Çirkin Kral Efsanesi

ÇİRKİN KRAL EFSANESİ
26 EKİM’DE SİNEMALARDA

ÇİRKİN KRAL EFSANESİ sanatçının dostları, ailesi ve yakın çevresindeki insanların samimi anlatımlarıyla Yılmaz Güney’in mücadelelerle dolu hayatına içeriden bir bakış açısı sunuyor. Yol, Umut, Duvar gibi unutulmaz filmlerinin arka planlarını nadir arşiv görüntüleriyle izleyiciyle buluşturacak olan ÇİRKİN KRAL EFSANESİ 26 EKİM’de vizyona çıkıyor.

Türkiye ve dünya sinemasının efsanelerinden Yılmaz Güney’e saygı duruşu niteliğindeki Çirkin Kral’ın Efsanesi, ailesi, çalışma arkadaşları ve dostlarıyla yapılan röportajlarla sanatçının dünya görüşü, sanat anlayışı ve zorluklarla dolu hayatına eğiliyor. Güney’in 1982 Cannes Film Festivali’nde Yol filmi ile kazandığı Altın Palmiye’den sonra Avrupa sinemasında bir efsaneye dönüşmesini tanıklıklarla sunan film, dünya prömiyerini Yılmaz Güney’in 33. ölüm yıl dönümünde Toronto Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Hüseyin Tabak’ın yedi yılda tamamladığı Çirkin Kral’ın Efsanesi, Costa Gavras ve Michael Haneke gibi saygın yönetmenlerle söyleşiler de içeriyor. “Çirkin Kral Efsanesi” yazısını okumaya devam et

Kapital – Capital – Le Capital

KAPİTAL / CAPITAL

Kapital, para dünyasının en gözden çıkarılabilir hizmetkârlarından biriyken onun tartışmasız efendisi haline gelen Marc Tourneuil´ün önlenemez yükselişini konu alıyor. Avrupa´nın en büyük bankası Phenix Bank´ın yeni yönetim kurulu başkanı olunca, Tourneuil kurul üyelerine bir açıklama yapar: “Yeni Robin Hood benim! Yoksullardan çalıp zenginlere vermeye devam edeceğiz!” Gavras´ın deyişiyle, “Sermayenin kölesiyiz. Peki bizi kim özgür kılacak?”

Yönetmen:  Costa-Gavras
Oyuncular: Gad Elmaleh, Gabriel Byrne, Liya Kebede
Senaryo: Karim Boukercha, Costa-Gavras, Jean-Claude Grumberg “Kapital – Capital – Le Capital” yazısını okumaya devam et

Cennet Batıda – Eden is West

” EDEN IS WEST/CENNET BATIDA (EDEN À L’OUEST) ”

“Missing” ile Altın Palmiye ve Oscar, “Music Box” ile Altın Ayı kazanan Yunan yönetmen Costa Gavras’ın  Berlin Film Festivali kapanışa seçilen filmi EDEN IS WEST gösterildiği festivallerde de ilgiyle karşılandı. Avrupa’da yasal olmayan yollarla kalan göçmenleri irdeleyen film Ege’den Paris’e uzanan bir macera, mizah ve dramın birleştiği bir yolculuk.

Konu:
Elias’ın yolculuğu Ege’nin serin sularında başlar: Kıyıdaki parlak ışıklara yaklaşan eski püskü gemideki kaçakların hedefi Batı’ya gitmektir. Hem gerçek hem de efsanevi bir yer olan Batı’ya. Sahil Güvenlik botlarıyla karşılaştıklarında Elias ve arkadaşı gemiden atlayıp kıyıya yüzerler. Kendilerini “cennet” adında lüks bir tatil köyünün çıplaklar kampında bulan Elias,Cennet’ten çıkmak zorundadır ve Avrupa boyunca, polisler, kamyonlar ve yabancılar arasından geçerek Paris’e kadar gider. CENNET BATIDA macera, mizah ve dramın birleştiği, günümüze dair bir kahramanlık efsanesi.   “Cennet Batıda – Eden is West” yazısını okumaya devam et