Deli ve Dahi – The Professor and the Madman

Sinemanın efsanevi isimlerinden Mel Gibson ve Sean Penn, ilk defa aynı filmde!

BRAVEHEART (CESUR YÜREK) ile Oscar kazanan Mel Gibson, 20 yıldır üzerinde çalıştığı tutku projesi DELİ VE DAHİ için MYSTIC RIVER (GİZEMLİ NEHİR) ve MILK filmleriyle Oscar ödüllü Sean Penn ile bir araya geldi. İki yetenekli oyuncunun hayat verdiği bu gerçek hikayede, deha ve deliliğin sınırlarında gezen iki adamın tarihe nasıl yön verdiğine tanık oluyoruz.

Konu: Binlerce kelimelik bir sözlük ilk nasıl hazırlandı, hiç düşündünüz mü? Sene 1857, Oxford. Dünya tarihinde ilk defa İngilizce kelimeleri bir araya getirip sözlük oluşturmaya çalışan James Murray (Mel Gibson) hayatını bu zor göreve adamıştır.

Bu sorumluluğun yükünü tek başına taşımaya çalışan Murray, bir gün hiç beklemediği bir mektup alır. Mektubu yazan Dr. Minor (Sean Penn) sözlüğe tam 10 bin kelime hazırlamıştır. Ancak Dr. Minor mektubu, tehlikeli hastaların yattığı meşhur bir akıl hastanesinden yollamıştır. Bu iki adamın yollarının kesişmesiyle günümüze Oxford İngilizce Sözlüğü’nün yanı sıra dönemin en sıra dışı başarı hikayelerinden biri de geliyor.

Orijinal Adı: The Professor and the Madman
Yapım: İrlanda
Yapım Yılı: 2019
Dil: İngilizce
Renk: Renkli
Tür: Biyografi, Dram, Gizem
Süre: 122 Dakika
Yönetmen: Farhad Safinia
Senaryo: John Boorman, Todd Komarnicki, Farhad Safinia
Oyuncular: Mel Gibson, Sean Penn, Natalie Dormer
Görüntü Yönetmeni: Kasper Tuxen
Kurgu: John Gilbert, Dino Jonsäter
Türkiye Hakları: FİLMARTI Film
Dağıtım: CGV MARS Dağıtım