Güneş Tepedeyken – Zvizdan – The High Sun

Güneş Tepedeyken

Jelena ile Ivan, Natasa ile Ante, Marija ile Luka’nın aşkları Bosna Savaşı’ndan sonra otuz yıla yayılmış tek bir aşkın hikayesi. Küçük bir kasabada birlikte yaşayan iki milletin birbirine duyduğu nefretin engel olduğu bir imkansız aşk hikayesi Güneş Tepedeyken.

Dalibor Matanic’in son filmi, geçmişe uzanan etnik nefretin ayırdığı iki komşu Balkan köyünde 30 yıla yayılan bir aşk hikayesini anlatıyor. Güneş Tepedeyken, yasak aşkın kırılganlığı üzerine bir film.

1991’de geçen ilk hikayede çılgınlığın, kafa karışıklığının ve korkunun kol gezdiği savaş öncesi dönemde aşk, yasak bir lükstür ve komşu köylerden iki genç insan aralarındaki ilişkiyi saklamaya zorlanır.
2001’de geçen ikinci hikayede bu seferler aşıklar, sevdalarını içinde bulundukları duruma uydurmakta zorlanırlar. Savaşın yaralarını henüz saramamışlardır.
2011’de geçen üçüncü hikayede ise aşıklarımız ancak geçmişlerinden kurtulabilirlerse bir araya gelebileceklerdir. Kötülük ve şüphe hala hayatlarının bir parçasıdır; ama her şeye yeniden başlamak için hala şansları vardır.

2015 Cannes Film Festivali
Belirli Bir Bakış – Jüri Özel Ödülü
Yönetmen: Dalibor Matanic
Oyuncular: Tihana Lazovic, Goran Markovic, Nives Ivankovic
Yapım Yılı: 2015
Türü: Dram
Süre: 123′ dk
Vizyon Tarihi: 30 Ekim 2015
Ülke: Hırvatistan
Dağıtım: M3 Film
Yapım: Ankica Juric Tilic
İthalat: Bir Film
[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=Guzx3vd-nOU[/embedyt]