Gelincik

AHMET MÜMTAZ TAYLAN ve KAAN YILDIRIM’IN
BAŞROLLERİNİ PAYLAŞTIĞI
ORÇUN BENLİ’NİN YENİ FİLMİ
“GELİNCİK”

90’lı yılların siyasi atmosferinde ve faili meçhullerin gölgesinde, elini kirletmekten çekinmeyen bir polisin hikayesini anlatan Orçun Benli’nin yeni filmi “Gelincik”in ilk teaser’ı yayınlandı! Senaryosunu Orçun Benli ve Şükrü Üçpınar’ın yazdığı, Ahmet Mümtaz Taylan ve Kaan Yıldırım’ın başrollerini paylaştığı filmin teaser’ındaki iddialı görüntüler, polisiye ve gerilim filmi sevenler için müjdeli haber niteliğinde.

90’lı yılların yargısız infazlar ve işkencelerle dolu karanlık, politik atmosferi üzerine kurulan “Gelincik” filmi seyirciyi, gerilim dolu dakikalarla karşılıyor. Film, görevinden ayrılmış genç komiser olan Ayhan’ın inziva çekildiği orman evinin yakınlarında, kendini Karadayı olarak tanıtan tuhaf bir adamla karşılaşmasıyla başlıyor. Filmde Ayhan karakterine Kaan Yıldırım, Karadayı karakterine ise Ahmet Mümtaz Taylan hayat veriyor. Filmin başrollerinde yer alan Taylan ve Yıldırım’a; Hande Doğandemir, Bülent Emrah Parlak, İnan Ulaş Torun, Nilperi Şahinkaya, Eray Özbal, Mehmet Ali Kaptanlar ve Yıldırım Bayazıt gibi ünlü isimler eşlik ediyor.

Görüntü yönetmenliği Tufan Kılınç’ın üstlendiği, müziklerini, geniş bir dinleyici kitlesine sahip olan Redd grubundan Doğan Duru’nun yaptığı “Gelincik” filminin kurgusu Fırat Terzioğlu’na ait. Yusuf Ziya Benli, Orçun Benli ve Şükrü Üçpınar’ın yapımcılığını üstlendiği projede, Bulut Reyhanoğlu ve Kaan Yıldırım ise ‘executive producer’ olarak yer alıyor.

YENİ BİR YAPIMCILIK MODELİ

Türkiye’de bağımsız film yapımcılığı daha çok bakanlık desteği ve yurt dışı fonları aracılığıyla uzun süreli ve zorlu çalışmalar sonucunda yapılıyor, filmlerin seyirciyle buluşması bazen birkaç yılı alabiliyordu. “Gelincik” filmi ekibi, daha çok Amerikan Bağımsız Sineması’nda görülen, oyuncuların ve ekibin de içinde olduğu alternatif bir yapımcılık modeli geliştirdi. Orçun Benli ve Şükrü Üçpınar’ın birikimleriyle yola çıktıkları yapım yolculuğuna, “Zenne”, “Çekmeceler” ve “Anons” filmleriyle tanınan yapımcı Bulut Reyhanoğlu ile ünlü oyuncu Kaan Yıldırım’ın da katılmasıyla filmin yapım süreci hızlandı ve post prodüksiyon süreci başladı. Ayrıca post prodüksiyon süreci için Fongogo internet sayfası üzerinden başlatılan destek kampanyasına katılan kişiler, filme katkıda bulunabiliyor. Ekip, yeni yapımcılık modeli ile senaryolarını hayata geçirmek isteyen genç yönetmen adaylarına örnek olmayı amaçlıyor.

Uzak Yakın Film yapımı olan “Gelincik”, yurt içi ve yurt dışı festivallerinde gösterime girdikten sonra Türkiye ile Avrupa ülkelerinde eş zamanlı olarak vizyona girmeyi hedefliyor.
Görevinden ayrılmış bir polis memuru olan Ayhan, her şeyden uzaktaki orman evinde yeni hayatına uyum sağlamaya çalışırken, bir yandan da kızı gelmeden önce evi toparlamak istiyordur. Daha evdeki ilk gününde şanssızlık peşini bırakmaz. Ormanda avlanırken yanlışlıkla bir gelincik vurur. O sırada karşısına çıkan ve kendini Karadayı olarak tanıtan bir adam gelincikler konusunda Ayhan’ı uyarır. İlk izlenim olarak Karadayı tuhaf tavırlarına rağmen oldukça iyi bir insana benziyordur.
Ayhan evde geçmişinden gelen anılarla yüzleşirken bir yandan da kendisine musallat olan ve ardiyesine öldürdüğü fareleri bırakan gelincik ile mücadeleye koyulur. Bunları yapan Karadayı’nın bahsettiği gibi intikam peşinde koşan bir gelincik midir? Tacizkâr bir şekilde etrafında dolaşan Karadayı’nın kendisi midir? Yoksa peşindeki yıllarca elini kirletmeden çekinmeden mücadele ettiği örgüt müdür? Ayhan bu soruların cevabını ararken karşısına çıkan toplu mezar onu cevaplanması zor yeni sorulara götürür. Olaylar zaman içinde mantık sınırlarını aşmaya başlar ve onu gerçek ile gerçek olmayanı ayıramayacak bir noktaya taşır. Etrafındaki her şey onunla ilgilidir ve bulduğu cevaplar onu hiç hatırlamak istemeyeceği, zihninin çok derinlerine gömdüğü gerçeklerle yüzleştirecektir.

“GELİNCİK”

OYUNCULAR

Ahmet Mümtaz Taylan
Kaan Yıldırım
Hande Doğandemir
Bülent Emrah Parlak
Nilperi Şahinkaya
Eray Özbal
Mehmet Ali Kaptanlar
Yıldırım Bayazıt
Bulut Akkale
Cansu Karakartal
Bade Naz Doğan

Yapım: Uzak Yakın Film
Yönetmen: Orçun Benli
Senaryo: Orçun Benli, Şükrü Üçpınar
Görüntü Yönetmeni: Tufan Kılınç
Müzik: Doğan Duru
Kurgu: Fırat Terzioğlu
Yapımcı: Yusuf Ziya Benli, Orçun Benli, Şükrü Üçpınar
Executive Producer: Bulut Reyhanoğlu, Kaan Yıldırım