Dünyanın Durduğu Gün / The Day The Earth Stood Still

1951 yapımı bir bilimkurgu klasiği olan “THE DAY THE EARTH STOOD STILL”in yeniden yapımı olan filmde, ünlü bilimci Dr. Helen Benson (Jennifer Connelly) kendisini, insanlığı dünyanın beklediği krize karşı uyarmak için gelen uzaylı Klaatu (Keanu Reeves) yüzyüze bulur.
Helen’in kontrolü dışındaki bir takım güç merciileri Klaatu’ya düşman gözüyle bakarlar ve dünya liderleriyle temasa geçmesini önlerler. Helen ve üvey oğlu Jacob (Jaden Smith) da Klaatu’nun “Dünya dostu” bir uzaylı olmasının ölümcül sonuçlar da verebileceğini farkederler.Helen’in yapması gereken, dünyayı yok etmek için gelen bu varlığa dünyanın kurtarılmaya değer bir yer olduğunu göstermektir; fakat bunun için çok geç kalmış olabilir.

Süreç başlamıştır.

1951’de efsanevi yönetmen Robert Wise tarafından çekilen film, bilmkurgu severler, yazarlar ve film yapımcıları için bir klasik haline gelmişti. Uzay aracı ile Washington D.C.’ye inen, insan görünümündeki uzaylı Klaatu’nun insanlığı insanın ta kendisinin yol açtığı tehlikelerden korumak adına dünya liderlerini uyarmasını konu alan filmde Klaatu, dev robot bodyguard’ı Gort’un da yardımıyla kendisini hapsetmeye çalışan otoritelerden kaçmaktaydı.  Kendi kendini yoketme eğiliminde olan ve bir karmaşa içinde bulunan insanlığı daha iyi anlamak adına insan kültürüne iyice yakınlaşan Klaatu, dul bir kadın ve onun oğlu ile kurduğu arkadaşlık sonucu insanlık hakkında epey fikir edinir ve insanlığı olabilecek en üst seviyeye taşıyabilmek adına çağrıda bulunur.
Film, çekildiği dönemde uzaylılar, robotlar ve uzay araçlarına getirdiği çarpıcı açılım dışında, Soğuk Savaş’ın tırmanma dönemine yaptığı göndermeyle de devrim niteliğindeydi. “50’lerde Amerikan bilimkurgularının çoğu Batı’nın Doğu Bloğu’ndan korkusu üzerine kurulu idi” diyor yapımcı Erwin Stoff. “Korkulacak bir diğer şey de metaforize edilmiş hali ile Komunizm idi. ‘The Day the Earth Stood Still’in ayrıcalığı ise sorumluluğu herkesin üzerine atıyor olmasıydı. Korkulacak diğer şeyi “kendimiz olarak betimlemişti – insan doğasının ve insanın muktedir olduğu şiddetin ta kendisi.”
“Hikayenin en can alıcı noktası da, direkt olarak uzaylının gözünden anlatıyor olması” diyor Stoff. “ Uzaylılarla ilgili çok film izledik, fakat kendimizi uzaylı (alien) olarak gördüğümüz pek olmamıştı.”
“The Day the Earth Stood Still”i yeniden çekme fikri 20 yıldan bu yana Reeves ile çalışan Stoff’u çok etkiledi. 1994’te büyük başarı yakaladıkları “Speed “ filminde de Reeves ile çalışan Stoff’un aklında projenin başından bu yana Reeves ile çalışmak varmış. Twentieth Century Fox studyolarında başka bir filmin toplantısı esnasında, duvardaki afişi görmesi üzerine filmi Reeves ile yeniden çekmeyi öneren Stoff, bu hayalini ancak 20 yıl sonra gerçekleştirebilmiştir.“Filmi aklımızda yeni haliyle canlandırırken, insanlığın bugün yaşıyor oldukları gerçek bir korkuyu yakalama şansımız oldu; şu anda yaşadığımız hayatın, evren için korkunç sonuçları olabileceği korkusu.” diyor Reeves. “Klaatu, insanlar davranışlarını değiştirebilecek mi yoksa ‘problem’i kökünden çözmek mi gerekli diye anlamak üzere dünyayı ziyaret ediyor.” Klaatu harekete geçmeden önce Birleşmiş Milletler liderleriyle görüşmek istiyor.
“Klaatu dünyaya, aklında insanlara dair negatif düşüncelerle geliyor.”
Orjinal Adı: The Day The Earth Stood Still
Türkçe Adı: DÜNYANIN DURDUĞU GÜN
Yönetmen: Scott Derrickson
Senaryo: David Scarpa, Edmund H. North
Oyuncular:  Keanu Reeves, Jennifer Connelly, Jon Hamm
Yapım: 20th Century Fox
Yapımcı: Paul Harris Boardman, Gregory Goodman, Erwin Stoff
Görüntü: David Tattersall
Kurgu: Wayne Wahrman
Müzik: Tyler Bates
Ülkesi: ABD
Yıl: 2008
Süre: 106′
Yaş Sınırı: Henüz belirlenmemiştir.
İthalat: Tiglon
Dağıtım: Tiglon
Gösterim Tarihi: 12 Aralık 2008
İnternet Sitesi http://www.thedaytheearthstoodstillmovie.com/
Fragman: http://www.thedaytheearthstoodstillmovie.com/

Bir yanıt yazın