Halk Düşmanları

Halk Düşmanları
“The Last of the Mohicans”, ”The Insider-Köstebek”, “Heat”,”Ali”, “Collateral” ve “Miami Vice”ın yönetmeninin yeni filmi dev bir oyuncu kadrosunu bir araya getirdi.

10 Temmuz 2009’da Türkiye Sinemaları’nda gösterilmeye başlanacak
Bryan Burrough’un Türkiye’de yayınlanmayan “Public Enemies: America’s Greatest Crime Wave and the Birth of the FBI, 1933-43” (Halk Düşmanları: Amerika’nın En Büyük Suç Dalgası ve FBI’ın Doğuşu) adlı kitabından uyarlanan filmin yönetmenliğini Michael Mann üstlendi.

Senaryosunu Michael Mann ile Kevin Misher’ın birlikte yazdığı suç dramasının konusu Amerika’nın Büyük Bunalım yıllarında geçer ve FBI ajanı Melvin Purvis’in (Christian Bale canlandırıyor) o dönemin en ünlü suçluları John Dillinger (Johnny Depp canlandırıyor), Baby Face Nelson(Stephen Graham canlandırıyor) ve Pretty Boy Floyd’u(Channing Tatum canlandırıyor) cezaevine tıkma çabası üzerinde odaklanılır.

“Public Enemies”te FBI ajanı Purvis rolünde Christian Bale oynarken Büyük Bunalım yıllarının suç patronlarından Dillinger rolünde Johnny Depp oynadı. Dillinger’ın kız arkadaşı Billie Frechette rolünde ise Oscar ödüllü oyuncu Marion Cotillard kamera karşısına geçti.

Filmin çekimlerine 17 Mart 2008 tarihinde Wisconsin eyaletine bağlı Columbus’ta başlandı. Ardından Chicago’ya geçilerek devam edildi. Filmin bazı bölümleri de Dillinger’ın hapishaneden kaçtığı kasaba olarak bilinen Indiana eyaletindeki Crown Point’te gerçekleştirilecek.

Kim Hangi Rolde?

FBI Direktörü J. Edgar Hoover(Billy Crudup canlandırdı) tarafından özel olarak seçilen ve Dillinger’ı ele geçirmek için insan avı başlatan FBI ajanı Melvin Purvis rolünde Christian Bale.
“Halk Düşmanları” çağı olarak tanımlanan 1931 – 1935 yılları arasında yaptığı çok sayıda banka soygunu ile basının manşetlerine yerleşen John Dillinger rolünde Johnny Depp.
Dillinger’ın şarkıcı sevgilisi Billie Frechette rolünde “Kaldırım Serçesi” Şarkıcı Edith Piaf’ı canlandırarak Oscar ödülü kazanan Marion Cotillard.
Banka soyguncusu ve katil zanlısı Pretty Boy Floyd rolünde Channing Tatum.
1930’lu yıllarda Barker çetesiyle ittifak yapmasıyla tanınan ünlü suçlu Alvin Karpis rolünde Giovanni Ribisi. (Karpis ele geçirilen son Halk Düşmanı’ydı).
Dillinger ile Baby Face Nelson’un işbirlikçisi olarak tanınan banka soyguncusu Homer Van Meter rolünde Stephen Dorff.
Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) ilk direktörü J. Edgar Hoover rolünde Billy Crudup.
Dillinger’ın gerçek kimliğinden haberi olmayan sevgilisi Polly Hamilton rolünde Leelee Sobieski.
20. yüzyılın başlarında faaliyet gösteren ve Dillinger ile yaptığı işbirliği ile tanınan Kanadalı banka soyguncusu John “Red” Hamilton rolünde Jason Clark.
Al Capone’un sağ kolu Frank Nitti rolünde John Ortiz.
Dillinger’ın ekibinin üyesi Harry Pierpont rolünde “Avustralya” adlı epikten tanıdığımız  David Wenham.
Yüzündeki genç görünümü, vücut yapısı ve uzun boyuyla Baby Face Nelson (Bebek Yüz Nelson) adıyla tanınan banka soyguncusu rolünde Stephen Graham. (Dillinger’ın 1934 yılında ölümünden sonra Nelson, 1 Numaralı Halk Düşmanı olmuştu.)
Dillinger’ın 1933 yılında hapishaneden kaçmasını sağlayan Charles Makley rolünde Christian Stolte. (Makley, Illionis’teki ‘halk düşmanları’ listesinde Dillinger, Pierpont ve Hamilton’un ardından dördüncü sırada yer alıyordu.)
Dillinger ve çetesini yakalamak için düzenlenen insan avına katılan Texas Rangers’ın lideri Charles Winstead rolünde Stephen Lang.
FBI ajanı John Madala rolünde Shawn Hatosy.
Öldürüldüğü günlerde Dillinger ile romantik ilişkisi olan ve “Lady in Red” (Kırmızılı Kadın) olarak tanınan Anna Sage rolünde Branka Katic.
Dillinger tarafından rehin alınan, sonra serbest bırakılan banka veznedarı Anna Patzke rolünde Emilie de Ravin.
Dillinger’ın Michigan City cezaevinde kaldığı günlerde tanıştığı banka soyguncusu Walter Dietrich rolünde James Russo.( Dietrich Prusya ordusunda yüksek rütbeli bir subayken başarılı bir banka soyguncusuna dönüşen Herman ‘Baron’ K. Lamm’ın metodlarını Dillinger ve adamlarına öğreten kişi olarak tanınıyordu.)
Gelişim Süreci
“Public Enemies”in yapımında, Brian Burrough’un “Public Enemies: America’s Greatest Crime Wave and the Birth of the FBI, 1933-34” adlı Türkiye’de yayımlanmayan geniş kapsamlı belgesel kitabı temel alındı. Burrough bu fikri aslında HBO televizyon kanalında mini dizi yapılması şeklinde getirmişti. Robert De Niro’nun sahibi olduğu Tribeca Films ile birlikte çalışacak ve mini dizinin prodüksiyon amirliğini üstlenecekti. Ayrıca senaryosunu da yazması gündemdeydi.
Ancak kitap yazarken kendisini daha rahat hissettiği için senaryoya çok fazla zaman ayıramadı. Senaryo taslağı üzerinde çalışırken iki yıl harcadığı için mini diziye ilgi de ortadan kaybolup gitti. Bu arada 2004 yılı yazında kitap yayınlandı. HBO yetkililerine giderek kitabın film haklarını geri istedi. Onların konuya sıcak bakması üzerine kitabın yayınlanışından sonra film haklarının Michael Mann ile Leonardo DiCaprio’yu temsil eden prodüksiyon şirketlerine satılması sağlandı. Dillinger rolünü oynamak için Leonardo DiCaprio çok istekliydi. Burrough bir şirket temsilcisiyle görüşme yaptı, sonrasında üç yıl boyunca haber alınamadı. Bu arada Leonardo DiCaprio da Martin Scorsese’nin “Ashecliffe/Shutter Island” adlı filminde oynamak üzere “Public Enemies” projesinden ayrıldı.
2007 yılına gelindiğinde Universal Pictures desteğinde çekim gündeme gelince Michael Mann projeye yeniden ilgi duymaya başladı. Senaryoyu Ronan Bennett ve Ann Biderman ile birlikte yazdı. Aynı zamanda Mann filmin yönetmenliğini yapacaktı. Dillinger’ı Johnny Depp’in oynaması gündeme geldi. Filmin senaryosunu okuyan Burrough, “Hollywood’un gerçek öyküye en çok yaklaştığı filmlerden birisi olacağı için heyecan duyuyorum” şeklinde bir açıklama yaptı.
Filmin çekimlerinin bir kısmının Wisconsin’de yapılma kararının temelinde o bölgede çok sayıda yüksek nitelikli tarihi binanın bulunması yatıyordu. Wisconsin eyaletindeki Baraboo ve Columbus’ta mekan araştırması yapan Michael Mann, Madison bölgesindeki araba koleksiyoncularıyla da görüşerek 1930’lu yıllardan kalma otomobilleri aradı.
Ayrıca filmin çekimleri gerçek tarihi mekanlarda gerçekleştirildi. Bunlar arasında Dillinger’ın FBI ajanlarıyla ünlü silahlı çatışmaya giriştiği Kuzey Wisconsin’deki Little Bohemia’daki ev başı çekiyordu. Alrıca Dillinger’ın ünlü hapishane firarını gerçekleştirdiği Indiana’daki Crown Point hapishanesiyle ilgili çekimler de Wisconsin’de yapıldı. Çekim yapılan yerler arasında Dillinger’ın sık sık ziyaret ettiği Oshkosh ve Darlington gibi yerler de vardı.
Wisconsin ayrıca mahkeme sahnelerine de ev sahipliği yaptı. Çekimlerin yapıldığı mahkeme salonu, Birleşik Amerika’da şu an kullanımda olan en eski mahkeme salonuydu. Banka soygunu sahnelerinden birisi, Milwaukee’deki Milwaukee Tarih Cemiyeti binası içinde gerçekleştirildi. Buradaki eski bir banka binası, o dönemin mimari özelliklerini tam olarak yansıttığı için çekimlerin mekanı oldu.
2008 Mart ayında filmin bazı çekimleri, Chicago’nun Newport ve Surf caddelerindeki East Lakeview kesiminde gerçekleştirildi. 30’lu yıllarda kullanılan briket döşenmiş yol izlenimini vermek isteyen prodüksiyon ekipleri, yollara özel briketler döşerken çevredeki binaların dış cepheleri de 30’lu yıllarda yaygın olan art-deco tipinde dekore edildi.
2008 Nisan’ında Wisconsin eyaletindeki Oshkosh’ta çekimler yapıldı. Aynı ayın sonlarında Little Bohemia bölgesindeki çekimler başlatıldı. Burada Dillinger ile FBI arasında 1934 yılında meydana gelen silahlı çatışmayla ilgili çekimler yapıldı. Sözkonusu silahlı çatışmanın gerçeği de aynı mekanlarda meydana gelmişti.

Yönetmen: Michael Mann
Oyuncular: Christian Bale, Johnny Depp, Marion Cotillard, Channing Tatum, Giovanni Ribisi, Stephen Dorff, Billy Crudup, Leelee Sobieski
Senaryo: Ronan Bennett, Ann Bideman, Michael Mann (Bryan Burrough’un kitabından uyarlama)
Yapımcılar: Michael Mann, Kevin Misher
Görüntü Yönetmeni: Dante Spinotti
Kurgu: Paul Rubell
Müzik: Elliot Goldenthal
Stüdyo: Universal Pictures,
Bütçe: 80 milyon dolar
Gösterim Tarihi: 2009

Bir yanıt yazın