Hedefteki Adam – The November Man

HEDEFTEKİ
ADAM

KONU: ‘Hedefteki Adam’ kod adlı Peter Devereaux (Pierce Brosnan), son derece tehlikeli ve iyi eğitimli eski bir CIA ajanı.
Sessiz bir emeklilik geçirirken çok kişisel bir görev için dışarı çekilir. Onlarca yıllık bir komplonun arkasındaki gerçeği açıklayacak olan değerli tanık Alice Fournier’yi (Olga Kurylenko) korumalıdır. Çok geçmeden bu görevin kendisini eski arkadaşı, CIA tarafından korunan David Mason (Luke Bracey) karşısında hedef durumuna soktuğunu fark eder.
Teşkilattaki köstebek şüpheleri artarken, Devereaux’nun güvenebileceği kimse yoktur.
Kural ve sınır yoktur.
Michael Finch ve Karl Gajdusek’in, Bill Granger’ın Hedefteki Adam adlı kitap serisine ait olan “There Are No Spies” adlı eserinin uyarlaması olan Hedefteki Adam, uluslararası casusluk dünyasında geçen çok başarılı bir kedi – fare oyunu.
Roger Donaldson’ın (Banka İşi, Çıkış Yok, Yakın Tehlike) yönettiği filmin yapımcıları, Irish Dream Time’dan Beau St. Clair ve Das Filmcilik’ten Sriram Das.
Filmin uluslararası yayın hakkı The Solution Entertainment Group’ta.
PRODÜKSİYON NOTLARI
Hedefteki Adam, bizim zamanımıza özgü bir casus filmi. Karanlık ve gerçekçi hikayesi geçmişin casus filmlerine dayanıyor.
Pierce Brosnan, Peter Devereaux’yu canlandırıyor.
Huzurlu bir yaşam sürerken son bir görev için isteksizce eski  CIA görevine çağrılan bir adam. 1990’lardaki James Bond rolüyle, dünya çapında tanınan Brosnan, istihbarat dünyasında epey deneyim kazanmıştı. Brosnan, karakterin zorluklarını şöyle açıklıyor: “Devereaux karmaşık biri. Yıllarca sahada çalışmış bir adam. Bilgili ve zeki. Aynı
zamanda eğitimli bir katil. Profesyonel ve tutucu bir ajan. Bu durum onu oldukça fazla sarsıyor. Üzerinde bir normallik örtüsü olmakla birlikte geçmişin ‘günahları’ peşini bırakmıyor. Biz onunla tanışana kadar o, iki dünyayı da bir uçtan bir uca katediyor:
CIA ajanı olarak geçirdiği yaşamın tekinsizliğiyle Lozan’daki medeni varlığı.” Devereaux’da casusçuluk oynayarak geçirdiği yıllardan gelme bir öfke ve alaycılık var. Bu oyunu tekrar oynamayı da hiç istemiyor. Şimdi ise her şeyi sorgulayıp, bir şey yapmadan önce her köşenin arkasına bakıyor. İşinin ahlaki yönünü, özellikle de devletin işlediği cinayetleri sorgulasa da gerektiğinde yetkin ve acımasız.
Brosnan şöyle diyor: “Devereaux’da hiçbir şey siyah‐beyaz değil.” Devereaux hakkında yönetmen Roger Donaldson şöyle diyor: “O çok sert, acımasız bir karakter. Bu yüzden de takma adı ‘Hedefteki Adam’. O, her şey öldüğünde kışın gelişini andırıyor. Pierce çok zor bir işi kabul etti ve harika bir iş başardı.” Devereaux, David Mason’la yarışa giriyor. Mason genç, kararlı ve ölümcül bir CIA ajanı. Geçmişte Devereaux tarafından korunmuş.
Aynı zamanda arkadaşıymış. Avcı, artık av olmuştu. Brosnan şöyle diyor: “ Eğittiği genç adamın artık kendisinin peşinde olduğunu ve onu öldürmesi gerektiğini öğreniyor.” Devereaux, Mason’ı yakından eğittiği ve onun bugünkü hâlini şekillendirdiği için her ikisi de benzer yetenekler taşıyor. Birbirlerinin güçlü ve zayıf yönlerini bilmeleri de başkalarının yönettiği bu savaşa daha buruk bir tat katıyor. Yani Mason rolünü oynayacak kişinin hem bu kararlılığı ve acımasız tutkuyu hem de hedefine karşı beslediği karmaşık duyguları yansıtması gerekiyordu. Yapımcılar bunların hepsini Avustralyalı genç oyuncu Luke Bracey’de buldu. Bracey şöyle diyor: “Mason kendisini daha iyi duruma getirmek istiyor. Değerini göstermek istiyor. Devereaux eskiden onun için bir baba figürü gibiymiş. Filmin
anlattığı şey emir  alırken bir yandan onları sorgulayıp karar vermek ve kendi yolunu seçmek.” Artık karmaşık kedi‐fare oyununda onu kovalarken, eğitmeninin derslerinin ne kadarını ona karşı kullanabileceğini sorgulaması gerekiyor.
Genç oyuncu bu yüksek gerilimli casus filminde oynamak bir ayrıcalıktı. Ayrıca Luke, gelmiş geçmiş en büyük casuslardan biriyle oynama fırsatı da bulmuştu. Yani James Bond’la. Pierce’la birlikte oynaması hakkında soru sorulduğunda Luke şöyle demişti: “Müthiş bir mutluluktu. Kabul edildiğimde inanamadım. Harikaydı. Kendimi çok
şanslı hissettim.” Hikayenin ortasında ise Alice var. Alice, seks köleliği ve insan ticaretinden kaçan kızlara yardımcı oluyor. Çalışmaları, kayıp olan Mira Filipova’nın bulunmasında son halka işlevi görüyor. Mira’nın elinde yolsuzluğa karışmış bir devlet memurunu suçlayacak kanıtlar var. Alice’in rolü, Olga Kurylenko düşünülerek yazılmış. Alice cesur, güzel, şefkatli bir kadın. Kendini başkalarının çapraz ateşinde bularak hiç tanımadığı birine, Devereaux’ya kendisini koruması için güvenmek zorunda kalmış. Kurylenko şöyle diyor: “Bu yaptıklarından dolayı çok cesur bir kadın ama en çok sevdiğim yanı sıradan bir kız olması. Ajan veya süperkahraman değil. Sıradan, normal bir kız ama hayatında yapabileceğine
inandığınızdan fazlasını yapacak cesareti buluyor.” CIA cephesinde ise Bill Smitrovich’in canlandırdığı kıdemli görevli John Hanley var. John bir manipülasyon ustası. İşleri halletmek için tartışmalı yöntemler kullanıyor.
Ahlaki ikilem şu: Acaba sebepleri tamamen yanlış mı? Devereaux’nun karar vermesi gereken de bu. Bill Patton, Perry Weinstein’ı canlandırıyor. Perry, Hanley’in amiri. Langley, Virginia’daki CIA karargahı tarafından bu durumun ortasına atılıyor. Amacı düzen ve kontrol sağlamak. Saygı duyulan bir ajan. Aynı zamanda acımasız ve kararlı.
Mason’ı motive etmek için sert ikna yöntemleri kullanıyor. ‘Eski koruyucu’ Weinstein olmakla birlikte,Caterina Scorsone’un canlandırdığı yeni ajan Celia da Mason’la yakından çalışan ‘yeni koruyucu’ konumunda. Bu yüzden ortaya çıkan sorunların farkında. Kadronun son üyesi Avustralyalı yeni oyuncu Eliza Taylor. Sarah’yı canlandırıyor.
Sarah, yakışıklı komşusu Mason’la çıkarak kendini tahmin bile edemeyeceği şeylerin içinde buluyor. Ayrıca önemli rollerde çok yetenekli birkaç Doğu Avrupalı oyuncu da var. Tanınmış Sırp yıldız Lazar Ristovski, yolsuzluğa karışmış Rus başkan adayı Arkady Federov’u canlandırıyor. Federov’un geçmiş ve şimdiki eylemleri, hikayenin temelini oluşturuyor. Alexa adında, Bosnalı genç ve yetenekli oyuncuve dansçı Amila Terzimehić’in canlandırdığı bir kiralık atil tutuyor. Tanınmış Bosnalı sahne ve sinema oyuncusu Mediha Musliović de Rus hükumetinde gizli görevle bulunan Amerikan ajanı Natalia Ulanova’yı canlandırıyor.
Yönetmen: Roger Donaldson
Yapımcılar: Sriram Das Beau St. Clair
Türü: Aksiyon
Oyuncular: Pierce Brosnan, Luke Bracey, Olga Kruylenko, Bill Smitrovich
Yapım Yılı: 2014
Süre: 108 dk.
İthalat / Dağıtım: Pinema
Vizyon Tarihi: 12 Eylül 2014

Bir yanıt yazın