Hayvan Bakıcısı – Zookeeper

HAYVAN BAKICISI
“ZOOKEEPER”


Yapım Bilgileri

Zookeeper/Hayvan Bakıcısı’nda, Franklin Parkı Hayvanat Bahçesi’ndeki hayvanlar, iyi kalpli bakıcıları Griffin Keyes’i (Kevin James) çok sevmektedir. Bir aslanın yanında, bir kadının yanında olduğundan daha rahat olduğunu hisseden Griffin, hayatında bir kız bulmanın tek yolunun hayvanat bahçesinden ayrılmak ve daha havalı bir iş bulmak olduğuna karar verir. Paniğe kapılan hayvanlar, zamana meydan okuyan sessizlik yeminlerini bozarak en büyük sırlarını açıklamaya karar verirler: konuşabilmektedirler! Griffin’in gitmesini önlemek için,ona flörtün esaslarını öğretmeye karar verirler—hayvanlara has esasları tabii. Film, diğer başrol oyuncuları Rosario Dawson ve Leslie Bibb’in yanı sıra Cher, Nick Nolte, Adam Sandler ve Sylvester Stallone gibi birbirinden ünlü isimlerin seslendirmelerine yer veriyor.

Columbia Pictures ve Metro-Goldwyn-Mayer Pictures, bir Broken Road/Hey Eddie/Happy Madison yapımı olan Zookeeper/Hayvan Bakıcısı’nı sunar. Filmin başrollerinde Kevin James, Rosario Dawson ve Leslie Bibb var. Yönetmen Frank Coraci.  Senaryo yazarları Nick Bakay & Rock Reuben & Kevin James ile Jay Scherick & David Ronn. Öykü Jay Scherick & David Ronn.  Yapımcılar Todd Garner, Kevin James, Adam Sandler, Jack Giarraputo ve Walt Becker.  Yürütücü Yapımcılar Barry Bernardi, Jeff Sussman, Charles Newirth ve Jennifer Eatz.  Görüntü Yönetmeni Michael Barrett.  Prodüksiyon Tasarımcısı Kirk M. Petruccelli.  Editör Scott Hill.  Kıyafet Tasarımcısı Mona May.  Filmin Müzikleri Rupert Gregson-Williams’a ait.  Müzik Süpervizörü Michael Dilbeck.  Görsel Efekt Süpervizörü Peter G. Travers.  Özel Görsel Efektler Sony Pictures Imageworks Inc.

YAPIM HAKKINDA

Yapımcı Todd Garner, projenin doğuşunu anlatırken “İki çocuğum var ve birlikte sürekli hayvanat bahçesine gideriz – hayvanlarla iletişim kurabileceklerini umuyorlar,” diyor. “Böylece, bir hayvan bakıcısına aşkı bulmayı öğreten hayvanlarla ilgili bir film yapma fikri doğdu. Hedefimiz, hepimizin içindeki çocukların hayallerinin gerçek olabileceği bir fikir yaratmaktı.”

Yönetmen Frank Coraci, “Bu rol Kevin James için yazılmış,” diyor. “Onu yıllardır izliyorum; ‘The King of Queens’ Hitch/Aşk Doktoru, Chuck and Larry/Damadı Öpebilirsin ve Paul Blart: Mall Cop gibi yapımlarda beni güldürmeyi hep başardı. Biraz Jackie Gleason, biraz da Jimmy Stewart’a benziyor ama rolü kendine mal etmeyi biliyor– sevimli, çok original bir komedi anlayışına sahip. Her yaşa hitap ediyor;  bundan dolayı, bu filmin tam ona göre olduğunu düşünüyorum..”

Filmin ortak yazarlığını, yapımcılığını ve başrolünü üstlenen Kevin James, hayatında yol ayrımına gelen bir hayvann bakıcısını canlandırıyor. “Griffin işiyle oldukça gurur duyuyor, ama son ilişkisini de tükettikten sonra, bu yaşam tarzını bırakmayı ve hayatına devam etmeyi düşünmeye başlıyor. Ama hayvanlar, onun gördükleri en iyi hayvan bakıcısı olduğunu, onu kaybetmeyi göze alamayacaklarını düşünüyor. İşte bu yüzden ona konuşabildiklerini gösteriyorlar – bu onlar için riskli bir hareket; çünkü insanların, konuşabildiklerini öğrenmesi pek de iyi sonuçlar doğurmayabilir. Ama çok zor durumdalar; başka çareleri yok.”

Senaryo yazıldıktan sonra, yapımcılar hayvanları seslendirmek üzere gerçekten yıldız komedyenlerden oluşan bir seslendirme kadrosu oluşturdu. Coraci, “Böyle bir seslendirme kadrosu toparlayabildiğimiz için çok şanslıyız. Kadroya ilk dahil olan, maymunu seslendirmek isteyen Adam oldu – şimdi, başka bu rolü oynayacak başka birini düşünemiyorum,” diyor.

Senaryo yazarlarından Nick Bakay, “Adam öyle yetenekli ki filmdeki her hayvanı seslendirebilirdi; ama ona maymundan daha çok yakışacak bir hayvan düşünemiyorum,” diyor. “Maymun, hayvan oyuncularımızın içinde en iyi olanlarından biri – inanılmaz mimikler yaptı ve kişiliğini çok iyi yansıttı, tam da Adam gibi.”

Cher, filmin kadrosuna hayvanat bahçesinin güzel ve sevgi dolu dişi aslanı rolünde katılırken, ormanın kralını ise Sylvester Stallone canlandırıyor. Nick Nolte, Griffin’e beklenmedik şekilde arkadaşlık eden huysuz goril  Bernie’yi canlandırıyor. Seslendirme kadrosundaki diğer isimler arasında fil Barry rolünde Judd Apatow; mahallenin kargası Jim Breuer; Jerome ve Bruce adlı, birbirleriyle didişip duran bir çift ayı rolünde Jon Favreau ve Faizon Love; bir devekuşu rolünde Richie Minervini; zürafa Mollie rolünde Maya Rudolph ve kurt Sebastian rolünde UFC dövüşçüsü Bas Rutten yer alıyor.

Yapımcılar, kamera önünde de eşit derecede güçlü oyunculardan oluşan bir kadro oluşturdu. Rosario Dawson, Griffin’in hoşlandığı bir veteriner ve kartal uzmanını canlandırırken, Leslie Bibb plays Griffin’in kalbini kırarak hayvanat bahçesinden ayrılma planları yapmasına yol açan eski kız arkadaşını oynuyor. Ken Jeong, sürüngen uzmanı Venom rolünde, akılda kalıcı performanslarından birini daha sergiliyor.

Dawson, rolü sayesinde Sydney adlı kartalla birlikte çalışma fırsatı buldu. “Gücüne büyük bir saygı ve hayranlık duymamı sağladı,” diyor Dawson. “Onu izlemek, onunla oynamak, göğsünde yiyecek sakladığı küçük noktayı izlemek, bacaklarının uzunluğu, pençelerinin gücü beni büyüIedi. Tüm bunları görünce, karakterimin yaptığı işi neden bu kadar sevdiğini hayal edebiliyorum.”

Bibb, “Karakterimin adı Stephanie – biraz deli bir kadın. Güzel ama kaçık diyebileceğiniz tipte biri. Çok nazik biri olduğu söylenemez.– bir bakıma bencil ve her şeye hakkı olduğunu düşünen biri. Böyle bir karaktere bürünmek eğlenceli – moda sektöründe çalıştığı için gerçekten çok güzel giyinmesinin de bu eğlencede payı var; gardırobu harika.”

Film gerçek mekânlarda, Boston, Massachusetts’deki Franklin Parkı Hayvanat Bahçesi’nde çekildi. “Paul Blart: Mall Cop‘u da Boston’da çekmiştik; o kadar harika bir deneyimdi ki buraya tekrar döneceğimizi düşünüyorduk,” diyor Garner.  “Ama bu kadar çabuk döneceğimizi bilmiyorduk! Mekân araştırırken, Franklin Parkı’nın bize gereken her şeyi barındırdığını fark ettik; buna hayvanat bahçemizi kuracağımız mükemmel bir alan dahildi.”

“Bir film için hayvanat bahçesi tasarlamanın en iyi yanı, kendi vizyonunuzu yansıtabilmeniz,” diyor Coraci. “Her bir hayvan kendine özgü bir şekilde kuşatılmış – ayılar Kuzey Amerika’daki bir madenci kasabasında; filler, sarmaşıklarla kaplı Hindu tapınaklarında; maymun küçük bir kumsalı olan bir Bali adasında; aslanlar Serengeti’de; zürafa Timbuktu’da.”

Coraci projenin yönetmenliğini üstleniyor. “En sevdiğim Adam Sandler komedilerinden bazılarını yönetti – ekibe dahil olması bizi çok heyecanlandırdı,” diyor James. “Komediyi her zaman iyi anlıyor ve beni hep güldürüyor, bir yandan duyguları da vermeyi başarıyor.” James, şu sıralar, Columbia Pictures’ın gelecek yaz gösterime sokacağı bir sonraki projesi Here Comes the Boom’da Coraci ile bir kez daha işbirliği yapıyor.

Resimler:

Bir yanıt yazın