Geçiş – Crossing

Geçiş – Crossing

DÜNYA PRÖMİYERİNİ BELİN FİLM FESTİVALİ’NİN PANORAMA BÖLÜMÜNDE GERÇEKLEŞTİRENLEVAN AKIN’IN SON FİLMİ GEÇİŞ, YEĞENİNİ BULMAK İÇİN GÜRCİSTAN’DAN TÜRKİYE’YE GELEN EMEKLİ ÖĞRETMEN LİA’NIN HİKAYESİNİ ANLATIYOR.

Levan Akın’ın büyük beğeni toplayan Ve Sonra Dans Ettik’in ardından yönettiği ve büyük bölümü İstanbul’da geçen bu yeni filmi, kan bağı olan aileler ve seçilmiş aileler hakkında dokunaklı bir dram. Akın’ın “dayanışmaya övgüm ve İstanbul’a aşk mektubum” olarak tanımladığı Geçiş, uzun süredir kayıp olan yeğeni Tekla’yı bulmak için kendine bir söz veren emekli öğretmen Lia’yı takip ediyor. Birbirlerine ne kadar zıt olsalar da genç komşusuyla güçlerini birleştirip harekete geçen Lia’nın yolu sonsuz bağlantılar ve olasılıklarla dolu görünen güzel ve devasa İstanbul’a çıkar. Lia İstanbul’da trans hakları için mücadele eden avukat Evrim’le tanışır ve kendini hiç alışık olmadığı yakınlıklar ve topluluklar arasında bulur. Geçiş, Şubat ayında Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünün açılışını yaptı.

Özet: Emekli bir öğretmen olan Lia, uzun süredir kayıp olan yeğeni Tekla’yı bulmaya söz vermiştir. Komşuları Achi’nin, Tekla’nın Türkiye’de yaşıyor olabileceğini söylemesi üzerine yola çıkarlar. Olasılıklar ve fırsatlar şehri İstanbul’da asla bulunmak istemeyen birini bulmak sandıklarından çok daha zordur. Arayışları sırasında yolları trans hakları savunucusu bir avukat olan Evrim’le kesişir ve şehrin arka sokaklarında Tekla’ya çok daha yakın hissetmeye başlarlar.

Yönetmen: Levan Akın
Oyuncular: Mzia Arabuli, Lucas Kankava, Deniz Dumanlı
Senaryo: Levan Akın
Görüntü Yönetmeni: Lisabi Fridell
Kurgu: Emma Lagrelius, Levan Akın
Ülke: İsveç, Danimarka, Fransa, Türkiye, Gürcistan
Yapım: Mathilde Dedye
Yapım Yılı: 2024
Yapım Şirketi: French Quarter Film,Adomeit Film,Easy Riders Films, Bir Film
Dil: Gürcüce, Türkçe, İngilizce; Türkçe altyazılı
Tür: Drama
Süre: 105′
Vizyon Tarihi: 31 Mayıs 2024
Dünya Hakları: Totem Films
Türkiye Hakları: Bir Film
Dağıtım: Başka Sinema
İthalat: Bir Film