Genç Çıraklar – The Internship

Ge(n)ç Çıraklar

Billy (Vince Vaughn) ve Nick (Owen Wilson) dijital dünyaya yeni adım atan iki eski kafalı satışçıdır. Senelerdir emek verdikleri şirketin artık teknoloji karşısında ayakta duramaması nedeniyle kapatılması, bu ikilinin işsiz kalmasına neden olmuştur.
Demode olmadıklarını Google’da yapacakları uzun süreli stajda birbirinden zeki kolej çocuklarına ispatlamaları ve işe kalıcı olarak girmeleri gerekmekteydi. Ancak bu ütopyaya katılmak işin sadece yarısıydı. Farklı ülkelerin teknoloji delisi kolej çocuklarına karşı yarışacak ve ihtiyaç duymanın en büyük buluş olduğunu kanıtlayacaklardı.
İki kafadarın bu zamana kadar yaptıkları tek şey, bir satışı tamamlamak olmuştu. Çok çalışırsan ve kurallara uyarsan Amerikan Rüyasının gerçekleşeceğine inanan Billy ve Nick artık satış günlerini geçmişte bırakmışlardı. Yâda öyle gözüküyordu… Yeni alanda başarının sırrının “araştırmak” olduğunu geç olmadan öğrendiler.
Google isminde bir arama motoru hayallerinin gerçekleşmesine yardımcı olacaktır.
Bu dünyada başarılı olabilmek için, zehir gibi oldukları satışı, stajyer olarak yeniden yaratacaklardı. Yarısı yaşlarında zeki çocuklarla etrafları çevrilen iki inatçı Billy ve Nick, ya jenerasyonlarıyla teknoloji arasında bir köprü olacak ya da stajyerlikten çalışana terfi edemeyeceklerdi. İki kafadarın genç takım arkadaşlarıyla keşfettikleri; başarı hayat dersinde gizliydi, bazen kazanmak birinci bitirmek demek değildi ve tek yapmaları gereken Google search konusunda çılgınca çalışmalarıydı.
Ge(n)ç Çıraklar – The Internship’in hikâyesi hayatın tam içinden. Hayatında bazen başarısız olan ama düşmeyen, yapamazsın deneni yapan güçlü insanların hikâyesi.
Sosyal medya, tablet bilgisayar, akıllı telefonlar gibi hiç haberdar olmadıkları bir dünyaya bir anda adım atan Billy ve Nick’in değişen dünyaya ayak uydurma çabaları.
Filmin yazarı, yapımcısı ve başrol oyuncusu olan Vince Vaugn: “Sürekli gelişen dünyaya ayak uydurmak, masada kendine yer kapmak için, sürekli çalışmak, kendini geliştirmek zorundasın. Billy ve Nick artık hayallerinin peşinde koşacak, eğlenceli ve ilginç bir dünyanın parçası olacak ve çalışmanın sadece fatura ödemek olmadığını anlayacaklar. Bu filmin en komik parçası ise anlatılan hikâyenin hayatın tam içinden olmasıydı.
Filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlenen Shawn Levy: “Bu film gerçek hayatla öyle ilintili ki, düzenin dışında kaldığını hisseden bir jenerasyonun hikâyesi. Ne yapman gerekir? Yeni bir dünya yaratmak için neler yapabilirsin? Yani anlatılan gerçek. Filmde asıl anlatılan, her jenerasyonun bir diğerinden bir şeyler öğrenebileceği. Bu sebeplerle filme sadece komik değil, ilham ve umut veren bir film diyorum.”
Vince Vaughn “Billy ve Nick doğru olanı yaparak, risk alıyorlar. Artık dinozor olarak tabir edildikleri satış yerine yepyeni bir kariyeri istemeyerek de olsa çizmek zorunda kalıyorlar. Bu zorunluluk onların inançlarından hiçbir şey kaybettirmiyor. Google karizmatik, komik ve büyülü bir yer diye düşünüyorlar. Onlar için Google’da çalışmak, Oz’u ziyaret etmek ya da çikolata fabrikasına girmek gibi bir şey!” diyor.
Owen Wilson: “Vince’den teklif geldiğinde zaten kabul edecektim. Hikâyeyi okuduğumda ise tam anlamıyla ikna oldum. İki satışcının kendilerini teknoloji ve internetle yeniden bulması! Vince ve ben hep farklı bir komedide bir araya gelmek istemiştik. Ge(n)ç Çıraklar – The Internship tam anlamıyla düşündüğüm komediydi diyebilirim. Karakter için çok fazla çalışmama da gerek kalmadı zaten, internetin nasıl çalıştığını bile geçen yıl öğrendim. Vince ise dünyada cep telefonu olması gereken son insan, yani birbirimizi tamamlıyoruz. Biz filmi çekerken kahkalarımıza engel olamadık, eminim izleyici de filmden çıktıktan sonra çene kaslarının ağrısından şikâyet edecektir” diyor.

Vizyon Tarihi: 12 Temmuz 2013
Yönetmen: Shawn Levy
Oyuncular: Vince Vaughn, Owen Wilson, Rose Byrne, Max Minghella, Will Ferrel
Yapımcı: Shawn Levy, Vince Vaughn
Senaryo: Jared Stern, Vince Vaughn
Yapım: 20th Century Fox
İthalat: Tiglon
Süre: 119 dk.

Fragmanı izlemek için: http://www.youtube.com/watch?v=n81enbOgLEc

Bir yanıt yazın