Gönül Avcısı – L’arnacoeur – Heartbreaker

GÖNÜL AVCISI
(HEARTBREAKER)

Alex’ (Duris), son derece etkileyici, komik, oldum olası havalı ve daha da önemlisi, kadınların hayır diyemediği bir tip ve onun çok profesyonel bir işi var: İlişkileri bozmak. Ünüyle doğru orantılı bir ücret karşılığında, bir kaç hafta içinde, her koca, sevgili ya da nişanlıyı, “eski” sıfatına kavuşturmak konusunda ondan daha başarılı kimse olamaz!  Gizlenerek, telefon dinleyerek, sahte kimliklerle, insanın içini eriten o gülümsemesiyle ve akla gelebilecek daha binbir çeşit numarayla, söz verdiği işi kesinlikle yerine getiriyor!
Juliette (Paradis) ise gencecik, çok güzel, özgür ruhlu ve bağımsız bir zengin kız. En büyük tutkuları alışveriş yapmak ve güzel şaraplar tatmak. Bir de, “Dirty Dancing” filmini kare kare ezbere biliyor. On gün sonra, hayatının aşkıyla (Andrew Lincoln) evlenecek ama babası bu işe pek sıcak bakmıyor.
Alex, görünürde kusursuz denebilecek bu çifti ayırmak üzere işe alındığında, kendisini zamana karşı kazanması gereken hareketli bir yarışın içinde bulur. Bu yarışta, Paris’in güneşli sokaklarından, Fas’ın moda dünyasına sürüklenecektir. Alex, neredeyse imkânsız olan bu çok eğlenceli baştan çıkarma operasyonunda, kendi peşine düşen acımasız alacaklıların, öfkeli eski kocaların ve hatta Juliette’in elinden zor kurtulacaktır.
Ama en kötüsü, belki de, aşk söz konusu olunca, mükemmel bir plan yapılamayacağını, kendi zararına da olsa, anlayacaktır.

HEARTBREAKER’da ne ararsanız var: Kendine özgü, esprili ve üstelik nefesinizi kesecek kadar romantik bir film.
Bu film yönetmen Pascal Chaumeil’in ilk uzun metrajlı çalışması ve başrollerde büyüleyici bir çift oynuyor: Vanessa Paradis ve Romain Duris.
ROMAIN DURIS • ALEX
Alex etkileyici ve çok çekici bir “baştan çıkartıcı” olduğunu iddia etmektedir.
Mesleği: Profesyonel ilişki bozucu.
Hayattaki Amacı: Kadınlara, aşk hayatlarının pek de matah olmadığını göstermek.
Yöntemleri: Yalan söylemek, kılık değiştirmek, kur yapmak, harika dans etmek, müthiş yemek yapmak, karşı tarafın güvenini kazanmak ve sonunda onu baştan çıkartmak.
Alex’in baştan çıkartmaya karar verdiği tüm kadınlar, onun büyüsüne derhal kapılmaktadır. On yıllık kariyerinde, bugüne dek, hiçbir görevde başarısız olmamıştır. Ancak, kızkardeşi ve onun kocasıyla ortak kurdukları “Çiftleri Ayırma” şirketi mali bir felaketin eşiğindedir. “Juliette Operasyonu” işte tam o sırada yardımlarına koşar.
Romain Duris kendi döneminin en başarılı, en üretken Fransız aktörlerinden birisi. 15 yılda 33 uzun metrajlı filmde rol aldı. Sanatçı bir aileden gelen Duris resmi oyunculuk eğitimi hiç almadı. Keşfedilmesini ise, onu sokakta gören bir oyuncu yönetmenine borçlu. Romain Duris’nin ilk filmi Good Old Daze (Le Péril Jeune). Duris, Fransa’nın bol ödüllü yönetmeni Cedric Klapisch’in en sevdiği oyuncu ve şimdiye kadar, bu yönetmenin altı filminde rol aldı.
Duris, Gadjo Dilo (1999), Maybe (2000) and The Beat That My Heart Skipped (2006) adlı filmleriyle 3 kere Cesar Ödülü’ne aday gösterildi ve Isabelle Adjani, Juliette Binoche, Jean-Paul Belmondo ve Fabrice Luchini gibi çok büyük isimlerle çalıştı. 2008 yılında, John Malkovich ile ilk kez İngiliz yapımı bir filmde rol aldı: Afterwards. Kariyerinde ilk kez, 2010 yılında sahneye çıktı.

VANESSA PARADIS • JULIETTE

Juliette büyüleyici, saygın ve çok da çekici. 10 gün sonra Jonathan ile evlenecek.
Karakter Özellikleri: Akıllı, mali olarak bağımsız, dipdiri, lükse düşkün, haksızlığa tahammülü yok. Babasıyla ilişkisi ise biraz sıkıntılı.
Mesleği: Şarap tadımcısı.
Sevdiği şeyler: George Michael, Breakfast At Tiffany’s ve Dirty Dancing.
Her ne kadar Juliette halinden memnun, kendinden emin görünse de, aslında büyük bir sırrı vardır. Yıllar once, çok ünlü bir işletme okuluna kabul edildiğinde, hiçbir neden yokken birden ortadan kaybolmuş, bundan bir yıl sonra eve döndüğünde, yaşamını baştan sona değiştirmiş ve neden ortadan yok olduğunu kimselere söylememiş.

Manken, şarkıcı ve oyuncu olan Vanessa Paradis daha 14 yaşındayken tanınmışlar arasına girdi: Şarkısı, “Joe Le Taxi” Fransız müzik listelerinde tam 14 hafta liste başında kaldı ve 15 ülkede ünlü oldu. O gün bugündür, Paradis’nin başarılı bir müzik, sinema ve moda kariyeri var. Henüz 18 yaşındayken, ilk filmi Noce Blanche ile “En Gelecek Vadeden Kadın Oyuncu” dalında César ödülünü aldı. Ayrıca, Romy Schneider ödülünü de kazandı. 2000 yılında, En İyi Yabancı Film dalında Altın Küre kazanan La Fille Sur Le Pont filmindeki Adèle rolüyle “En İyi Kadın Oyuncu” dalında César ödülüne aday gösterildi. Paradis’nin çeşitli filmlerde beraber rol aldığı efsanevi oyuncular arasında Jeanne Moreau, Gérard Depardieu, Alain Delon ve Jean-Paul Belmondo sayılabilir. HEARTBREAKER onun rol aldığı ilk romantik komedi.
Vanessa şu anda, Chanel’in “Rouge Coco” ruj serisi ile “Coco Cocoon” çanta serisinin resmi yüzü. Yakında, Fransız yazar ve filozof  Simone de Beauvoir’ın yaşamı hakkında çekilen yeni film My American Lover’a başlayacak ve bu filmde, gerçek hayatta da beraber olduğu Johnny Depp ile birlikte rol alacak.

ANDREW LINCOLN • JONATHAN

Jonathan, Juliette’in İngiliz nişanlısı. Londralı zengin bir ailenin çocuğu, çok büyüleyici, sofistike ve Juliette’i adeta armağanlara boğuyor. Kendisi ayrıca bir çocuk vakfının kurucusu ve dünyanın dört bir yanında 10 milyondan fazla çocuğun karnını doyuruyor.  İşte bu yüzden Alex ona “Mükemmel Bey” diye takılıyor.

Andrew Lincoln Kraliyet Drama Sanatları Akademisi’nde eğitim gördü. Çok beğenilen This Life adlı BBC dizisinde oynadı ve aklı bir karış havada stajer avukat rolüyle ünlü oldu. Başarısını, Malcolm McDowell ile beraber rol aldığı Ganster No.1 gibi çeşitli film ve TV dizilerinde aldığı rollerle sürdürdü. 2001 yılında, Lincoln komedi-dram tarzındaki Teachers adlı diziyle 3 yıllık bir çalışmaya başladı ve daha sonra yönetmeni de olacağı bu dizide yaptığı çalışmayla BAFTA’ya aday gösterildi.

2003 yılında, Richard Curtis’in çektiği Love Actually adlı romantik komedide çok ünlü isimlerle birlikte rol aldı. Birçok farklı karakteri canlandırdığı kariyerinde, eleştirmenler tarafından çok beğenilen ve en son olarak da Jez Butterworth’ün Parlour Song filmindeki çapkın Dake rolüyle, çeşitli tiyatrolarda rol aldı. Kendisini yakında, The Waking Dead adlı Amerikan AMC dizisinde izleyeceğiz.

JACQUES FRANTZ • VAN DER BECQ

Juliette’in babası olan Van De Becq her zaman iki dirhem bir çekirdek giyinen ve kararlarından asla dönmeyen bir adam. Hem iş adamı, hem de çiçek toptancısı. Ancak, “müfredatdışı” yaptığı bazı etkinlikler dolayısıyla mafyaya bulaşmış durumda. Kızıyla ilişkileri de sıkıntılı. Juliet’in İngiliz Jonathan ile evlenmesine şiddetle karşı çıkıyor ve bu nedenle, ilişkiyi bozsun diye Alex’i tutuyor.

Jaques Frantz Fransa’da Robert De Niro, Mel Gibson, John Goodman ve Nick Nolte’un sesi olarak tanınan çok ünlü bir sanatçı. Birçok film, TV ve radyo dizisinde rol aldı.  Uzun metrajlı çalışmaları arasında Don Juan, Gi Joe: The Rise Of The Cobra, La Première Étoile ve Le Joli Coeur sayılabilir.

JULIE FERRIER • MÉLANIE

Melanie, Alex’in kızkardeşi ve 10 yıldır da Marc ile evli. Erkek kardeşiyle ortak oldukları “Çiftleri Ayırma” şirketinin mali müdürü ve şirketin etik kurallarının da gözü pek savunucusu: Irk ya da dine dayalı nedenlerle hiçbir çiftin arası bozulmayacaktır. Mutlak gizlilik temin edilecektir. Görev tamamlanır tamamlanmaz, ortadan kaybolunacaktır.

8 nesildir oyuncu yetiştiren bir aileden gelen Julie Ferrier’in ilk tutkusu dans. Sinema kariyerinde önce, tam 10 yıl boyunca çok başarılı bir dansçıydı. Bu süre içinde, Philippe Decouflé, Rheda ved Rick Odums gibi çok tanınmış koreograflarla çalıştı. Cirque Fratellini Okulu ve Paris Muzik ve Drama Sanatları Konservatuvarı’nda eğitim gördü. Ardından da Jacques Lecoq Uluslararası Tiyatro Okulu’nda drama okudu. 2006 yılında, tek kişilik gösterisi Aujourd’hui C’est Ferrier hem genel izleyici kitlesi, hem de eleştirmenler tarafından büyük beğeniyle karşılandı. Film kariyerine Madame Irma adlı bir Fransız komedisinde başladı. O günden bugüne, 8 uzun metrajlı filmde daha rol aldı. Bunların arasında, Juliette Binoche ve Romain Duris ile beraber oynadığı, Cédric Klapisch’in çeşitli ödüllere aday olmuş filmi Paris ve Jean-Pierre Jeunet’nin filmi Micmacs sayılabilir.

FRANÇOIS DAMIENS • MARC

Marc, Melanie’nin kocası, Alex’in de kayınbiraderidir.  Alex’e çok özenmektedir: Konusunda uzman bir kadın avcısı olmak ister. Ama bu iş, ona göre değildir. O yüzden, Marc, “Çiftleri Ayırma” şirketinin bilgisayar teknolojisi uzmanı olarak çalışır. Yapılan operasyonların teknik yönleri ondan sorulur.

Belçikalı oyuncu François Damiens bir kamera şakası programının sunucusu “Aklı Karışık François” olarak Belçika televizyonunda üne kavuştu. İlk filmi Les Hauts Murs’ü 2005 yılında çekti. O zamandan bu zamana, 15 filmde daha rol aldı. Bunların arasında, 15 Ans Et Demis, Le Petit Nicolas ve Torpedo sayılabilir.

HELENA NOGUERRA • SOPHIE

Sophie, Juliette’in çocukluk arkadaşı. Çok güzel ve sınır tanımaz bir nemfoman. Moda anlayışı biraz garip; sürekli kovboy çizmesi giyiyor ve fena halde alkol bağımlısı. Bayağı da dobra bir kişi. Kullandığı oldukça renkli dil, Sophie’yi çok ilginç bir karakter haline getiriyor!

Helena Noguerra Belçikalı bir oyuncu, şarkıcı ve televizyon sunucusu. Kendisi Portekiz kökenli. 2002 ve 2004 yıllarında yazdığı 2 romanı, bir de kendinin de rol aldığı Et Après… adlı tiyatro oyunu var. Diğer tiyatro çalışmaları arasında Jean-Louis Bauer’in yazdığı, Nice Ulusal Tiyatrosu’nda sahnelenen Le Roman D’un Trader  ve John Cassavetes tarafından yazlıan Faces sayılabilir. Gişede büyük başarı kazanan 3 filmi ise Gérard Bitton ve Michel Munz’un yönettiği Fransız komedisi Ah ! Si J’étais Riche, Christophe Honoré’nin filmi Dans Paris ve Richard Berry’nin filmi La Boîte Noire.

KAMERA ARKASINDA EMEĞİ GEÇENLERİN YAŞAM ÖYKÜLERİ

PASCAL CHAUMEIL • YÖNETMEN

Pascal Chaumeil’in yönetmen yardımcısı olarak katkıda bulunduğu Fransız filmleri arasında Je Suis Le Seigneur Du Château, Un Été D’orages, Une Nouvelle Vie ve Léon sayılabilir. Ayrıca, kendisi İkinci Birim Yönetmeni olarak Luc Besson’un “The Fifth Element” filminde de çalıştı. Bu sayede, Besson iki kısa film çekebildi. Her ne kadar, HEARTBREAKER Chaumeil’in ilk uzun metrajlı çalışması olsa da, bugüne dek yönetmen yüzden fazla reklam filmi, durum komedisi ve televizyon filmi yönetti.

LAURENT ZEITOUN • SENARİST VE YAPIMCI

Laurent Zeitoun iş hayatına New York’da bir borsacı olarak başladı. Los Angeles’daki Paramount stüdyolarını gezerken, senaristlik mesleğiyle tanıştı. Bir buçuk yıl Los Angeles’da bir senaryo yazarlığı atölyesine katıldı. Paris’e döndüğünde, Dominique Farrugia’nın yapım şirketine katıldı. 2001 yılında, “Script Associés (Senaryo Ortakları)” adlı bir senaryo şirketi kurdu. Çeşitli uzun metrajlı filmlerde danışmanlık yaptı ve gişe başarısı 3,7 Milyon Avro’yu geçen Prête-Moi Ta Main ve Les 11 Commandements filmlerinin senaryosuna katkıda bulundu. HEARTBREAKER ortak yapımcısı olduğu ilk uzun metrajlı film.

Gösterim Tarihi: 27 Mayıs 2011
Dağıtım: UIP Filmcilik
İthalat: TMC Film
Filmin süresi: 105’

Oyuncular
Alex Romain DURIS
Juliette Vanessa PARADIS
Mélanie Julie FERRIER
Marc François DAMIENS
Sophie Helena NOGUERRA
Jonathan Andrew LINCOLN
Van Der Becq Jacques FRANTZ
Florence Amandine DEWASMES
Dutour Jean-Yves LAFESSE
Goran Jean-Marie PARIS
Otel Müdürü (Montecarlo Bay) Tarek BOUDALI
Arkadaş Philippe LACHEAU
Juliette’in Üvey Babası Geoffrey BATEMAN
Juliette’in Üvey Annesi Natasha CASHEMAN
Franck Franck MASSIAH
Japon İş Kadını Hiromi ASAI
Görevli Sophie JEZEQUEL
Kadın Polis Audrey LAMY
Açık Arttırmacı Dominique GAFFIERI
Alex’in Arkadaşı Elodie FRENCK
Florence’in Erkek Kardeşi Julien ARRUTI
Curler Camille FIGUEREOS
Gospel Şarkıcısı Nina MELO
Kütüphaneci Adina CARTIANU    Yapım Ekibi
Yönetmen Pascal CHAUMEIL
Senaristler Laurent ZEITOUN, Jeremy DONER, Yoann GROMB
Yapımcılar  Nicolas DUVAL ADASSOVSKY, Yann ZENOU, Laurent ZEITOUN
Genel koordinatör Camille LIPMANN
Görüntü Yönetmeni Thierry ARBOGAST
Kamera Jean-Paul AGOSTINI
Steadycam Nicolas DOLLANDER
1. Yönetmen Yardımcısı Frédéric DROUILHAT
1. Yönetmen Yardımcısı – Fas Thomas LIPMANN
2. Yönetmen Yardımcısı Antonia OLIVARES
Senaryo Sophie LEBRETON
Oyuncu Yönetmeni Tatiana VIALLE
Yapım tasarımı Hervé GALLET
Kostüm Tasarımı Charlotte BETAILLOLE
Kostüm Laetitia BOUIX, Sophie BAY-BAUDENS
Makyaj Christophe DANCHAUD
Makyaj Şefi Frédéric MARIN, Suzel BERTRAND
Kuaför John NOLLET
Kuaför Şefi Véronique BOITOUT
Ses Pascal ARMANT
Dublörler Philippe GUEGAN
Araçlı Dublörler Michel JULIENNE
Koreografi Christophe DANCHAUD
Özel Efektler Amiri Julien PONCET de LA GRAVE
Genel Sahne Yöneticisi Jérôme ALBERTINI
Kurgu Şefi Dorian RIGAL-ANSOUS
Besteci Klaus BADELT
Set Fotoğrafçısı Magali BRAGARD

Bir yanıt yazın