Eve Dönüş: Sarıkamış 1915

ALPHAN EŞELİ’NİN BEKLENEN FİLMİ
EVE DÖNÜŞ ‘SARIKAMIŞ 1915’
8 MART 2013, CUMA GÜNÜ VİZYONDA

Başrollerini Uğur Polat, Nergis Öztürk ve Serdar Orçin’in paylaştığı, yönetmenliğini Alphan Eşeli’nin yaptığı beklenen film Eve Dönüş ‘Sarıkamış 1915’, 8 Mart 2013, Cuma günü vizyona giriyor.

I. Dünya Savaşı sonrası Osmanlı İmparatorluğu’nun mağlubiyeti ile artık hiç kimseye ait olmayan Doğu Anadolu Bölgesi’nde, belirsizliğin ve karmaşanın hakim olduğu ıssız topraklarda hayatta kalma ve eve dönüş hikayesini anlatan film savaşın insanlar üzerinde bıraktığı etkiyi, gerilimi ve hayatta kalma mücadelesini anlatıyor.

BÖCEK YAPIM, MARS ENTERTAINMENT GROUP ve BUBİ FİLM ortak yapımcılığında hayata geçen filmin hazırlıkları 2011 senesinin Kasım ayında başladı.Şubat 2012’de başlayan çekimler 5 hafta sürdü ve yaklaşık 120 kişilik bir ekiple çalışıldı.Son 50 yılın en soğuk kışında çekilen film Sivas’ta – 27 dereceyi gören soğuk ve zor kış koşullarında gerçekleştirildi.

Eve Dönüş “Sarıkamış 1915”
Synopsis:

I. Dünya savaşı sırasında Ruslara karşı yapılan,109.274 askerin şehit düştüğü “Sarıkamış Harekatı” Osmanlı İmparatorluğu’nun mağlubiyeti ile sonuçlandı. Doğu Anadolu Bölgesi Ocak 1915 tarihiyle artık hiç kimseye ait olmayan, belirsizliğin ve karmaşanın hüküm sürdüğü bir yere dönüştü. Ne Rusların, ne de Osmanlı’nın tam olarak sahip olamadığı, yönetim ve otoriteden yoksun bu bölgede kaderlerine terk edilen insanlar, kendilerini daha önce karşılaşmadıkları bir hayatta kalma mücadelesi içinde bulurlar.

Bakü’de görevli Hariciye Nazırlığı Kalem Müdürü’nün eşi Gül Hanım ve kızı Nihan, onlara Erzurum yolunda eşlik eden Hariciye Nazırlığı mensubu Saci Efendi, zorlu ve  sert kış koşullarının hakim olduğu bu kimsesiz topraklarda yol alırken savaşın ortasında kalmış,
harabeye dönmüş ve terk edilmiş bir köye ulaşırlar. Issızlığın ortasında ki bu köyde geçirdikleri ilk akşamlarında yalnız olmadıklarını öğrenirler.  Birbirlerinden farklı, toplumunun değişik sınıf ve kültüründen gelen 8 insan, vahşi doğanın ve koşulların ortasında kalmış bu ıssız köyde dayanılmaz bir açlıkla baş ederken hayatta kalmanın peşinde ve eve dönüş mücadelesi ile karşı karşıyadır artık…

Oyuncular:

UĞUR POLAT
NERGİS ÖZTÜRK
SERDAR ORÇİN
MUHARREM BAYRAK
ŞEVKET SÜHA TEZEL
SILA ÇETİNDAĞ
MYRASLAVA KOSTYEVA AKAY
ŞEBNEM HASSANISOUGHI

Ekip:

Yönetmen ALPHAN EŞELİ
Yapımcı OĞUZ PERİ
Senaryo SERDAR TANTEKİN / ALPHAN EŞELİ
Görüntü Yönetmeni    HAYK KİRAKOSYAN R.G.C.
Genel Koordinatör   PELİN EKİNCİ KAYA
Uygulayıcı Yapımcı EMRAH GAMSIZOĞLU (Gaya Film)
Müzik    MIHALY VIG
Kurgu ÖMER ÖZYILMAZEL
Yardımcı Yönetmen SİMİN SİNKİL
Sanat Yönetmeni  TURAL POLAT
Kostüm Tasarım GÜLÜMSER GÜRTUNCA
Makyaj AHSEN GÜLKAYA / DİLEK ZENGİN
Yapım Sorumlusu ONUR ÇAKIR
Ses Tasarım  BURAK TOPALAKÇI
Ses  OKAN SELÇUK

Bir yanıt yazın