Gomorra

İtalya’da organize suç, savaş üreten bir kurumdur. Otuz yıllık süreçte 10.000’in üzerinde insanın ölümünden sorumludur. Resmi kaynaklara göre, İntifada’nın başlangıcından bu yana İsrail – Filistin çatışmasında bile daha az ölüm kaydedilmiştir. Bu “kurum”, yılda tahmini 150 milyar Euro’yu bulan iş hacmiyle, hem İtalya’nın hem de Avrupa ekonomisinin en güçlü aktörlerinden biridir. Tüm FIAT Grubu’nun global iş hacmi bile yılda 58 milyar Euro ile sınırlıdır. Son otuz yılda, sadece Camorra tarafından öldürülen insanların sayısı 4.000’i bulmaktadır. Bu rakam, tüm diğer suç örgütlerini ve terörist grupları aşmaktadır. Camorra, tüm İslami terör örgütleri, IRA, ETA ve hatta Sicilya mafyası Cosa Nostra’dan bile daha fazla insan öldürmüştür.
Camorra’yı meydana getiren çok sayıda çete, Napoli ve Caserta kentlerinin de dahil olduğu kalabalık bir alanı paylaşmaktadır. Top yekûn çetelerin kontrolü altında bulunan bu sonsuz ve görünmez krallığın sınırları her geçen gün genişlemektedir.
Camorra sadece yasadışı uyuşturucu ve silah trafiği ya da haraç almakla para kazanmaz. İnşaat, turizm, tekstil, ulaşım, akaryakıt, dağıtım, gıda, süpermarket, restoran, mağaza, sinema ve bankacılık sektörlerinde de faaliyet göstermektedirler. Yasadışı faaliyetlerden elde edilen yüklü miktardaki para, ulusal sınırları Tayvan’dan Aberdeen’e kadar uzanan yasal faaliyetlere aktarılmaktadır. Camorra, New York’taki İkiz Kuleler’in yeniden inşasında bile hisse sahibidir.
Grubun, her tür sosyal sınıftan binlerce “üye”si vardır. Doktorlar, iş adamları, kimyagerler, mühendisler, vasıfsız işçiler, inşaat işçileri, çöpçüler ve temizlikçiler, psikologlar, şarküteri sahipleri, terziler, çiftçiler… Ayrıca çocuklar da uyuşturucu satıcısı, gözcü, dağıtımcı olarak işe alınmaktadır. Bu çocuklar, göz açıp kapayıncaya kadar birer katile dönüşürler. Ulusal Mafya’ya Karşı Mücadele Departmanı’na göre, İtalya’daki mafya oluşumlarının toplamda 25.000 kişilik bir ordusu ve 200.000 doğrudan destekçisi bulunmaktadır.
Moda sektöründe, taklit ürünlerin imalatı Camorra tarafından yürütülmektedir. Ancak, maddi olarak çetelere bağımlı bir yasadışı firmalar ağı aracılığıyla, en saygın İtalyan moda tasarımcılarına da üretim hizmeti verilmektedir.
Napoli’nin kuzeyinde yer alan Scampia mahallesi, dünyanın en geniş açık hava uyuşturucu pazarı olarak kabul edilmektedir. Tek bir çete için uyuşturucu trafiğinden elde edilen günlük kazanç yaklaşık 500.000 Euro’yu bulur. En güçlü çetelerden bir kısmı arasındaki savaş da burada başlamıştır. Bu öyle bir savaştır ki, 2004 Şubat ayından itibaren sadece birkaç haftalık süreçte onlarca ölüme neden olmuştur.
Bu filmde izleyeceğiniz öyküler, gerçek hayattan alınmıştır. Tüm bunlar, Napoli’nin Scampia mahallesinde ya da Caserta’da yaşanmıştır ve yaşanmaya devam etmektedir. Bu bölgelerde, tıpkı başka yerlerde de olduğu gibi, çoğu çocuk yaştaki binlerce erkek ve kadının yaşamlarına, suç örgütleri ve onların şiddet eylemleri hükmetmektedir.

Senaryo: Roberto Saviano
Yönetmen: Matteo Garrone
Yapımcı: Domeico Procacci
Oyuncular: Toni Servillo, Gianfelice Imparato, Maria Nazionale, Salvatore Cantalupo, Gigio Morra, Salvatore Abruzzese, Marco Macor, Ciro Petrone, Carmine Paternoster.
Gösterim Tarihi: 21 Kasım 2008

Bir yanıt yazın