Hızlı ve Öfkeli 6 – Fast & Furious 6

HIZLI VE ÖFKELİ 6
Fast & Furious 6

Özet: Hız yarışları üzerine kurulu, dünya çapında gişe rekortmeni seri yeni kıtasına taşınıyor. ‘Hızlı ve Öfkeli 6’ ile tekrar dönen ünlü yıldızların bulunduğu oyuncu kadrosunda baş rolleri Vin Diesel, Paul Walker ve Dwayne Johnson paylaşıyor. Bugüne kadarki en riskli macera için yeniden bir araya gelen Jordana Brewster, Michelle Rodriguez, Tyrese Gibson, Sung Kang, Gal Gadot, Chris “Ludacris” Bridges ve Elsa Pataky’ye Luke Evans ile Gina Carano da katılıyor.

Dom (Diesel) ve Brian’ın (Walker) bir suç liderinin imparatorluğunu yıkıp, ekiplerine 100 milyon dolar bıraktığından beri kahramanlarımız tüm dünyaya yayılmıştır. Ama evlerine dönememeleri ve sonsuza kadar kaçak olarak yaşayacak olmaları hayatlarını yarım bırakmıştır.

Bu arada Hobbs (Johnson) 12 ülkede, ölümcül yetenekleri olan paralı sürücülerden oluşan bir organizasyonu takip etmektedir. Takımın beynine (Evans) yardım eden acımasız ikinci başkan, Dom’un öldüğünü düşündüğü aşkı Letty’dir (Rodriguez). Bu suç takımını durdurmanın tek yolu onlara sokakta üstün gelmektir. Bu nedenle Hobbs, Dom’dan en seçkin takımını Londra’da toplamasını ister. Böylece evlerine dönebilecekler ve ailelerini yeniden bir araya getirebileceklerdir.

Hızlı ve Öfkeli: Rio Soygunu’nun dünya çapındaki gişe başarısının üstüne inşa edilen, aksiyonu, akrobasiyi ve hikayeyi daha da yükseklere çıkaran ‘Hızlı ve Öfkeli 6’ filmiyle yönetmen Justin Lin dördüncü kez kamera arkasına geçiyor. Kendisine, yapımcı Clayton Towsend’in  seriye yeniden katılmasını memnuniyetle karşılayan tecrübeli yapımcılar Neal H. Moritz ve Van Diesel de destek veriyor.
Tür: Aksiyon-Gerilim
Temel Alınan Karakterlerin Yaratıcısı: Gary Scott Thompson
Senaryo: Chris Morgan
Yönetmen: Justin Lin
Yapımcılar: Neal H. Moritz, Vin Diesel, Clayton Townsend
Sorumlu Yapımcılar: Justin Lin, Samantha Vincent, Chris Morgan,  Amanda Lewis
Oyuncu Kadrosu: Vin Diesel, Paul Walker, Dwayne Johnson, Jordana Brewster, Michelle Rodriguez, Tyrese Gibson, Sung Kang, Gal Gadot, Chris “Ludacris” Bridges, Luke Evans, Elsa Pataky, Gina Carano
Vizyon Tarihi:    24 Mayıs 2012

PRODÜKSİYON  NOTLARI

On iki yıl önce, Los Angeles’ın Doğu’sundaki yeraltı sokak yarışı alt kültürünü konu alan Hızlı ve Öfkeli adında küçük bir film beklenmeyen bir başarı elde edip yazın hiti oldu ve dünya çağında 207 milyon dolar gişe hasılatı yaptı.

İki yıl önce Hızlı ve Öfkeli Beş, 86 milyon dolarla Universal Pictures tarihinin en büyük açılışını yaptı. Yerel pazarda 209 milyon dolara ulaşmak üzeredir, dünya çapında ise 625 milyon doları aşmıştır. Beşinci filmin serinin yaratıcı ve finansal parametrelerini yeniden tanımlaması neredeyse eşsizdir. Ama üçüncü filmden bu yana gişe hasılatı iki kat artmış, ardından bir kez daha neredeyse iki kat artmıştır.

Seri beş filmde 1.5 milyon dolar gibi inanılmaz bir rakama ulaşmış ve 2013 yazının merakla beklenen filmi izleyiciler arasında büyük bir heyecan yaratmıştır. Sosyal medya platformlarında filmleri ve kastı takip eden hayranlar bütün diğer aktif film serilerinin içinde en büyük olmuştur.

Yolculuk sıra dışı başlamış olsa da filmlerin ölçeği her zamankinden daha büyük bir hale gelmiş olsa da ana karakterleri etkisini hala kaybetmemiştir. Akrobasiler daha büyümüş, mekanlar daha egzotik olmuştur ama süregelen başarının anahtarı izleyicilere bağ kurmaları ve değer vermeleri için bir neden veriyor olmasıdır. Hızlı ve Öfkeli filmleri izleyicilere seri hakkında sevdikleri her şey artırarak verdikleri için seri bir sokak yarışı filminden büyüyerek  global bir aksiyon, heyecan yolculuğuna dönüşürken hayranlar da sadık kalmıştır.

VIN DIESEL, PAUL WALKER ve DWAYNE JOHNSON, hız yarışları üzerine inşa edilen global gişe rekortmeni destanın yeni filmi Hızlı ve Öfkeli 6’da hepsi yıldızlardan oluşan kastta başrolleri oynuyorlar. Bugüne kadarki en tehlikeli maceraları için yeniden bir araya gelen hayranların favorilerinden MICHELLE RODRIGUEZ, JORDANA BREWSTER, TYRESE GIBSON, CHRIS “LUDACRIS” BRIDGES, SUNG KANG, JOHN ORTIZ, GAL GADOT ve ELSA PATAKY’ye Badass dizisinin gelen LUKE EVANS ve GINA CARANO eşlik etmiştir.
Dom (Diesel) ve Brian’ın (Walker) Rio soygunu nüfuzlu birinin imparatorluğunu yıkmış ve ekibini 100 milyon dolarla bırakmış, kahramanlarımız dünyanın dört bir yanına dağılmıştır. Ama evlerine dönemiyor olmaları ve sonsuza dek kaçak olarak yaşayacak olmaları hayatlarını eksik bırakmıştır.

Bu arada, Hobbs (Johnson) ölümcül yetenekleri olan paralı sürücülerden oluşan bir organizasyonu 12 ülkede takip etmektedir. Takımın beyninin (Evans) ise merhametsiz bir yardımcısı vardır. Bu kişi Dom’un öldüğünü düşündüğü sevgilisi Letty (Rodriguez) olduğu ortaya çıkar. Suçlu takımını durdurmanın tek yolu onları sokak düzeyinde yenmektir. Bu yüzden Hobbs, Dom’dan seçkin takımını Londra’da toplamasını ister. Ödeme? Ülkelerine dönüp ailelerini yeniden bir araya getirebilmeleri için koşulsuz af verilmesidir.

Bu bölüme serinin yetenekli yapım ekibinin mimarı  da geri gelmiştir. Başta Hızlı ve Öfkeli serisinde glabal popülaritede patlama yaratan son üç filmi yöneten  yönetmen/sorumlu yapımcı Justin Lin, yapımcılar NEAL H. MORITZ (Fast & Furious series, I Am Legend, R.I.P.D.), Vin Diesel (Fast Five, Fast & Furious, Los Bandoleros) and CLAYTON TOWNSEND (The Fast and the Furious: Tokyo Drift, Bridesmaids, Any Given Sunday) bulunmaktadır.  CHRIS MORGAN (Fast Five, Fast & Furious, The Fast and the Furious: Tokyo Drift, Wanted, 47 Ronin) sorumlu yapımcıdır ve GARY SCOTT THOMPSON (The Fast and the Furious).

Ayrıca seriye aralarında görüntü yönetmeni STEPHEN F. WINDON (Fast Five, The Fast and the Furious: Tokyo Drift), editörler CHRISTIAN WAGNER (Fast Five, Fast & Furious, Mission: Impossible II) ve KELLY MATSUMOTO (Fast Five, The Fast and the Furious: Tokyo Drift), kostüm tasarımcı SANJA MILKOVIC HAYS (Fast & Furious series, The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor) ve sorumlu yapımcılar AMANDA LEWIS (Fast Five, Fast & Furious) ve SAMANTHA VINCENT (Fast Five, Fast & Furious)’ın bulunduğu usta kamera arkası ekibi de geri dönmüştür. Yapım tasarımcı JAN ROELFS (47 Ronin, Get Him to the Greek) ve besteci LUCAS VIDAL (The Raven, The Cold Light of Day) Hızlı ve Öfkeli 6 filmi için Lin’in ekibine katılmıştır.

Bir yanıt yazın