures, Paramount Players ve Nickelodeon Movies Sunar
Walden Media ve MRC İş Birliğiyle
Bir Burr! Productions Yapımı
Bir James Bobin Filmi

DORA VE KAYIP ALTIN ŞEHRİ

Özet 2000 yılında Nickelodeon’daki ilk gösteriminden itibaren keşifleri, hem ebeveynleri hem de çocukları sevindiren, ikonik Latin öncü, uluslararası çapta sevilen kahraman Kaşif Dora’nın ilk sinema filmi olan Dora ve Kayıp Altın Şehri beyaz perdede hayat buluyor. İlk canlı aksiyon macerasında artık 16 yaşında olan Dora (Isabela Moner) anne babasını tehlikeli hazine avcılarından kurtarmak için Amazon ormanlarında bir sefere çıkıyor ve bir yandan da bugüne kadar karşılaştığı en korkunç zorlukla yüzleşiyor; lise!
Hayatının pastoral ilk yıllarını zoolog olan annesi Elena (Eva Longoria) ve arkeolog babası Cole (Michael Peña) ile birlikte yağmur ormanlarını keşfederek geçiren Dora, yeryüzündeki en öngörülemeyen yaratık olan Amerikan genciyle yüzleşmeye hazırlanmak adına hiçbir şey yapmamıştır. Abuelita’sı (Adriana Barraza) ve kuzeni Diego (Jeff Wahlberg) ile birlikte kalmak üzere şehre gönderilen Dora kendini yabani hayattaki yeteneklerinin kendisine çok az faydası olduğunu gördüğü bir kara tahta ormanında bulur.


Doğa Tarihi Müzesi’ne yapılan bir okul gezisi cesur gezgine tanıdık bir alan gibi görünür. Ta ki üç arkadaşıyla birlikte üç kişilik bir hırsız grubu tarafından kaçırılıncaya kadar. Anne babasının ve tarihin en zengin arkeolojik buluşu olabilecek Parapata’nın, antik Kayıp Altın Şehri’nin izini sürmesini isterler.
Peru’ya götürülen Dora ve arkadaşları haydutların elinden ormanda yaşayan gizemli Alejandro Gutierrez (Eugenio Derbez) tarafından kurtarılır. Dora ve maymun yardımcısı Boots (Danny Trejo seslendiriyor) anne babasını kurtarmak ve yüzyıllarca yıllık medeniyetin ardındaki sırrı çözmek için bilinmeyene doğru bir yolculuğa çıkar.
2000 yılında ilk kez yayınlandığında oldukça başarılı olan “Kaşif Dora” ABD’de ve neredeyse 36 farklı dilde 14 boyunca devam etmiş. Ayrıca popüler video oyunları, VHS/DVD derlemeleri ve devam serisi “Dora ve Arkadaşları Şehirde” ve ödüllü dizi “Koş Diego Koş!” da başarılı olmuştur. Toplam 15 Gündüz Kuşağı Emmy ödülü adaylığı olan Kaşif Dora’ya Imagen Kurumu ve Televizyon Eleştirmenleri Birliği tarafından da ödül verilmiştir. Dizi ayrıca medyada seçkin başarı ve övülmeye değer kamu hizmetine verilen yıllık prestij ödülü 2003 Peabody ödülünü de almıştır.
Dora ve Kayıp Altın Şehri’nde Isabela Moner (Instant Family, Transformers: The Last Knight) başrolde oynuyor. Uluslararası oyuncu kadrosunda ayrıca Latin Amerikalı süper star Eugenio Derbez (Overboard, How to Be a Latin Lover), Michael Peña (Ant-Man and the Wasp, Crash), Altın Küre adayı Eva Longoria (“Desperate Housewives,” Overboard), Jeff Wahlberg (Don’t Come Back From the Moon, Future World), Nicholas Coombe (“Spy Kids: Mission Critical,” Midnight Sun), Madeleine Madden (“Picnic at Hanging Rock,” Tidelands), Temuera Morrison (Aquaman, Moana) ve Meksika sinemasının en ünlü iki oyuncusu Isela Vega (Bring Me the Head of Alfredo Garcia, The Deadly Trackers) ve Oscar adayı Adriana Barraza (Babel, Amores Perros) da rol alıyor. Filmde Danny Trejo (Muppets Most Wanted, Heat) ve Oscar ödüllü Benicio Del Toro (21 Grams, Traffic) sesleriyle yer alıyor.
Filmin yönetmeni 11 Emmy adaylığı bulunan James Bobin (Muppets Most Wanted, “Flight of the Conchords”), hikaye yazarları Tom Wheeler (Puss in Boots, The Lego Ninjago Movie) ve Nicholas Stoller (The Muppets, Muppets Most Wanted), senaryo yazarları Nicholas Stoller ve Matthew Robinson (The Invention of Lying, “The Power Inside”).
Paramount Pictures, Paramount Players ve Nickelodeon Movies sunar Dora ve Kayıp Altın Şehri Walden Media ve MRC iş birliğiyle, yapımcı Kristin Burr (Christopher Robin, Sweet Home Alabama). Görüntü yönetmeni 6 Goya ödülü bulunan Javier Aguirresarobe, A.S.C. (The Others, Thor: Ragnarok). Yapım tasarımcısı Oscar ödüllü Dan Hennah (Lord of The Rings ve Hobbit üçlemeleri). Kostüm tasarımcısı Rahel Afiley (The Muppets, “Flight of the Conchords”). Editör Mark Everson (Paddington, Paddington 2). İdari yapımcılar John G. Scotti (Muppets Most Wanted, Alice Through the Looking Glass), Julia Pistor (The Spiderwick Chronicles, Nacho Libre) ve Eugenio Derbez.

İdari Yapımcılar Julia Pistor, Eugenio Derbez, John G. Scotti
Yapımcı Kristin Burr, p.g.a.
Hikaye Tom Wheeler ve Nicholas Stoller
Senaryo Nicholas Stoller ve Matthew Robinson
Yönetmen James Bobin
Oyuncular: Isabela Moner, Eugenio Derbez, Michael Peña, Eva Longoria, Adriana Barraza, Temuera Morrison, Jeff Wahlberg, Nicholas Coombe, Madeleine Madden ve Danny Trejo
Süre: 1 saat 40 dakika