Çirkin Kral Efsanesi

ÇİRKİN KRAL EFSANESİ
26 EKİM’DE SİNEMALARDA

ÇİRKİN KRAL EFSANESİ sanatçının dostları, ailesi ve yakın çevresindeki insanların samimi anlatımlarıyla Yılmaz Güney’in mücadelelerle dolu hayatına içeriden bir bakış açısı sunuyor. Yol, Umut, Duvar gibi unutulmaz filmlerinin arka planlarını nadir arşiv görüntüleriyle izleyiciyle buluşturacak olan ÇİRKİN KRAL EFSANESİ 26 EKİM’de vizyona çıkıyor.

Türkiye ve dünya sinemasının efsanelerinden Yılmaz Güney’e saygı duruşu niteliğindeki Çirkin Kral’ın Efsanesi, ailesi, çalışma arkadaşları ve dostlarıyla yapılan röportajlarla sanatçının dünya görüşü, sanat anlayışı ve zorluklarla dolu hayatına eğiliyor. Güney’in 1982 Cannes Film Festivali’nde Yol filmi ile kazandığı Altın Palmiye’den sonra Avrupa sinemasında bir efsaneye dönüşmesini tanıklıklarla sunan film, dünya prömiyerini Yılmaz Güney’in 33. ölüm yıl dönümünde Toronto Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Hüseyin Tabak’ın yedi yılda tamamladığı Çirkin Kral’ın Efsanesi, Costa Gavras ve Michael Haneke gibi saygın yönetmenlerle söyleşiler de içeriyor.

Yönetmen: Hüseyin Tabak
Senarist: Hüseyin Tabak
Yer Alanlar: Yılmaz Güney, Hüseyin Tabak, Michael Haneke, Costa Gavras, Gilles Jacob, Elif Güney Pütün, Fatoş Güney, Tarık Akan, Tuncel Kurtiz, Donat Keusch, Leyla Demirezen, Güllü Pütün, Jack Lang, Nebahat Çehre, Halil Ergün.
Görüntü Yönetmeni: Lukas Gnaiger
Kurgu: Christoph Loidl, Andrew Bird.
Yapım: Mitos Film
Ülke: Almanya-Avusturya
Yıl: 2017
Süre: 122 Dakika
Dil: Türkçe, İngilizce, Almanca