Eşrefpaşalılar

SEZONUN SÜRPRİZ FİLMİ
5 MART’TA SİNEMALARDA
EŞREFPAŞALILAR

Aslında tiyatro oyunlarından biri olan Eşrefpaşalılar sahnelerden sinema perdesine geçiyor. 3 yıl boyunca tüm Türkiye’de turneye çıkan ve 400 binden fazla kişinin izlediği oyun çok beğenildi. Film, komedi türünde çok önemli bir model teşkil ediyor. Küfür ve argodan uzak mizah anlayışı ile daha önce tiyatroda güldürdüğü insanları, sinema perdesinde de güldürecek gibi görünüyor.

Yapımcılığını ANSE’nin gerçekleştirdiği Komedi-Dram türündeki sezonun sürpriz filmi “Eşrefpaşalılar” 5 Mart 2010’da vizyona giriyor.

Yapımcılığını M.Yusuf Kulaksız’ın üstlendiği, senaryosunu Burak Tarık’ın yazdığı Eşrefpaşalılar filminin yönetmeni Hüdaverdi Yavuz. Filmde sinema ve tiyatro dünyasından çok sayıda isim oynuyor. Sinan Taymin Albayrak, Turgay Tanülkü, Burak Tarık, Hüseyin Soysalan, Sermin Hürmeriç, Deniz Özpınar, Savaş Bayındır, Ali Yaylı, Serkan Öztürk, Ömer Pekin, Sibel Öztürk, Fırat Paşayiğit ve Vural Arısoy filmin kadrosunda yer alan isimler.

Filmin Görüntü Yönetmenliğini Rico, Sanat Yönetmenliğini Ege Dora, müziklerini ise ünlü müzisyen Yücel Arzen yaptı. Post Prodüksiyonu DigiFlame’de gerçekleşen filmin dağıtımını ise Medyavizyon yapıyor.

Kültür Bakanlığı, Royal Halı, T-Tech, Bankasya, Koray Mağazaları ve Maltepe Yayınlarının katkılarıyla gerçekleşen Eşrefpaşalılar 100 kopya ile tüm Türkiye’de sinema salonlarında olacak. Filmin biletleri MyBilet satış kanallarında ve web sayfasından online olarak satılacak.

Film, komedi türünde çok önemli bir model teşkil ediyor. Küfür ve argodan uzak mizah anlayışı ile daha önce tiyatroda güldürdüğü insanları, sinema perdesinde de güldüreceğinden kuşku duyulmuyor. Filmin hedefi ise her aileden en az 3 kişi! Yani Eşrefpaşalılar ailelerin çocuklarıyla rahatça gidip eğlenebileceği bir film olacak.

PRODÜKSİYON
Filmin çekimlerinin tamamı  İstanbul’da gerçekleşti. Çekimler 2 Aralık’ta  başladı ve 4 hafta sürdü. Çekimde kullanılan ana mekanlar; Balat, Eyüp, Ayvansaray’dı. Özellikle Balat ve Eyüp’ün caddeleri, sokakları, kahvehanesi ve  evleri kullanıldı. Eyüp’deki ZalMahmutpaşa Külliyesi, Aksaray’ın gece kulüpleri, Bağdat Caddesi Nispet Bar, Cankurtaran’daki Metruk binalar ve meyhane kullanılan diğer mekanlardı. Film geçtiği mahalleler itibariyle çok sıcak bir atmosferde geçti. Mahallenin gerçek sakinleri varlıklarıyla filme renk kattılar.
•    Filmde 512 yardımcı oyuncu kullanıldı.
•    Film boyunca 3 kez yağmurlama sistemi kullanıldı.  Yağmurlama sahneleri boyunca 66 ton su tüketildi.
•    Filmde yer alan Zeybek ve Kabadayı kapışma sahnesi için oyuncular koreograflarla özel olarak çalıştı.
•    Son gün ise çekimler 30 saat sürdü.

FİLM ÖZETİ
İzmir Eşrefpaşa’dan gelip İstanbul’a yerleşmiş iki dosttan biri olan Tayyar (Hüseyin Soysalan), güç ve iktidar tutkusu ile büyük bir mafya lideri olurken; Davut (Turgay Tanülkü), küçük mahallesinde namusuyla kahvesini işletmektedir. İkisi de aynı kadını sevmiştir fakat Madam Eleni (Sermin Hürmeriç) Davut’u sevmesine rağmen Tayyar ile evlenmek zorunda kalmıştır. Bir de kızı Duygu (Deniz Özpınar) dünyaya gelir. Fakat Tayyar, Madam’ın gönlünün Davut’ta olduğunu bildiğinden bunu sindiremeyip kızı ile birlikte Madam’ı ortada bırakır. Tayyar bir şekilde intikam alacaktır ve bunu Davut’un evlatlığı Nusret’i (Burak Tarık) kendi yoluna çekerek yapacaktır. Mahalle kabadayısı Nusret ise bir tarafta sevdiği kız, sevdiği insanlar; diğer tarafta ise para ve saltanat arasında kalır. Bu iki dünya arasında bocalarken mahallenin metruk camisine bir Hoca (Sinan Taymin Albayrak) tayin olur ve olayların seyri değişmeye başlar…

Eşrefpaşalılar

“Sezonun Sürpriz Filmi 5 Mart’ta Sinemalarda”
“Sıra dışı bir komedi, sıra dışı bir macera”

Künye

Yönetmen: Hüdaverdi Yavuz
Yapımcı: M.Yusuf Kulaksız
Yapım: ANSE
Senaryo: Burak Tarık
Müzik: Yücel Arzen
Görüntü Yönetmeni: Rico
Oyuncular: Sinan Taymin Albayrak, Turgay Tanülkü, Burak Tarık, Hüseyin Soysalan, Sermin Hürmeriç, Deniz Özpınar, Savaş Bayındır, Ali Yaylı, Serkan Öztürk, Ömer Pekin, Sibel Öztük, Fırat Paşayiğit, Vural Arısoy
Türü: Komedi – Dram
Gösterim Tarihi: 5 Mart 2010
Yapım: 2010 – Türkiye
Süre: 1 Saat 40 Dakika
Filmin web sitesi: www.esrefpasalilar.com.tr
Dağıtım: Medyavizyon

Bir yanıt yazın