En Karanlık Saat – Darkest Hour

EN KARANLIK SAAT

En Karanlık Saat

Özet: Oscar ve Bafta ödüllü Gary Oldman, En Karanlık Saat’te Bafta ödüllü yönetmen Joe Wright’ın oyuncu kadrosunda rol alıyor. Film, Winston Churchill’in görevindeki ilk haftalarda, İkinci Dünya Savaşı’nın ilk günlerinde yaşadığı gerçek olaylardan ilham alan gerilim dolu bir hikayeyi konu alıyor. Oscar adayı Anthony McCarten’in orijinal senaryosu, simgenin ardındaki adamı açığa vurucu bir bakış sunuyor.

Zeki ve parlak bir devlet adamı olan Churchill, Parlamento’nun cesur bir üyesidir. Ama 65 yaşında Başbakan adayı olması pek muhtemel değildir. Ancak Avrupa’daki durum umutsuzdur. Müttefik devletler Nazi askerlerine karşı yenilmeye devam ederken ve tüm İngiliz ordusu Fransa’da sıkışıp kalmışken Churchill, 10 Mayıs 1940’ta acilen göreve getirilir.

Birleşik Krallık’ın Hitler’in güçleri tarafından istila edilmesi tehdidi ortaya çıkarken ve 300.000 İngiliz askeri Dunkirk’te sıkıştırılmışken Churchill, partisinin kendisine komplo kurduğunu öğrenir. Kral VI. George (Emmy ödüllü Ben Mendelsohn) yeni Başbakan’ının bu meydan okumanın üstesinden gelebileceği konusunda şüphelidir. Nihai seçenekle karşı karşıya kalır; Nazi Almanyası ile bir barış müzakeresini başlatmak ve İngiliz halkını korkunç bir bedelden korumak veya bütün engellere rağmen savaşmak.

Churchill, 31 yıllık karısı Clemmie’nin (Oscar adayı Kristin Scott Thomas) desteğiyle ulusunun idealleri, bağımsızlığı ve hürriyeti uğruna savaşmak ve teslim olmamak üzere kendisine ilham vermeleri için İngiliz halkına döner. Sözcükler konusundaki gücünü nihai bir sınava sokar ve yorulmak bilmeyen sekreterinin (Lily James) yardımıyla bir ulusu toplayacak konuşmalarını yazması ve gerçekleştirmesi gerekmektedir. Winston en karanlık saatine direnirken dünya tarihini sonsuza dek değiştirmeye çabalar.

Bir Focus Features sunumu Perfect World Pictures ortaklığıyla bir Working Title yapımı. Bir Joe Wright Filmi. Gary Oldman. En Karanlık Saat. Kristin Scott Thomas, Lily James, Stephen Dillane, Ronald Pickup ve Ben Mendelsohn. Kast Yönetmeni, Jina Jay. Müzik Dario Marianelli. Gary Oldman’ın Protez, Makyaj ve Saç Taasarımı Kazuhiro Tsuji. Makyaj ve Saç Tasarımı, Ivana Primorac. Kostüm Tasarımı, Jacqueline Durran. Editör, Valerio Bonelli. Yapım Tasarımı, Sarah Greenwood. Görüntü Yönetmeni, Bruno Delbonnel, AFC, ASC. İdari Yapımcıları; James Biddle, Lucas Webb, Liza Chasin. Yazan Anthony McCarten. Yapımcılar Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten, Douglas Urbanski. Yönetmen Joe Wright.

Süre: 125 dakika

OYUNCULAR
Winston Churchill Gary Oldman
Clemmie Churchill Kristin Scott Thomas
Elizabeth Layton Lily James
Viscount Halifax Stephen Dillane
Neville Chamberlain Ronald Pickup
King George VI Ben Mendelsohn

YAPIMCILAR
Yönetmen: Joe Wright
Yapımcılar: Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten, Douglas Urbanski
Yazar: Anthony McCarten