Fury

FURY
Nisan 1945. İttifak Devletleri Avrupa cephesinde son bir gayret gösterirken, Wardaddy adında bir çavuş (Brad Pitt), düşman hattı arkasında bir Sherman tanka ve beş kişilik ekibine komuta etmektedir. Sayıca ve silahça az olan, bir de çaylak askeri olan müfrezenin komutanı Wardaddy ve adamları, Nazi Almanya’sının kalbinde bütün olasılıklara kahramanca meydan okumaktadır. Başrollerde Brad Pitt, Shia LeBeouf, Logan Lerman, Michael Peña, Jon Bernthal, Jason Isaacs ve Scott Eastwood yer alıyor. Senarist ve yönetmen David Ayer.
“Fury, dedelerinizin izlediği klasik savaş filmlerinden değil.” diyor, dağıtım hakkını Columbia Pictures almadan önce filmi QED’ye hazırlayan Bill Block. “Gerçi silahlı birimin yaşadığı fiziksel korkuyu gördüğümüzü sanmıyorum. Sayıca ve silahça az olan birim sadece gerçekten mücadele ederek kazandı.”
Yapımcı John Lesher şöyle diyor: “Kimse insanların en savunmasız anlarını David gibi yazamaz. Bütün filmlerinde ortak temalar görüyorum. Kardeşçe bir sevgi, dostluk, baba-oğul ilişkisi vardır. Bunlardan bazıları bu senaryoda oldukça ağırlıkta.”
Fury, savaşın son yıllarında, 1945’te Almanya’da geçiyor. Ayer: “Savaş neredeyse bitmiş. Nazi imparatorluğu can çekişmekte. Geleneksel bir savaş filmindekinden farklı bir dünya. Onlarda Avrupa kıtasının işgali, D-Day, Bulge Savaşı gibi Amerikan ordusunun içinde olduğu, zafer dolu seferler kutlanır. Nazi imparatorluğunun son günlerinde Amerikan ordusunun kalan son askerleriyle savaşı ise unutulmuş bir dönemdir. Adamlar bitkindi. İkinci Dünya Savaşı’nda ya kazanana ya ölene ya da ciddi şekilde yaralanıp eve yollanana kadar savaşılırdı. Fanatik rejim çöküyordu. Herkesin düşman olabileceği, kafa karıştıran bir ortamdı. Savaşan askerler üzerinde inanılmaz bir yüktü bu.”
Ayer, Brad Pitt’in canlandırdığı Don “Wardaddy” Collier karakterini bu ortamın içinde yarattı. Genç ve savaşa son derece hazırlıksız Norman Ellison, Wardaddy’nin müfrezesine gelir. Lerman bunu şöyle anlatıyor: “Daktilo eğitimi almış ama şoför yardımcısı olmak üzere ön cepheye yollanmış. Afallamış durumda. Bir yanlışlık olduğundan emin. Norman ölen bir adamın, Red’in yerini doldurmak üzere orada. Red, ekibin diğer dört üyesiyle birlikte hizmet vermiş. Norman genç ve masum bir çocuk. Herkesin bir oğul veya kardeş olarak isteyeceği biri. Ama savaş, öyle bir çocuğa uygun bir yer değildir. Hayatta kalmak için değişmek zorunda. Wardaddy de bunu nasıl yapacağını gösterecek.”
300 düşman askeriyle karşılaştıkları bu 24 uğursuz saatte, beş adamın eğitimi sınanacaktı: Komutan Wardaddy, topçu Boyd Swan, yükleyici Grady Travis, şoför Trini Garcia ve yardımcı şoför Norman.
Ayer bu karmaşık hikâyeyi yanıltıcı bir basitlikle anlatıyor: “Filmin tamamı 24 saatte geçiyor. Bir sabah şafak vaktinden ertesi günkü şafak vaktine kadar” diyor yapımcı Ethan Smith. Filmin askeri teknik danışmanlarından Kevin Vance, gerçekçiliğe olan bağlılığın, daha önceki İkinci Dünya Savaşı filmlerinin aksine öfkeli ve ilkel bir film ortaya çıkardığını söylüyor: “Birçok İkinci Dünya Savaşı filminde ‘iyi savaş’ ilişkilendirmesi vardır. Ama bu savaşta 60 milyon kişi öldü. Bu, tam olarak keşfedilmemiş bir alan. David de bu filmde bunu istemişti.”

Yapımcıların bu işi düzgün yapabilmelerinin bir yolu da savaşta hizmet vermiş gazilerden yardım almaktı. Block, QED ve Pitt, ana kadro için savaş gazileriyle bir toplantı düzenledi. İçlerinde en kanlı çarpışmalarda bile nasıl tank kullanılacağını anlatabilecek kişiler vardı. Özellikle dört kişi, oyuncularla konuşarak anı ve deneyimlerini aktardı.
Düşman ateş ederken bir tankın içinde olmak nasıl bir şeydir? Sizi koruyan kalın metale rağmen yine de tahmin edebileceğiniz kadar sinir bozucu. Evans şöyle diyor: “Makineli tüfekleri ateşlediklerinde, mermiler etrafınızda uçuşurken, zırhlı arabanızda veya tankınızda bunları dinlemek sizi titretir. Saklanacak bir yer yoktur.”

Yönetmen: David Ayer
Yapımcılar: David Ayer, Bill Block, John Lesher, Ethan Smith
Türü: Dram, Aksiyon
Oyuncular: Brad Pitt, Shia LaBeouf, Logan Lerman, Michael Pena, John Bernthal
Yapım Yılı: 2014
Süre: 134 dk.
İthalat / Dağıtım: Pinema

Bir yanıt yazın