Deli ve Dahi – The Professor and the Madman

Sinemanın efsanevi isimlerinden Mel Gibson ve Sean Penn, ilk defa aynı filmde!

BRAVEHEART (CESUR YÜREK) ile Oscar kazanan Mel Gibson, 20 yıldır üzerinde çalıştığı tutku projesi DELİ VE DAHİ için MYSTIC RIVER (GİZEMLİ NEHİR) ve MILK filmleriyle Oscar ödüllü Sean Penn ile bir araya geldi. İki yetenekli oyuncunun hayat verdiği bu gerçek hikayede, deha ve deliliğin sınırlarında gezen iki adamın tarihe nasıl yön verdiğine tanık oluyoruz.

Konu: Binlerce kelimelik bir sözlük ilk nasıl hazırlandı, hiç düşündünüz mü? Sene 1857, Oxford. Dünya tarihinde ilk defa İngilizce kelimeleri bir araya getirip sözlük oluşturmaya çalışan James Murray (Mel Gibson) hayatını bu zor göreve adamıştır.

Bu sorumluluğun yükünü tek başına taşımaya çalışan Murray, bir gün hiç beklemediği bir mektup alır. Mektubu yazan Dr. Minor (Sean Penn) sözlüğe tam 10 bin kelime hazırlamıştır. Ancak Dr. Minor mektubu, tehlikeli hastaların yattığı meşhur bir akıl hastanesinden yollamıştır. Bu iki adamın yollarının kesişmesiyle günümüze Oxford İngilizce Sözlüğü’nün yanı sıra dönemin en sıra dışı başarı hikayelerinden biri de geliyor.

Orijinal Adı: The Professor and the Madman
Yapım: İrlanda
Yapım Yılı: 2019
Dil: İngilizce
Renk: Renkli
Tür: Biyografi, Dram, Gizem
Süre: 122 Dakika
Yönetmen: Farhad Safinia
Senaryo: John Boorman, Todd Komarnicki, Farhad Safinia
Oyuncular: Mel Gibson, Sean Penn, Natalie Dormer
Görüntü Yönetmeni: Kasper Tuxen
Kurgu: John Gilbert, Dino Jonsäter
Türkiye Hakları: FİLMARTI Film
Dağıtım: CGV MARS Dağıtım

LORO

Sinopsis: Son olarak Amerikalı papayı anlattığı The Young Pope dizisiyle tartışma yaratan yönetmen Paolo Sorrentino, bu kez skandallarıyla anılan İtalya eski başbakanı Silvio Berlusconi’nin hayatına göz atıyor. Sorrentino, Loro’da ünlü siyasetçinin hem özel hayatına dokunuyor hem de İtalyan siyasetini hicvediyor. Siyasi kariyerinin yanı sıra ülkesinin en zengin kişilerinden biri olan Berlusconi’nin portresini çizerken çok konuşulan skandalların perde arkasına da bakıyor.

Oyuncular: Toni Servillo, Elena Sofia Ricci, Riccardo Scamarcio, Kasia Smutniak, Fabrizio Bentivoglio
Yönetmen: Paolo Sorrentino
Senaryo: Paolo Sorrentino,Umberto Contarello
Yapımcı: Carlotta Calori, Francesca Cima, Nicola Giuliano, Viola Prestieri
Görüntü Yönetmeni:Luca Bigazzi

“LORO” yazısını okumaya devam et

Sevimli Ejderha Kokonat: Ormanda Şenlik – Coconut The Little Dragon: Into The Jungle

Özet: Sevimli Ejderha Kokonat: Ormanda Şenlik, eğlence dolu bir tatile çıkan ejderha Kokonat ve arkadaşlarının yaşadığı maceraları konu ediyor. Küçük ateş ejderhası Kokonat, en yakın arkadaşları vejetaryen ejderha Oscar ve kirpi Matilda ile birlikte eğlence dolu bir tatile çıkmaya karar verir. Ekip, başlarına geleceklerden habersiz bir şekilde gizemli bir yaz kampına gitmek için vapurla yolculuğa çıkar. Kamp alanına vardıklarında onları bekleyen şey ise düşlediklerinden bambaşkadır. Kaybolmuş bir ejderha, korkutucu su ejderhaları ve etobur bitkilerle dolu olan kamp alanını gören Kokonat ve arkadaşları en kötü tatilleri ile karşı karşıya olduklarını fark eder. Kamp alanında kendilerine yeni dostlar da edinen Kokonat ve arkadaşları, etobur bitkileri yenmek için birlikte hareket etmeye karar verir. Güçlerini birleştiren Kokonat ve arkadaşları tatillerini yeniden güzel bir hale getirmeyi başarabilecekler midir?

“Sevimli Ejderha Kokonat: Ormanda Şenlik – Coconut The Little Dragon: Into The Jungle” yazısını okumaya devam et