Gece Vurgunu – Nightcrawler

Günümüz Los Angeles’ının tekinsiz gecelerinde geçen polisiye/gerilim filmi GECE VURGUNU (Nightcrawler) başrolünde, şehrin yüksek tempolu suç haberciliğine adım atmak isteyen azimli ve kararlı Lou Bloom karakterini canlandıran Jake Gyllenhaal’a yer veriyor.
Kazaları, yangınları, cinayetleri ve para getirebilecek hemen her türlü kaos ortamını bularak çekimler yapan bir kamera ekibiyle tanışan Lou, gece muhabirliğinin tehlikeli, belirsiz ve ölümcül yanıyla da karşılaşırken her polis sireninin, her kurbanın, dökülen her kanın paraya dönüştüğünü fark ediyor ve büyük çıkışını yakalamak için yakaladığı hikayeyi ahlaksız, risk dolu ve zekice bir planla yönlendiriyor.
Kendi hikayesinin doğru ve yanlışlarının arasındaki çizginin giderek belirsizleştiğini fark etmeden, gözünü kariyer hırsı bürüyen Lou’ya bu filmde Nina karakterin canlandıran Rene Russo eşlik ediyor.

Şehrin tam da uykuya daldığı sırada hızlı arabaları ve pahalı kameralarıyla polis telsizlerini dinlemeye koyulan gece muhabirleri, şoke edici hikayelere doymayan Los Angeles’ın açlığını gidermek için elinden geleni yapar, kazaların, yangınların, cinayetlerin ve yerel televizyon kanallarında paraya dönüşebilecek her türlü olayın kayıt altına alınmasını ister.
Yönetmen ve senarist Dan Gilroy için, Los Angeles’ın geceleri hayat bulan ve haber peşinde koşan insanlarının oluşturduğu bu alt kültür, Lou Bloom karakterini yaratmak için kusursuz bir gerekçe teşkil ediyordu.
Bu alt kültürün yansımasını fırsat bilen Gilroy belli başlı birkaç konsept karakterle yola çıkar. “Lou değişmeyen, bunun yerine etrafındaki dünyanın tamamını değiştirmek için umutsuzca çabalamaya razı gelen biri.” diyen Gilroy, “Bunu, halka ayna tutan bir karakter yaratman için fırsat olarak gördüm.” diye ekliyor.
Lou’nun televizyon haberciliği dünyasındaki yükselişi, klasik bir Amerikan başarı öyküsü gibi görünüyor. Ama karanlık bir yanı da yok değil.
Bu yükselişi asiste eden isimse Rene Russo’nun karakteri Nina oluyor. Gilroy, Russo’nun karakteriyle Lou’nun arasında anahtar nitelikte bir çizgi çekiyor. “Nina’nın kendince belirlediği habercilik kuralları, etik sağduyudan fazlasıyla nasibini almış gibi görünse de aslında söz konusu kuralları yıllardır esneten yine kendisi.” diyor Gilroy.
Gyllenhaal, sokaklarda ona sağ koluymuş gibi eşlik edecek Rick karakterini doğru şekilde yansıtacak kişiyi bulmak konusunda oldukça kararlıydı. “Rick rolü için belki 60-70 oyuncuyla seçme yaptık ve Jake hepsiyle tek tek ilgilendi” diyen Gilroy, Pakistan asıllı Britanyalı aktör Riz Ahmed’in kaydını izlediklerinde, bir iş bulmak için çaresizce arayışını sürdüren evsiz rolü için doğru kişiyi bulduklarından emin olmuştu.

YAZAN VE YÖNETEN: DAN GILROY
YAPIMCILAR:
Jennifer Fox
Tony Gilroy
Jake Gyllenhaal
David Lancaster
Michel Litvak

Bir yanıt yazın