Elveda – Farewell

“L’affaire Farewell/ELVEDA”

Joyeux Noël’in senarist ve yönetmeni Christian Carion’dan yine kendi senaryolaştırıp yönettiği başarılı bir dram “ELVEDA”. Ünlü Sırp yönetmen/senarist/oyuncu Emir Kusturica’nın başrolünde oynadığı filmde Kusturica’ya  Guillaume Canet eşlik ediyor. Serguei Kostine’in “Bonjour Farewell” isimli kitabından uyarlanan film “L’affaire Farewell/ELVEDA” 11 Haziran 2010’da vizyona giriyor.

Konu:

Yıl 1981, KGB’den Albay Grigoriev, Brezhnev sonrasında komunizmin geldiği hale tanık olup  bu ideale dair olan inancını yitirir ve dünyayı kendisi değiştirmeye karar verir…  Moskova Thomson’da çalışan bir Fransız mühendis ile iletişime geçer ve ona çok gizli, özellikle de Amerika’yı ilgilendiren dökümanları aktarmaya başlar. Bu dökümanlar Soğuk Savaş’ın en önemli casusluk bilgilerini içermektedir.

2 yıl boyunca, Fransız Başbakanı François Mitterrand Moskova’daki bu kaynak tarafından kendisine ulaştırılan belgeleri bizzat kendi araştırır ve Fransız Gizli Servisi bu olaya “Farewell” kod adını verir. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği bu bilgilerden mahrum bırakılırken, Ronald Reagan’ın « Star Wars » adlı yeni askeri programı açıklaması Sovyet Birliği için tehlike çanları niteliğindedir.

80’lerin sonlarında Berlin Duvarı’nın yıkılması ve  Farewell’in de kendi yöntemleriyle dünyayı değiştirebileceğini, bunu yaparken KGB’nin alışık olduğu yöntemlerinden kaçınıp, finanse edilmeden başarabileceği inancını yürütür – aksi durum onun için fazla capitalist bir yaklaşım olacaktır. Kaderini izler ve böylece başta oğlu olmak üzere tüm Rus kardeşlerini yeni bir dünyaya taşıyabileceğini düşünür.

Film: “L’affaire Farewell/ELVEDA”
Vizyon Tarihi: 11 Haziran 2010
Süre: 113 dk.
İthalat: Tiglon
Dağıtım: Tiglon

http://www.laffairefarewell-lefilm.com/

Resimler:

Bir yanıt yazın